طرح تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس باز هم رد می‌شود «داریوش اسدزاده» پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون درگذشت آقای رئیس جمهور انقلاب را درک نکرده/ سلبریتی بازی در انتخابات شکست خورده است پزشکان چگونه کارتخوان‌ها را هم دور زدند/ فرار پزشکان از پرداخت 7 هزار میلیارد ریال مالیات! اتمام مهلت 20 روزه اعتراض به حکم «نجفی»/ حبس 3 تا 10 سال متهم در انتظار رأی دیوان عالی مکتب دفاعی ـ امنیتی ایران می‌تواند در دنیا الگو باشد/ بازسازی 11 هزار خانه سیل‌زده توسط بسیج لاریجانی درباره 2 نماینده بازداشت‌شده با رئیس قوه قضائیه صحبت کرده است پرداخت دقیق به سیره و اصول امام (ره) سدی در برابر انحرافات/ امروز باید روحیه جهادی به عنوان روحیه ای راه گشا در اولویت باشد واگذاری تولید 2400 دستگاه به هپکو در انتظار تامین بودجه سازمان برنامه/ درخواست کارگران از رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه برای حل مشکلات شرکت هپکو گزارش تصویری| تجمع کارگران هپکو
یکشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۹
کد خبر: 55337
تاریخ انتشار: ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸

در نبردهای یک ماهه استان صلاح الدین عراق چه گذشت؟/ از پیروزی های میدانی در مناطق «تل الذهب و البوعزبه» تا نقره داغ شدن هسته های خاموش داعش در حدفاصل شهرهای بیجی و تکریت + نقشه میدانی و عکس

عملیات رزمندگان بسیج مردمی در حومه جنوبی و غربی شهر سامراء نیز علیه هسته های خاموش داعش در جریان است؛ شهر سامراء به دلیل قرار گرفتن در مسیر مرکز به شمال عراق (بغداد - دهوک) دارای اهمیت ویژه ای است و به ترتیب دروازه جنوبی برای ورود به شهر تکریت و دروازه شمالی برای ورود به شهر بلد محسوب می‌شود.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از گروه بین الملل-رجانیوز: تحولات میدانی در استان صلاح الدین عراق در یک ماه گذشته با درگیری های سنگین میان نیروهای امنیتی، ارتش و بسیج مردمی با هسته های خاموش گروهک تروریستی داعش همراه بوده است.

نیروهای عراقی با انجام چند عملیات گسترده ضربات مهلکی را به عناصر مخفی داعش وارد کردند و مناطق وسیعی را از لوث وجود آنان پاکسازی کردند و اوایل فروردین ماه امسال نقطه شروع برای تحت فشار قرار دادن تروریست ها بود.

در گام نخست، گروهی از نیروهای تیپ 41 بسیج مردمی عراق، عملیاتی را در منطقه «تل الذهب» در جنوب استان صلاح الدین برای شناسایی هسته های خاموش داعش، کشف انبارهای سلاح، مقرهای نظامی، انهدام تونل ها و خنثی سازی تله های انفجاری در دستور کار قرار دادند. 

منطقه «البوعزبه» از توابع بخش «یثرب» در جنوب استان صلاح الدین مکانی دیگری برای شروع عملیات مشترک نیروهای تیپ 41 بسیج مردمی و پلیس فدرال بود که منجر به کشف و ضبط مقادیر زیادی از تجهیزات نظامی تروریست های داعش شد.

اهمیت عملیات نیروهای عراقی در این دو محور زمانی بیشتر به چشم می آید که مناطق «تل الذهب و البوعزبه» دروازه ورود به مرکز استان صلاح الدین (شهر تکریت) از محور جنوبی به شمار می آیند و همچنین دروازه جنوبی شهر راهبردی سامراء محسوب می‌شوند.

هشتم فروردین ماه نیز گروهی از نیرو‌های امنیتی و رزمندگان تیپ 313 بسیج مردمی، منطقه «صعیویه» را در جنوب شهر سامراء در مرکز استان صلاح الدین برای انجام عملیات مشترک علیه عاصر مخفی داعش انتخاب کردند.

به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، نیروهای عراقی در جریان این عملیات به یک شکار بزرگ دست یافتند و در جست وجوی منطقه به منطقه موفق شدند یک انبار حامل سلاح و مواد منفجره تروریست های داعش را در منطقه « صعیونه» کشف و منهدم کنند.

همزمان با عملیات های تهاجمی نیروهای عراق، هسته های خاموش داعش هفدهم فروردین ماه حملاتی را علیه مواضع و ایستگاه‌های دفاعی نیرو‌های تیپ 52 بسیج مردمی در شرق استان صلاح الدین انجام دادند که البته با واکنش قاطع روبه رو شدند.

نیروهای بسیج مردمی با رصد تحرکات تروریست های داعش به سرعت وارد میدان شوند و پس از درگیری‌های سنگین موفق شدند حملات را به طور کامل در منطقه «الزرکه» در شرق استان صلاح الدین دفع کنند.

منطقه راهبردی «الزرکه» از محور غربی با شهر تکریت، از محور شمالی با منطقه الرشاد، از محور شرقی با منطقه آمرلی و از محور جنوبی با منطقه البیار» هم مرز است و همین مسئله  باعث شد تروریست های داعش این منطقه را برای حمله انتخاب کنند.

مرکز استان صلاح الدین ( حدفاصل شهرهای بیجی و تکریت) نقطه ای دیگر و البته بسیار مهمی بود که نیروهای تیپ 35 بسیج مردمی بیستم فروردین ماه برای عملیات علیه هسته های خاموش داعش انتخاب کردند.

تامین امنیت حومه غربی، شرقی و شمالی شهر بیجی از جمله شهرک «صینیه» و بازگرداندن آرامش به حومه شهر تکریت (چاه‌های نفتی راهبردی علاس و عجیل) هدف اصلی نیرو‌های بسیج مردمی در این عملیات بود.

مسیر ارتباطی مرکز به شمال (بغداد - نینوا) از حدفاصل شهرهای بیجی - تکریت می‌گذرد و همین مسئله باعث شد، نیرو‌های بسیج مردمی عزم خود را برای پاکسازی این محور آلوده از هسته‌های خاموش داعش جزم کنند.

به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، نیروهای عراقی در نهایت پس از 3 روز درگیری سنگین و نفس گیر توانستند عملیات را در حدفاصل شهرهای بیجی و تکریت علیه عناصر مخفی داعش با موفقیت به پایان برسانند.

نیروهای بسیج مردمی در جریان عملیات در این محور ( حومه شمالی شهر بیجی) موفق شدند تلاش تروریست های داعش را برای ترور «سید کاظم الزاملی»، مسئول ارتباطات سپاه «بدر» در روستای «محمد موسی» در منطقه «الاسمده» ناکام بگذارند.

منطقه «الاسمده» دروازه ورود به شهر بیجی از محور شمالی به شمار می آید و همین مسئله اهمیتش را افزون کرده است؛ شهر بیجی هم دروازه جنوبی برای ورود به منطقه مهم و راهبردی «الشرقاط» محسوب می شود.

با فرا رسیدن بیست و ششم فروردین ماه، مهم ترین عملیات نیروهای امنیتی و رزمندگان تیپ‌های «6،31 و 51» بسیج مردمی  در استان صلاح الدین علیه هسته های خاموش داعش در مساحت حدود 5 هزار کیلومتر مربعی آغاز شد.

این عملیات در غرب و شمال غرب استان صلاح الدین و از حدفاصل جزیره تکریت (مرکز استان) و عین الفرس (غرب استان) تا دریاچه الثرثار شروع شد و همزمان از جزیره «صینیه» تا تقاطع حدیثه امتداد پیدا کرد.

هدف نیروهای عراقی از انجام این عملیات، تامین امنیت و پاکسازی مناطق شمال غرب و غرب استان صلاح الدین از وجود عناصر مخفی داعش و جلوگیری از حمله آنان به شهر‌های شمالی و مرکزی از جمله «تکریت، سامراء و بیجی و...» است که همچنان ادامه دارد.

قابل ذکر است، عملیات رزمندگان بسیج مردمی در حومه جنوبی و غربی شهر سامراء نیز علیه هسته های خاموش داعش در جریان است؛ شهر سامراء به دلیل قرار گرفتن در مسیر مرکز به شمال عراق (بغداد - دهوک) دارای اهمیت ویژه ای است و به ترتیب دروازه جنوبی برای ورود به شهر تکریت و دروازه شمالی برای ورود به شهر بلد محسوب می‌شود.

به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، استان صلاح الدین با حدود 24 هزار و 363 کیلومتر مساحت به دلیل قرار گرفتن در مسیر ارتباطی مرکز به شمال عراق (بغداد - نینوا) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و هسته‌های خاموش داعش همچنان در برخی از مناطق از جمله حومه بیجی، الشرقاط، سامراء، تکریت، بلد و...» حضور دارند.

captcha