کلیپ| ناجا، یادآور امنیت و اقتدار کشور تحریم ناجا تحریم امنیت ملت ایران است/ نیروی انتظامی همواره از آزمون های مختلف سربلند بیرون آمده است تقدیر از حافظان نظم و امنیت در اراک آیا عرضه سهام عدالت در بورس از تصدی گری دولت می کاهد؟ عکس/ دشت دیدنی شقایق در دیلمان بخش مهم و خطرناک قدرت ما پنهان است/ شاهد جهش قدرت دریایی ایران هستیم الحاق ۱۱۲ فروند شناور موشک‌انداز به ناوگان مدافعان امنیت خلیج فارس / افزایش قدرت تهاجمی سپاه با شناورهای ذوالفقار، میعاد و حیدر + تصاویر ضرب‌المثل ژاپنی ریش‌سفید مجلس/ ‌دیده بوسی در شرایط کرونایی! «رومینا اشرفی» نتیجه رسوخ کردن تفکر غرب در کشور است سلیمی به‌عنوان عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی انتخاب شد
پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۸
کد خبر: 55164
تاریخ انتشار: ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۷
سیل، کنکور ارشد و دکترا را هم جابه‌جا کرد

کنکور روی آب!

با پیگیری جدی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، زمان برگزاری کنکور‌های سال ۹۸ در شورای سنجش و پذیرش دانشجو با تغییراتی مواجه شد. تغییراتی که اعتراض و رضایت خاص خود را هم به‌دنبال داشت.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از سرویس دانشگاه جوان آنلاین: با پیگیری جدی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، زمان برگزاری کنکور‌های سال ۹۸ در شورای سنجش و پذیرش دانشجو با تغییراتی مواجه شد. تغییراتی که اعتراض و رضایت خاص خود را هم به‌دنبال داشت.

پیش از این برخی داوطلبان کنکور ارشد در شبکه‌های اجتماعی خواستار به تعویق افتادن این آزمون بودند. این درخواست به دلیل سیل اخیر مناطق غربی، شمالی و جنوب‌غربی کشور است که شاید برخی داوطلبان که در این مناطق حضور دارند به دلیل شرایطی که به وجود آمده آمادگی حضور در کنکور را نداشته باشند.

در این روز‌ها جز پدران و مادران، جوانان کمی پریشان‌تر هستند چراکه مدارس و دانشگاه‌های آن‌ها ویران شد و برخی از آن‌ها هم در روز‌های نزدیک به کنکور، شرایط مناسبی ندارند.

تاریخ‌هایی که تعیین شدند

زمان برگزاری آزمون کارشناسی‌ارشد سال ۱۳۹۸ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از روز‌های ۵ و ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ به روز‌های ۲۳ و ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ تغییر یافت. برگزاری آزمون کارشناسی‌ارشد رشته‌های گروه پزشکی هم از روز‌های ۳۰ و ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ به روز‌های ۲۷ و ۲۸ تیر ۱۳۹۸ تغییر کرد. آزمون دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی (Ph.D) رشته‌های علوم پایه پزشکی هم از روز‌های ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ به روز‌های ۳۰ و ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ تغییر یافت.

فرصتی برای مرور

کاربران و مخاطبان زیادی از عدم برگزاری کنکور ارشد در اردیبهشت ابراز خوشحالی و رضایت کردند و این مسئله را نه تنها فرصتی برای مرور دروس و نکات کلیدی، بلکه کمک و خدمتی به هموطنان سیل‌زده دانستند.

به‌عنوان مثال یکی از این کاربران که از مناطق سیل‌زده بود در اینستاگرام نوشت به‌رغم آنکه همه داوطلبان از ماه‌ها برنامه‌ریزی و درس خواندن خسته هستند و دوست دارند هرچه زودتر آزمون بدهند، اما این فرصت می‌تواند به مرور کتاب و جزوه افرادی مثل او که در مناطق سیل‌زده درگیر هستند، کمک کند.

تعویق یک‌ماهه

اما دانشجوی دیگری با هشتگ بی‌انصاف نباشیم در عین نارضایتی از تغییر زمان برگزاری کنکور با داوطلبان مناطق سیل‌زده همدردی و اعلام کرده که حاضر است ریسک این ماجرا را بپذیرد و به‌خاطر دیگر هموطنانش منافعش را کنار بگذارد. یکی از داوطلبان کنکور ارشد ۹۸ منصفانه‌ترین راه حل ممکن را تغییر زمان برگزاری کنکور دانست و نوشت مخالفت با تعویق یک‌ماهه این زمان به بهانه قرار گرفتن در ماه مبارک رمضان یا همزمانی با امتحانات پایان ترم توجیه مناسبی نیست و باید داوطلبان و دانشجویان این موضوع را درک کنند و خودشان را به جای کسانی بگذارند که تمام زندگی‌شان را در سیل از دست داده‌اند؛ به قول این کاربر تغییر زمان برگزاری کنکور انگیزه‌ای است برای ادامه راه جوانان مناطق سیل‌زده!

ماه رمضان و کنکور

این‌گونه نیست که تمامی جوانان و کنکوری‌های امسال از این ماجرا راضی باشند و تأخیر در زمان برگزاری را فرصتی برای مرور مجدد نکات بدانند؛ بلکه کاملاً برعکس برخی نظرات، این ماجرا را به ضرر دانشجویان می‌دانند و برای این امر دلایل متنوعی را عنوان می‌کنند، مثلاً همزمانی برگزاری کنکور با ماه مبارک رمضان یا امتحانات پایان‌ترم دانشگاه‌شان!

از آنجایی که در ابتدای امر با اعلام اطلاعیه سازمان سنجش مبنی بر عدم تعویق زمان برگزاری کنکور، خبر اختصاص سهمیه به داوطلبان مناطق سیل‌زده مطرح شد خیلی از دانشجویان با این موضوع مخالفت کردند چراکه از نظر آن‌ها دادن سهمیه در کنکور باعث جابه‌جا شدن زیاد رتبه‌ها می‌شود و این امر عادلانه نیست.

فقط سهمیه کافی نیست

با خواندن اجمالی تمام نظرات داوطلبان به راحتی می‌توان فهمید که حرف اصلی مخالفان تغییر زمان کنکور، همزمانی با ماه رمضان و امتحانات پایان‌ترم دانشگاه‌ها و حرف اصلی موافقان تغییر این، زمان همدردی با دانشجویان مناطق سیل‌زده و فرصتی تازه برای مطالعه نکات آزمون است.

هرچند در این بین عده‌ای ساز مخالفت با سهمیه دادن به داوطلبان مناطق سیل‌زده را زدند، اما تعداد آن‌ها محدود بود چراکه همگان به خصوص آنان که تجربه شرکت در کنکور را دارند می‌دانند هیچ‌کس یک‌شبه و بدون مطالعه عمیق و تنها با اعمال سهمیه نمی‌تواند رتبه برتر شود و تنها آنان که ماه‌ها تلاش کردند و فرصت گذاشته‌اند، پیروز رقابت هستند. حال که اطلاعیه نهایی شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای تغییر زمان برگزاری کنکور‌های سال ۹۸ منتشر شده و هیچ کدام از تاریخ‌ها در ماه مبارک رمضان انتخاب نشده‌اند، آن‌ها که نگران این مسئله بودند آرام گرفتند. حال امیدواریم مسئولان دانشگاهی فکری برای جابه‌جایی و تغییر زمان برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان کنند تا دیگر هیچ مخالفی برای این تصمیم شورای سنجش نباشد و همه داوطلبان آسوده خاطر این کنکور پرحاشیه و پرفراز و نشیب را پشت سر گذارند چراکه ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور برنامه‌ریزی برای تغییر زمان امتحانات را برعهده خود دانشگاه‌ها می‌داند.

captcha