#تنبیه_ملکه/ اینکه گفتن یکی بزنید، ده تا می‌خورید، یعنی اینکه میخوان ده تا نفتکش توقیف کنن؟ کارت سوخت جایگاه‌داران تا مدت محدودی فعال خواهد بود/ اینستکس بدون دریافت پول نفت به درد نمی‌خورد تقدیر نمایندگان مجلس از اقدام سپاه در توقیف نفتکش انگلیسی عطوان: هیچ ائتلاف آمریکایی یارای مقابله با اراده ایران را ندارد از تحریم انتخابات تا حضور مشروط و مشارکت حداکثری/ تهدید به شورش توسط اصلاح طلبان چند سال بعد از فتح دولت و مجلس و شورای شهر! اثبات خواص ضد التهابی داروی اکتشافی درمان بیماری‌های خودایمنی ۳۰۰ محیط‌بان به یگان حفاظت محیط‌زیست کشور اضافه می‌شود عباس عبدی: دولت با وضع فعلی‌اش نیازی به برانداز ندارد/ اروپا به تعهداتش عمل نکند، ایران مجبور به خروج از برجام است چشم آموزش‌و‌پرورش کور شد! کنفدراسیون فوتبال آسیاصلاحیت مدیرعامل سابق پرسپولیس را تایید نکرد
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۹
کد خبر: 55151
تاریخ انتشار: ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۹
گزارشی از تکاپوی اسرائیل در آمریکای لاتین؛

«پاتاگونیا» کجاست؟/ آیا یهودیان از سرزمین مقدس به «انتهای دنیا» مهاجرت می‌کنند؟ +عکس و نقشه

«پاتاگونیا» نام یک منطقه بزرگ در جنوب شیلی و آرژانتین است که چندی است خبر کوچ یهودیان به این منطقه، نام آن را بیش از پیش بر سر زبان‌ها انداخته است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از سرویس جهان مشرق - پاتاگونیا نام یک منطقه بزرگ در جنوب شیلی و آرژانتین است که نزدیک به دو میلیون جمعیت دارد. این سرزمین با مساحت تقریبی ۹۰۰ هزار کیلومتر مربع به «انتهای دنیا» معروف است؛ که پر از عجایب طبیعی است. پاتاگونیا از سوی غرب و جنوب به رشته کوه آند و از سوی شرق به دشت های پست محدود می شود.در بخش متعلق به شیلی، این منطقه از جنوب شهر پوئرتو مونتت آغاز شده. و در بخش متعلق به آرژانتین، از جنوب رودخانه ی کولورادو شروع می شود.

نقشه پاتاگونیا

اما آنچه در طول سالیان اخیر توجه محافل رسانه ای و سیاسی آمریکای لاتین را به خود جلب کرده است نه آب و هوای مساعد این منطقه و نه چشم اندازهای بی نظیر آن است، بلکهمهاجرت صهیونیست ‎ و خرید زمین‌های پاتاگونیا تنها موضوع مهمی است که نقل محافل شیلی و آرژانتین شده است.

بیشتر بخوانید:

یهودیان عراقی در راه بازگشت؛ ظلم صهیونیست‌ها به مهاجران یا نقشه جدید برای شمال عراق؟ +عکس

عزم محور مقاومت برای جنگ با صهیونیست‌ها در یک قدمی دمشق / برای نابودی اسرائیل حمله به تل‌آویو نیاز نیست! + نقشه

البته این مساله نه در حد یک ادعا بلکه پدیده ای است که امروز به صراحت می‌توان گفت بیش از هر زمان دیگری رنگ واقعیت به خود گرفته است. در همین راستا در پیش نویس اولیه تشکیل دولت "اسرائیل" که به عنوان سندی به " خاندان روچیلد" داده شد، پاتاگونیا به عنوان سرزمین دولت یهود ذکر شده است.

آب و هوای معتدل این سرزمین در کنار معادن غنی و جمعیت اندک آن از جمله مواردی است که پاتاگونیا را برای صهیونیست‌ها جذاب جلوه می‌داد.

از این رو چندین سال است که بسیاری از سیاستمداران دو کشور آرژانتین و شیلی نسبت به خرید وسیع زمین های پاتاگونیا توسط سرمایه داران یهودی اعتراض دارند. اما همانگونه که پیش بینی می‌شود رسانه‌های مطرح این دو کشور و همچنین ابررسانه‌های دنیا حتی الامکان به این موضوع دامن نمی زنند.

طبیعت زیبای پاتاگونیا
طبیعت زیبای پاتاگونیا
طبیعت زیبای پاتاگونیا
طبیعت زیبای پاتاگونیا

** افشاگری سناتور شیلیایی در مورد فعالیت صهیونیست‌ها در پاتاگونیا

در همین رابطه روزنامه صهیونیستی هآرتص در دسامبر ۲۰۱۳ در گزارشی به نقل ازاوحانیتو توما، سناتور شیلیایی می‌نویسد: «اسرائیل به دنبال آن است که از پاتاگونیا به عنوان پناهگاهی برای یهودیان دنیا استفاده کند.»

به نوشته هآرتص، این سناتور شیلیایی که ریاست کمیته خارجه مجلس سران شیلی را به عهده داشته است تاکید می‌کند که «دولت شیلی نمی‌تواند نسبت به اتفاقاتی که در پوشش توریسم صورت می‌پذیرد بی تفاوت باشد، چرا که هزاران نفر از سربازان ذخیره اسرائیل به صورت مستمر از پاتاگونیا بازدید می‌کنند.»

اظهار نظر این سناتور شیلیایی به همین جا ختم نمی‌شود. وی همچنین در سال‌های اخیر گزارش‌هایی را منتشر کرده که بنا بر آن اشغال پاتاگونیا از اولین همایش صهیونیستی در شهر بازل مطرح شده است. سرزمینی که ۲۵۶ هزار کیلومتر مربع آن در مرزهای شیلی و ۷۸۷ هزار کیلومتر مربع آن در مرزهای آرژانتین واقع شده است و قرار است به عنوان سرزمین جایگزین یهودیان دنیا مطرح شود.

رهبر یهودیان " سانتیاگو" پایتخت شیلی هم در نامه‌ای به رهبران حزب «برای دموکراسی» خواستار محکوم کردن سخنان وی و اخراج این سناتور از منصبش شدند.

وضعیت این منطقه به جایی رسیده است که بسیاری از گردشگران و بازدیدکنندگان از این مناطق تاکید می کنند که حضور سربازان اسرائیلی و فراگیری زبان عبری برای همگان محسوس می‌باشد.

** پای یک میلیادر انگلیسی در میان است

محسن پاک آیین، از دیپلمات‌های کشورمان در همین باره می‌نویسد: «منابع آرژانتینی خرید گسترده زمین در پاتاگونیا توسط اسرائیل و با کمک سرویس های مخفی بریتانیا و عناصر طرفدار صهیونیسم را تائید کرده و اخیراً تعدادی از رسانه های آرژانتین از خرید اراضی پاتاگونیا توسط ' جو لیو ' یک میلیاردر انگلیسی برای اسکان دهها هزار اسرائیلی ابراز تعجب و نگرانی کرده اند.»

وی ادامه می‌دهد: «این میلیاردر انگلیسی، در مناطق حایل بین آرژانتین و شیلی، اراضی وسیعی را خریده و معروف است که املاک او چندین برابر بزرگتر از وسعت اسرائیل است. بیشترین اراضی خریداری شده درمنطقه Tierra del Fuego قرار داشته و خرید گسترده اراضی درمنطقه Lago Escondido نیز مد نظر میلیاردهای انگلیسی – یهودی می باشد.»

** گاردین: خشم بومیان پاتاگونیا از مهاجران اسرائیلی

روزنامه گاردین هم در ژانویه ۲۰۱۵ گزارشی مبنی بر عصبانیت و خشم مردم پاتاگونیای آرژآنتین ازتوریست‌های اسرائیلی را منتشر کرد. نویسنده این گزارش خاطرنشان می‌کند که یهودیانی که در این منطقه حضور دارند با بدرفتاری ساکنان اصلی این منطقه مواجه می‌‎شوند.

گاردین در این گزارش که در صدد مظلوم جلوه دادن صهیونیست‌ها است، می‌نویسد: «بدرفتاری مردم پاتاگونیا در جنوب آرژانتین درحالی افزایش پیدا کرده است که از دید آنها یهودیانی که به تازگی به آنجا مهاجرت کرده اند سربازان اسرائیلی هستند.»

ترویج زبان عبری در پاتاگونیا

گاردین با استناد به آمار گروه‌های یهودیان آرژانتین مدعی می‌شود که «اقدامات ضد یهودی و شعارهایی در حمایت از نازیسم به شدت افزایش یافته و مردم خواستار خروج یهودیان از پاتاگونیا هستند.»

** مهاجرت از فلسطین تقدیر محتوم صهیونیست‌هاست

موضوع سرزمین جایگزین صهیونیست‌ها موضع فوق العاده حساس و حائز اهمیت است که کمتر اجازه پرداختن به آن داده شده است. اگرچه با وجود شرایط اخیر و محاصره رژیم صهیونیستی از سمت لبنان، جولان و نوار غزه روند مهاجرت معکوس صهیونیست‌ها شدت پیدا کرده است و به همین ترتیب کوچ از مناطق اشغالی بار دیگر بر سر زبان ها افتاده است. پیش از این نیز برخی از منابع، خبر از تحرکات صهیونیست‌ها برای بررسی کانادا، لهستان و سودان جنوبی برای کوچ یهودیان داده بودند.

این درحالی است که بسیاری از نظریه پردازان و متفکران یهودی بقای صهیونیست‌ها در آنچه سرزمین مقدس می‌نامند را محال توصیف می‌کنند. همچنین برخی ناظران سیاسی باور دارند که یهودیان در صورت بروز جنگی بلند مدت و شدید به سرعت از فلسطین مهاجرت خواهند کرد.

از همین رو با وجود گذشت سالیان سال از مساله فلسطین و علی رغم همه سناریوهای طراحی شده برای فراموشی آرمان فلسطین، ملت‌های اسلامی برخلاف دولت‌ها، همچنان بر موضع خود در حمایت از فلسطین پایبند هستند.

واقعیت آن است که اسرائیلی‌ها به ویژه پس از کشف منابع گاز طبیعی در آب های منطقه ای آن با چنگ و دندان به دنبال حفظ این سرزمین هستند اما در عین حال گزینه های دیگری را مد نظر دارند چرا که وضعیت کنونی آنها متزلزل تر از هر زمان دیگری است.

captcha