80درصد فوتی های تصادفات استان مرکزی غیربومی هستند/ رتبه دوم استان مرکزی از لحاظ تردد وسایل نقلیه سنگین گزارش تصویری| سفر رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور به استان مرکزی اضافه شدن 650 هزار خانوار جدید به کمیته امداد/ معوقات تسهیلات امداد زیر یک درصد است پلیس به دنبال عدم پلاک گذاری پراید در سال 99 است/ پیش بینی کاهش 12درصدی تلفات جاده ای در سال 98 دشمنان هر روز به دنبال نقشه جدید برای ضربه زدن به انقلاب هستند/ خروجی جشنواره مالک اشتر سازماندهی و شناسایی بهتر نیرو ها است فوت هر فرد در تصادفات خسارت ۵میلیارد تومانی به کشور وارد می کند/ تعداد دوربین های ثبت تخلف کشور از سال ۹۶ افزایش نداشته است عید غدیر، بهترین زمان برای تبیین جایگاه ولایت‌فقیه در جامعه است/واقعه غدیر در فراهان بازخوانی می شود حوزه گردشگری کشور آسیب جدی از تحریم‌ها ندیده است/اجرای ۱۹۰۰پروژه حوزه گردشگری با سرمایه گذاری ۱۸۰هزار میلیارد تومان پوستر/ غدیر خم ، عید ولایت و بندگی بزرگترین پروژه غرب کشور در اراک به بهره برداری می رسد
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۷
کد خبر: 55117
تاریخ انتشار: ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۰
در صحن رسمی شورای اسلامی کلان‌شهر اراک مطرح شد

برنامه‌ریزی لازمه بودجه‌ریزی دقیق/برآوردهای عجیب بودجه‌ای در شهرداری اراک!

رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای اسلامی کلان‌شهر اراک به بودجه و برنامه‌ریزی در شهرداری اراک پرداخت و گفت: برنامه‌ریزی لازمه بودجه‌ریزی دقیق در شهرداری است.

به گزارش دیار آفتاب؛ علیرضا مرادی عضو شورای اسلامی کلان‌شهر اراک عصر امروز در صحن رسمی شورای شهر گفت: شرکت شهرک‌های صنعتی به یک‌شکلی واحدهای خورده پا را اذیت می‌کند. و به هر شکلی از صاحبان صنایع و شرکت‌ها خورده پا پول‌هایی را دریافت می‌کند که مراجعه هم کردیم و پاسخ‌گو نیستند.

مرادی افزود: از طرفی قطعه زمین بسیار بزرگی در شرکت شهرک‌های صنعتی هست و این‌ها برای کارگاه کوچک خودشان درخواست زمین می‌کنند ولی متأسفانه این زمین‌ها را در اختیار نمی‌گذارند.

وی در مورد اقدامات برخی از کارخانه‌های بزرگ شهر گفت:  ۳۰۰۰ تن شمش در بورس عرضه می‌شود و تا لحظه آخر به فرض کیلویی ۲۴ هزار تومان است. بعضی از کارخانه‌های بزرگ ساعت پایانی ۲۶ هزار تومان قیمت می‌دهند و تمام ۳۰۰۰ تن را در انبارهایشان نگه‌داری می‌کنند و نتیجه این می‌شود که واحدهای دیگر که بعضاً تا ۱۳۰ نفر نیرو دارند برای خرید شمش مشکل پیدا می‌کنند.

کسی در این شهر به داد هپکو برسد!

عضو شورای اسلامی کلان‌شهر اراک به مسئله هپکو پرداخت و عنوان کرد: هپکو به چند شرکت اقماری داده‌شده است و مانند گوشت نذری تقسیم‌شده و اکثر این شرکت‌های اقماری هم مدیرانی اداره می‌کنند که از استان‌های دیگر آمده‌اند و این‌ها به‌هیچ‌وجه به حرف کارگر گوش نمی‌دهند و اصلاً نیستند و هفته‌ای دو روز، دو روز و نصفی هم اینجا هستند.

وی افزود: شرکت هپکو در حال نابودی است و یکی در این شهر باید به داد این‌ها برسد. یعنی مدیر آورده‌اند که بعدازظهر سه‌شنبه می‌رود و ظهر شنبه برمی‌گردد و در این سه روز می‌خواهد این شرکت به این عظمت را تدبیر کند.

برآوردهای عجیب بودجه‌ای در شهرداری!

مرادی به موضوعاتی داخل شهرداری پرداخت و خاطرنشان کرد: در بعضی از حوزه‌های حجمی شهرداری مرکز و مناطق برآوردهایی شده است که به نظر می‌رسد این برآوردها کارشناسی نباشد. ازجمله اینکه یکی از واحدها سال گذشته برآوردش ۷۰۰ میلیون بوده است و امسال اعلام کرده‌اند که ۵۷۰ میلیون، و ۱۳۰ میلیون از آن کم کرده‌اند و به‌جای اینکه ۲۰ درصد اضافه شود با کاهش روبه بوده است درصورتی‌که نه حجم کار کم شده است و نه تعداد نیرو پایین آمده است ولی برآورد را نمی‌دانم با چه دیدگاهی ۱۸ درصد پایین‌تر زدند. نمی‌دانم با چه فکر مدیریتی می‌شود این را تدبیر کرد.

رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه:

برنامه‌ریزی لازمه بودجه‌ریزی دقیق/اگر طرح جامع تعیین تکلیف نشود در طرح تفصیلی به بحران می‌خوریم

ایرج رضایی رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای اسلامی کلان‌شهر اراک در این جلسه در خصوص طرح جامع شهر اراک گفت: علی‌رغم اینکه اعتقادمان بر این بود که می‌بایستی طرح جامع مدنظر اعضای شورای شهر قرار می‌گرفت و همچنین علیرغم اینکه مسئولین استانی قول نیمه اول اردیبهشت را به مردم دادند باید پیگیری لازم صورت گیرد تا تعیین تکلیف طرح جامع مشخص شود.

رضایی ضمن بیان اینکه طرح جامع باید در زمان مشخص برسد تا شورای پنجم بتواند در مهلت مقرر قانونی  بحث طرح تفصیلی را معین کند عنوان کرد: اگر طرح جامع مشخص نشود برای مشخص کردن وضعیت طرح تفصیلی هم دچار بحران و مشکل خواهیم بود و در عمر باقی‌مانده در شورای پنجم نمی‌توانیم عملاً کار مثبتی برای شهروندان انجام دهیم.

وی به بودجه و  برنامه‌ریزی در شهرداری پرداخت و بیان کرد: قبل از بودجه‌ریزی شهرداری و سازمان‌های تابعه، در کمیسیون بودجه مصوب کردیم که سازمان‌ها و شهرداری برنامه‌های خودشان را به شورا اعلام کنند و حداقل ۱۰ تا ۲۰ اولویت اول هر سازمان و شهرداری مشخص باشد تا بودجه‌ریزی بر مبنای اولویت‌های پیشنهادی تصمیم‌گیری شود.

رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه ادامه داد: متأسفانه این امر محقق نشد و مجبور شدیم در ایام بودجه‌ریزی با توجه به کمبود وقت برنامه‌ریزی را بر مبنای سنت سنوات گذشته انجام دهیم.

وی ضمن تأکید بر اینکه سازمان‌ها و شهرداری مناطق و شهرداری کل را موظف کنید که از ابتدای سال اولویت‌های برنامه‌ای خودشان را ابلاغ کنند اظهار کرد: سند چشم‌انداز ۲۰ ساله اکثریت شهرها آماده‌شده است و در حال حاضر وارد این چشم‌انداز ۲۰ ساله شدند و برش‌های زمانی چهارساله و یک‌ساله خودشان را شروع کردند ما در کمیسیون برنامه‌وبودجه طی جلسه‌ای با دعوت از پیمانکار طرف قرارداد درواقع چشم‌اندازی که شورا می‌تواند پیشنهاد بدهد را آماده کردیم و راهنمایی کردیم و پیشنهاد را عرضه کردیم متأسفانه از آن تاریخ تابه‌حال هیچ اقدامی توسط طرف مقابل انجام‌نشده است و تقاضا دارم که در این مورد هم ورود صورت گیرد و کمیسیون برنامه‌وبودجه این آمادگی را دارد که با صرف زمان کوتاهی راهنمایی‌های لازم و پیشنهاد خودش را در خصوص برنامه‌ریزی و چشم‌انداز ارائه دهد.

شهردار کلان‌شهر اراک:

بارش‌ها اجازه دهند شریعتی و ورزش طبق زمان‌بندی به بهره‌برداری می‌رسد

محمد کریم شفیعی شهردار کلان‌شهر اراک در بخشی از این جلسه در مورد پروژه‌های غیر هم‌سطح و مسائل پیرامون آن‌ها گفت: قراردادهای پروژه‌های عمرانی چند فرم مشخص دارد. پروژه شریعتی و پروژه تقاطع ورزش قراردادش EPC است به این معنی که طرح و اجرا هم زمان اتفاق می افتد. بنابراین پیمانکار کار اجرا را همزمان با طراحی جلو می برد و اگر قرار باشد که نظارت هم خودشان انجام دهند قراردادی به عنوان عامل چهارم نوشته می شود و شرح وظایف در آن قرارداد مشخص خواهد شد که البته چنین چیزی پیشنهاد نمی شود که ما طرح و اجرا را به یک پیمانکار بدهیم و همان پیمانکار مشاور عالیه را هم انجام دهد بنابراین در این نوع قراردادها مشاور موظف است طراحی کند و اگر اصلاحی هست، اصلاح را انجام دهد و پیمانکار اجرا کند.

شفیعی افزود: فرض کنید که در پروژه ورزش اتفاقاتی(نواقصی دیده‌شده) افتاده است. مشاور و پیمانکار باید در قالب قرارداد EPC طرح را اصلاح کنند و طرح اصلاحی را ارائه بدهند و خودشان هم اجرا کنند و شهرداری هم نظارت کند که نظارت هم معمولاً با شهرداری بوده است. بنابراین در سه وجه پروژه طراح، پیمانکار و نظارت را داریم. اما اگر قرار باشد عامل چهارمی به این مثلث اضافه شود ما باید قرارداد ببندیم و یک مشاور ذی‌صلاح بگیریم و بگوییم که در بحث نظارتی شهرداری دانش فنی آن‌چنان ندارد و شما بیایید در تکمیل نظارت شهرداری در این پروژه به ما کمک کنید.

وی عنوان کرد: در خصوص پروژه ورزش ازنظر سه ضلع اجرا، نظارت و طراحی پروژه کامل است و وظیفه‌دارند که هر جا قصور کرده باشند جبران کنند و فعالیت‌های دوباره‌کاری و زمان‌بندی از پیمانکار کسر خواهد شد.

شهردار کلان‌شهر اراک بیان کرد: هنوز هم پروژه ورزش را تحویل نگرفتیم اما با توجه به اینکه این پروژه‌ها دغدغه مردم هستند برنامه زمان‌بندی ارائه شد و قسمتی از مطالبات پیمانکار پرداخت شد و مقرر شد که یکی از پروژه‌ها ۱۵ اردیبهشت و دیگری را انتهای اردیبهشت تحویل دهند و جزییاتی مانند آسفالت و علائم ترافیکی و خط‌کشی را هم شهرداری انجام دهد و در اختیار مردم قرار دهیم. که البته امیدواریم بارش‌ها در زمان‌بندی‌های انجام‌شده تغییری ایجاد نکنند.

وی به مسئله تمدید قرارداد هم اشاره کرد و ادامه داد: در این پروژه‌ها با توجه به دغدغه مردم و شورا از ۱/۱/۹۸ به مدت سه ماه کار آن‌ها برای تکمیل کار پیمانکار، یک ماه تکمیل کار شهرداری، یک ماه برای جمع‌آوری تجهیز کارگاه و یک ماه هم برای صورت‌وضعیت و تخلیه کارگاه که روی‌هم می‌شود ۶ ماه در نظر گرفته‌شده است و بر اساس همین منطق مهندسی قرارداد را ۶ ماه تمدید کردیم و اینکه می‌گویند زمان‌بندی قرارداد تا ۱۴۰۰ است درست نیست و فقط قرارداد تا ۶ ماه تمدیدشده است. البته در مورد تأخیرها و زمان‌بندی‌ها موضوعاتی مطرح‌شده که در این راستا زیر قرارداد قیدشده که تأخیرها مجدد بررسی می‌شود.

انتهای پیام/

captcha