80درصد فوتی های تصادفات استان مرکزی غیربومی هستند/ رتبه دوم استان مرکزی از لحاظ تردد وسایل نقلیه سنگین گزارش تصویری| سفر رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور به استان مرکزی اضافه شدن 650 هزار خانوار جدید به کمیته امداد/ معوقات تسهیلات امداد زیر یک درصد است پلیس به دنبال عدم پلاک گذاری پراید در سال 99 است/ پیش بینی کاهش 12درصدی تلفات جاده ای در سال 98 دشمنان هر روز به دنبال نقشه جدید برای ضربه زدن به انقلاب هستند/ خروجی جشنواره مالک اشتر سازماندهی و شناسایی بهتر نیرو ها است فوت هر فرد در تصادفات خسارت ۵میلیارد تومانی به کشور وارد می کند/ تعداد دوربین های ثبت تخلف کشور از سال ۹۶ افزایش نداشته است عید غدیر، بهترین زمان برای تبیین جایگاه ولایت‌فقیه در جامعه است/واقعه غدیر در فراهان بازخوانی می شود حوزه گردشگری کشور آسیب جدی از تحریم‌ها ندیده است/اجرای ۱۹۰۰پروژه حوزه گردشگری با سرمایه گذاری ۱۸۰هزار میلیارد تومان پوستر/ غدیر خم ، عید ولایت و بندگی بزرگترین پروژه غرب کشور در اراک به بهره برداری می رسد
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۸
کد خبر: 55092
تاریخ انتشار: ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳

مشکلات سیستم توزیع کِی حل می‌شود؟

امروز اقتصاد کشور با مشکلات مختلفی مواجه است، اما ظاهراً مشکل سیستم توزیع نیز همانند سیستم صوت در مراسم و مناسبت‌ها، همچنان لاینحل باقی مانده و قرار نیست به این زودی‌ها و به طور جدی و دائمی تدبیری برای آن اندیشیده شود.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از ره‌توشه؛ امروز اقتصاد کشور به علل مختلف از جمله؛ توطئه‌های خارجی و همچنین سوءمدیریت برخی از مدیران و مسئولین، با مشکلات مختلفی مواجه است، اما ظاهراً مشکل سیستم توزیع نیز همانند سیستم صوت در مراسم و مناسبت‌ها، همچنان لاینحل باقی مانده و قرار نیست به این زودی‌ها و به طور جدی و دائمی تدبیری برای آن اندیشیده شود.

می‌پرسند چرا گوشت و چای و امثال آن که با دلار ۴۵۰۰ تومانی وارد کشور شده است، درست به دست مردم نمی‌رسد، می‌گویند سیستم توزیع ناقص است، می‌پرسند چرا کمک‌های مردمی و دولتی به شکل منطقی و عادلانه بین آسیب‌دیدگان حوادث توزیع نمی‌شود و به دست خسارت دیدگان واقعی نمی‌رسد، مشکل را به فقدان سیستم توزیع ربط می‌دهند.

توجیهات تکراری و بعضاً غیرکارشناسی برخی از مسئولین، این سوالات را به ذهن متبادر می‌سازد که آیا واقعاً مسئولین و نخبگان کشور از طراحی یک سیستم معقول و منطقی عاجزند، یا خدای ناخواسته ممکن است، با طراحی یک سیستم علمی و کاربردی، اینجا هم منافع برخی از افراد در معرض خطر قرار گیرد؟

در واقع با بیان بهانه‌های مورداشاره از سوی برخی از مسئولین ذیربط، این سولات مطرح می‌شود که آیا مسئولین محترم نمی‌دانند و نمی‌توانند یا نمی‌خواهند و عمداً از اصلاح سیستم توزیع جلوگیری می‌کنند؟ چطور می‌شود که تمام مشکلات سیستم توزیع در موضوعی مانند؛ گوشت و چای به یکباره بروز و ظهور پیدا می‌کند در حالی که قبلاً مشکلی نداشته است؟

متقابلاً چطور با این‌که همه مردم و مسئولین بر ناکارآمدی و نقص سیستم توزیع کمک‌های امدادی در حوادث و بحران‌ها اذعان دارند، اما به‌رغم کسب تجارب متعدد در حوادث مختلفی که در سطح ملی در کشور رخ داده، هنوز مشکلات آن (بعضاً از تفکیک و بارگیری در مبدأ گرفته تا عمدتاً تحویل و توزیع در مقصد) برطرف نشده است.

البته در چرخه توزیع، باید به هدر رفت حدود ۲۰ درصدی برخی از کالاها و محصولات مانند؛ محصولات کشاورزی که در فرآیند حمل و نقل و جابجایی رخ می‌دهد نیز اشاره کرد.

خسارات و ضایعاتی که به علل مختلف مثل؛ فرسودگی ناوگان حمل و نقل یا غیراستاندارد بودن برخی از جاده‌ها یا ضعف قوانین و مقررات، به نظام اقتصادی کشور تحمیل می‌شود.

آیا این مشکلات بیانگر سوءمدیریت در انجام وظایف محوله به برخی از مدیران ذیربط نیست؟ آیا مشکل به عدم شایسته‌سالاری در انتصاب مدیران مربوط نمی‌شود؟ مسئولیت نظارت بر این فرآیند و رفع اشکالات آن اعم از مشکلات ساختاری و سیستمی یا قوانین و مقررات و سایر موارد مشابه بر عهده کیست؟

بی‌شک، مشکل هرچه که هست، اگر زودتر تدبیری برای آن اندیشیده نشود، ضمن به هدر دادن منابع و امکانات و ایجاد نارضایتی در مردم، خود می‌تواند به یک بحران جدی تبدیل شود.

احمدرضا هدایتی کارشناس ارشد مدیریت

captcha