هادی رضوی چگونه با پول معلمان رؤیاهای پسر شریعتمداری را تعبیر کرد؟ +تصاویر مسیر حرکت استارتاپ‌ها به دانش‌بنیانی هموار است پلیس به دوردور ۱۲ هزار خودرو پایان داد/ برخورد قاطع با هنجارشکنان در دستور کار ناو‌های آمریکایی به طور کامل تحت کنترل ما هستند/ صحبت کردن آنها به زبان فارسی نشانه اقتدار ایران است ماجرای امضاهای طلایی در مقر دارویی ایران/ چه کسانی رانت می‌گیرند هوش مصنوعی به فرود آرام پهپادها کمک می‌کند مسئولانی که کم‌کاری خود را پشت وزارت بازرگانی پنهان می‌کنند/ چگونه ستاد تنظیم بازار و معاونت‌ بازرگانی به حاشیه رفت؟ به این ۷ دلیل با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم سریال‌های رمضانی باید متنوع شود گفتگو| امانی: چرا رهبری با مذاکره موافقت کردند؟/ مسئولیت عواقب برجام با روحانی است
شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۵
کد خبر: 54894
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۴

برگزاری آئین ۲۰۰۰ساله بیل گردانی نیمور محلات+تصاویر

آئین کهن بیل گردانی محلات طبق سنت دوهزارساله به شکرانه آب، در شهر نیمور برگزار شد.

به گزارش دیار آفتاب؛آئین کهن بیل گردانی محلات طبق سنت دوهزارساله به شکرانه آب، عصر امروز در شهر نیمور برگزار شد.

آئین بیل گردانی جشنی است مربوط به آب و آبیاری که منشأ آن نبرد دیرینه‌ای است که بر سر آب بین انسان و طبیعت وجود داشته و به دلیل اهمیت آبیاری در ایران صورت می‌گرفته است.

در این آئین سنتی برای حفظ رسم معنوی کهن، هم‌زمان با آخرین روز از بهار، بیل گردانان به‌نوبت هفت بیل مخصوص باغ را در دودسته چهار و سه‌تایی به یکدیگر بسته و این بیل‌ها را بامهارت و قدرت در دو جهت مخالف به‌صورت ضربدری بالای سر می‌چرخانند.

بیل گردانی یکی از آیین‌های باستانی و پهلوانی کشور به شمار می‌رود که در سال ۱۳۸۹ به‌عنوان میراث معنوی کشور، به ثبت آثار ملی رسیده است.

طبق رسوم کهن، هفت بیل نشانه گردش آسمان است که باعث نزول باران می‌شود و درواقع آئین بیل گردانی دعا برای بارش باران است.

اهمیت برگزاری این مراسم ازآن‌جهت است که روح تعاون و همکاری را هر چه بیشتر در بین مردم و کشاورزان احیا می‌کند.

عکس از حمیدرضا زاهدی

captcha