تهیه و توزیع ۲۱هزار بسته غذایی و بهداشتی در رزمایش کمک مومنانه ساوه آغاز مرحله سوم رزمایش کمک مومنانه در استان مرکزی چرا بامداد امروز اینترنت ایران دچار مشکل شد؟ کمک مومنانه تجلی باورهای دینی و اسلامی است دشمنان در مسئله «رومینا اشرفی» به دنبال تخریب مبانی فقهی اسلام هستند/مدعیان حمایت از حقوق زن به دنبال منافع حزبی هستند تحریم نیروی انتظامی خلاف قواعد بین‌المللی است/آمریکا امنیت ملی را نشانه گرفته است مسمومیت پنج نفر با الکل در استان مرکزی/ یک نفر نابینا شد آغاز توزیع کمک های مومنانه در تفرش جمع آوری 160 میلیارد ریال زکات فطریه در استان مرکزی نمی‌خواهیم مجلس درتقنین ونظارت کوتاه بیاید/وظیفه مجلس اجرایی نیست
چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰
کد خبر: 54894
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۴

برگزاری آئین ۲۰۰۰ساله بیل گردانی نیمور محلات+تصاویر

آئین کهن بیل گردانی محلات طبق سنت دوهزارساله به شکرانه آب، در شهر نیمور برگزار شد.

به گزارش دیار آفتاب؛آئین کهن بیل گردانی محلات طبق سنت دوهزارساله به شکرانه آب، عصر امروز در شهر نیمور برگزار شد.

آئین بیل گردانی جشنی است مربوط به آب و آبیاری که منشأ آن نبرد دیرینه‌ای است که بر سر آب بین انسان و طبیعت وجود داشته و به دلیل اهمیت آبیاری در ایران صورت می‌گرفته است.

در این آئین سنتی برای حفظ رسم معنوی کهن، هم‌زمان با آخرین روز از بهار، بیل گردانان به‌نوبت هفت بیل مخصوص باغ را در دودسته چهار و سه‌تایی به یکدیگر بسته و این بیل‌ها را بامهارت و قدرت در دو جهت مخالف به‌صورت ضربدری بالای سر می‌چرخانند.

بیل گردانی یکی از آیین‌های باستانی و پهلوانی کشور به شمار می‌رود که در سال ۱۳۸۹ به‌عنوان میراث معنوی کشور، به ثبت آثار ملی رسیده است.

طبق رسوم کهن، هفت بیل نشانه گردش آسمان است که باعث نزول باران می‌شود و درواقع آئین بیل گردانی دعا برای بارش باران است.

اهمیت برگزاری این مراسم ازآن‌جهت است که روح تعاون و همکاری را هر چه بیشتر در بین مردم و کشاورزان احیا می‌کند.

عکس از حمیدرضا زاهدی

captcha