ماجرای حمله هنجارشکنان به بانوی آمر به معروف/ با زبان لیّن خواستم وضعیت پوشش خود را اصلاح کنند حاجی لق لق/تصاویر شرکت‌های دانش بنیان نباید همیشه منتظرفراهم بودن امکانات باشند ارتباط وضعیت اقتصادی مردم ایران با مصرف گوشت و مرغ چگونه یک لایحه ۵۰ هزارتایی چند قانون محکم با قدمت طولانی را درنوردیده است؟/ ایرادات اساسی به لایحه «تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» «تاج‌زاده» و باز هم توجیه مذاکره با آمریکا نظام تصمیم‌گیری اقتصادی ما فریب‌خورده؛ «مصدق» خوب است!/ پس از اردکانیان، لعیا جنیدی هم جام زهر نوشید نامه فسخ قرارداد برانکو به باشگاه پرسپولیس رسید برگزاری تظاهرات سراسری در آمریکا برای استیضاح دونالد ترامپ + تصاویر آیا وقت آن نرسیده صداوسیما تکانی به خود بدهد؟
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۱
کد خبر: 54693
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۶
به همت پژوهشگران جوان در دانشگاه شریف محقق شد؛

موفقیت یک استارتاپ در تولید موادنابود کننده عفونت های بیمارستانی

یک استارتاپ فعال در مرکز خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف، به تازگی موفق به طراحی و ساخت مواد نانو ساختار با قابلیت از بین بردن عفونت های مقاوم در محیط های درمانی و بیمارستانی شده است.

به گزارش دیار آفتاب به نقل از گروه علمی ایرنا، مرگ بر اثر عفونت های بیمارستانی در حال حاضر یکی از چالش های جدی محیط های درمانی و بیمارستان ها در دنیا محسوب می شود و امروزه برخی از باکتری ها در برابر انواع روش های درمانی مانند استفاده از آنتی بیوتیک و انواع روش های پیشگیری مانند سیستم اوزون، اشعه فرابنفش و قرص فرمالین مقاوم شده اند که منجر به از دست رفتن سالانه جان هزاران نفر در کشورمان می شود.

هم اکنون در زمینه الیاف، یکی از شرکت های تحت سرمایه گذاری اتحادیه اروپا در رژیم صهیونیستی فعالیت می کند که به صورت تخصصی در حال تولید پارچه های ضد عفونت بیمارستانی است و در زمینه پوشش های تصفیه هوا نیز می توان به یکی از شرکت های تحت نظر ناسا اشاره کرد.

اما یک استارتاپ متشکل از یک گروه پنج نفره در مرکز خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف به تازگی موفق به طراحی و ساخت مواد نانو ساختار با قابلیت از بین بردن عفونت های مقاوم در محیط های درمانی شده اند و اسفندماه سال گذشته (1397) نیز تاییدیه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران را دریافت کرده اند.

اشکان سزا یکی از اعضاء این استارتاپ در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا، می گوید: فعالیت اصلی تیم ما مقابله با یکی از بزرگترین معضلات جهانی یعنی عفونت هایی است که در برابر اکثر روش های پاکسازی مقاومت می کنند و می توانند با وارد شدن به بدن افراد بیمار، خطرات قابل توجهی را ایجاد کنند.

وی اضافه کرد: متاسفانه امروزه این امکان وجود دارد که بیمار پس از اتمام یک عمل جراحی موفق دچار عفونت هایی نظیر سودوموناس آئروژینوزا یا استافیلوکوک اورئوس مقاوم به پنی‌سیلین گردد و جان خود را از دست دهد. بنابر این در مرحله اول باید امر پیشگیری و مقابله با عفونت های مقاوم، توسط مراکز درمانی و بیمارستان ها جدی گرفته شود. 

سزا با بیان اینکه، استارتاپ شریف گرافینا در سال 1395 در شتابدهنده دانشگاه صنعتی شریف تاسیس شده و تاکنون موفق به ساخت مواد و پوشش های گوناگون به منظور غلبه بر عفونت های مقاوم شده است، افزود: این مواد که بعضا از ترکیب چند مواد نانوساختار تشکیل شده اند با مکانیزم های گوناگونی عفونت های مختلف را از بین می برند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در صورت قرار گیری در سطوح محیط های درمانی، این مواد به صورت ذاتی مانع از رشد بایوفیلم و انواع باکتری بر سطح خود می شوند و با روشن شدن لامپ و حضور روشنایی، قابلیت از بین بردن عفونت ها از هوا را نیز دارا می باشند.

این فعال استارتاپی می گوید: به صورت کلی نسل جدید مواد ضد عفونی کننده را می توان در بخش های گوناگونی همچون سیستم های تصفیه آب و هوا، رنگ و دیوارپوش، سطوح تجهیزات پزشکی، الیاف و پارچه های محیط به کار برد.

وی گفت: در حال حاضر تیم ما پس از اتمام فعالیت های آزمایشگاهی در زمینه تولید و توسعه نانومواد در صدد همکاری با مراکز مختلف به منظور کاهش میزان مرگ و میر در عفونت های بیمارستانی است.

سزا افزود: به عنوان مثال در زمینه تولید فیلتر تصفیه آب و هوا نمونه های اولیه ساخته شده اند و در زمینه تولید الیاف ضد عفونت های بیمارستانی نیز به امید خدا اقدامات مهمی صورت خواهد گرفت.

وی در ادامه می گوید: درست است که نسل جدید عفونت ها به انواع روش های پیشگیری و درمان مانند آنتی بیوتیک ها مقاوم شده اند اما با الهام گیری از طبیعت و گیاهان، امکان از بین بردن عفونت های مقاوم چه در حوزه پیشگیری و چه در حوزه درمان وجود دارد.

علمی ** 1836 **1485

انتهای پیام /* 

captcha