افتتاح بزرگترین مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری دولتی در اراک گزارش تصویری| افتتاح بخش «مگا آی سی یو» بیمارستان آیت الله خوانساری آغاز فروش ویژه‌ سوالات کنکور ۹۹ با اقساط بلندمدت!/ حنایی که دیگر رنگی ندارد گزارشگر سازمان ملل: ترور سردار سلیمانی نقض حقوق بین‌الملل بود ردپای کرونایی شدن استقلالی‌ها در مهمانی خصوصی! / آبی‌ها 3 بر صفر بازنده می‌شوند؟ از ابهام در صورت های مالی شهرداری اراک تا درگیری شدید لفظی دو عضو فراکسیون امید قانون روی زمین ماند/ رفع سوء اثر چک با جعل هویت دارنده چک برگشتی! دستگاه قضایی تهدید کرد؛ مجازات سنگین در انتظار صادرکنندگانی که ارزشان را برنگردانند/ارائه فهرست ۱۵۰ نفره به دادستانی روزشمار ۴۰روز اعتراض در آمریکا؛ از روز قتل تا روز استقلال گزارش| چرا سوال از رئیس جمهور در دستور کار نمایندگان قرار گرفت؟ / رکورد «روحانی» در طرح سوال از رئیس جمهور
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲
کد خبر: 54586
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۵
در صحن رسمی شورای شهر مطرح شد:

۹۰ درصد خسارات رودخانه اراک ناشی از اهمال در کار و عدم تخصص است/به‌کارگیری ۱۷۰ سد و آب‌بند در بارش‌های اخیر اراک

مدیریت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی یکی از راه‌های جبران خسارات وارده به رودخانه اراک را منابع داخلی شهرداری دانست و بیان کرد: طی بازدیدهایی که از خسارات وارده به رودخانه اراک داشتیم می‌توان گفت ۹۰ درصد خسارات ناشی از عدم تخصص در کار، سهل‌انگاری در کار و ساخت‌وسازهای اشتباه و غیراصولی بوده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ رقیه یادگاری مدیریت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استانداری مرکزی عصر شنبه در جلسه صحن رسمی شورای اسلامی کلانشهر اراک در خصوص بررسی اعتبارات لازم برای جبران خسارات سیل اخیر در اراک، گفت: طبق قانون ۳ درصد از بودجه عمومی دولت باید صرف حوادث غیرمترقبه شود که با توجه به بودجه عمومی دولت این ۳ درصد تقریباً ۱۵ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

۱۱۰۰ میلیارد تومان برآورد خسارت سیل در استان مرکزی

یادگاری افزود: برآورد خسارات سیل در استان مرکزی درمجموع خسارات اقتصادی و اجتماعی ۱۱۰۰ میلیارد تومان بوده است که درمجموع کل خسارات کشور باید گفت که منابع دولت کفایت این خسارات را نمی‌کند و دولت باید اصلاحیه‌ای در این حوزه بدهد.

وی ضمن بیان اینکه تصمیم‌گیری در حوزه در نظرگیری اعتبارات ویژه حوادث در استان در دستان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نیست عنوان کرد: این مبحث باید به امضای مدیریت بحران استان، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و معاونت حوزه عمرانی برسد و سپس به وزارت کشور ارسال شود و بعد از گرفتن مصوبه در دولت بخشی از اعتبارات اختصاص می‌یابد که هم مسیر طولانی است هم نمی‌توان به اختصاص تمام این میزان امید داشت.

۹۰ درصد خسارات رودخانه اراک ناشی از اهمال در کار و عدم تخصص است

مدیریت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی یکی از راه‌های جبران خسارات وارده به رودخانه اراک را منابع داخلی شهرداری دانست و بیان کرد: طی بازدیدهایی که از خسارات وارده به رودخانه اراک داشتیم می‌توان گفت ۹۰ درصد خسارات ناشی از عدم تخصص در کار، سهل‌انگاری در کار و ساخت‌وسازهای اشتباه و غیراصولی بوده است.

ترمیم رودخانه اراک از محل بودجه گلوبال استانی و جابه‌جایی اعتبارات ۹۷

وی با اشاره به اینکه برای جبران خسارات باید مطالعه لازم صورت گیرد گفت: رسیدگی به برخی از خسارات ضروری است و با جان مردم در ارتباط است که برای جبران این دست خسارات علاوه بر استفاده از منابع داخلی شهرداری می‌توان هم از طریق جابه‌جایی اعتبارات سال ۹۷ و هم از طریق گلوبال اعتبارات استانی این موارد لازم را تأمین کرد تا در اسرع وقت به این موارد ضروری پرداخته شود.

یادگاری با تأکید بر اینکه سال گذشته ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای شهرداری اراک در نظر گرفتیم تشریح کرد: با توجه به اینکه شهرداری‌ها نهادهای عمومی غیردولتی هستند ما می‌توانیم از اعتباراتی که در اختیارداریم به آن‌ها کمک کنیم ولی در این زمینه اجباری بر ما نیست اما برای مطالعات کوتاه‌مدت و بلندمدت موردنیاز برای رودخانه اراک در کنار شهرداری هستیم تا این مطالعات انجام شود و مهندسی رودخانه صورت گیرد.

وی ضمن بیان اینکه در حوزه رودخانه باید علاوه بر ایمنی به زیباسازی شهری نیز توجه شود و همچنین متأسفانه علی‌رغم اینکه شهر اراک به‌عنوان مرکز استان شناخته می‌شود اما از زیباسازی لازم برخوردار نیست مطرح کرد: منابع محدود است و ناچاریم نسبت به پروژه‌ها اولویت‌بندی لازم را داشته باشیم و بررسی شود که کدام‌یک از پروژه‌های شهری در اولویت است. که به نظر می‌رسد امسال رودخانه در اولویت قرار دارد و باید بودجه‌ترمیم آن تأمین شود زیرا تبعات امنیت جانی و مالی دارد.

مدیریت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی با اشاره به بودجه ۵ میلیاردی شهرداری برای رودخانه، آن را کم ارزیابی کرد و ادامه داد: حوزه مهندسی رودخانه طرح‌های ملی هم دارد که می‌توانیم با برنامه و اولویت از آن طریق هم این نیاز را تأمین کنیم.

وی در حوزه درآمد و هزینه استان خاطرنشان کرد: کشور ما به شکل هزینه و درآمدی و یا فدرالی اداره نمی‌شود و به عبارتی استان‌ها حساب‌های مالی جدایی ندارند و وصولی به خزانه‌های استان به خزانه کشور می‌رود. باید گفت درست است که نظام درآمد و هزینه‌بر قرار نیست اما برابر درآمدهایمان هزینه می‌کنیم.

فرماندار اراک:

به‌کارگیری ۱۷۰ سد و آب‌بند در بارش‌های اخیر اراک/ رشد ۸ برابری بارش‌ها نسبت به سال گذشته/جذب اعتبارات ملی برای ترمیم رودخانه

حسین بختیاری فرماندار اراک در این جلسه گفت: علی‌رغم اینکه بارش‌های استان در دو سامانه اخیر زیاد بود اما این فضا مدیریت شد و هیچ‌گونه خسارت جانی نداشتیم که اگر این مدیریت اعمال نمی‌شد مطمئناً شهر اراک آسیب می‌دید.

بختیاری بابیان اینکه در شهرستان اراک ۱۷۰ سد و بند خاکی به کار گرفته شد عنوان کرد: این ۱۷۰ بند و سد شناسایی شد و با تقسیم‌بندی مسئولیت هر بند به شخصی سپرده شد که به شکل مرتب گزارش‌ها این سد و بندها دریافت می‌شد.

وی شناسایی ۱۷۰ بند به‌عنوان ثروت و موهبت الهی در جهت جلوگیری از بسیاری از خسارات و  شناسایی کانال‌ها با کمک افراد محلی و هدایت و لایروبی کانال‌ها و ایجاد خاک‌ریز در کنار آن‌ها را ازجمله نتایج سیل اخیر دانست و عنوان کرد: در حال حاضر شرایط به‌گونه‌ای است که اگر سیلابی ایجاد شود به‌گونه‌ای هدایت‌شده است که به تالاب میقان ختم شود. در حال حاضر وظیفه‌داریم این کانال‌ها را تثبیت کنیم و اجازه ندهیم تجاوز به حریم رودخانه‌ها و کانال‌ها اتفاق بیفتد.

فرماندار اراک به آماری مقایسه‌ای از بارش‌های ۹۶ و ۹۷ اشاره کرد و ادامه داد: در سال زراعی ۹۶، ۶۶ میلی‌متر جیوه بارش داشتیم که این عدد در سال ۹۷ با رشد ۸ برابری به ۵۰۰ میلی‌متر رسید که از سال ۴۷ تا ۹۷ چنین بارشی در سطح استان سابقه نداشته است.

وی رودخانه اراک را به‌عنوان منجی شهر برشمرد و بیان کرد: ترمیم رودخانه باید باکار کارشناسی انجام شود تا در آینده این اتفاقات تکرار نشود و از طرفی می‌توان برای تأمین مالی جبران خسارات رودخانه پیشنهادی از سوی شورا و با همکاری فرمانداری، با توجه به اینکه اراک سخت‌ترین شرایط استان را پشت سر گذاشت، مطرح شود تا از گلوبال استان مبلغ کارشناسی شده قابل قبولی را برای رودخانه اراک کنار بگذاریم. 

بختیاری افزود: فرمانداری آمادگی کامل دارد که این رودخانه را کامل کنیم و هر جا نیاز به فرمانداری باشد هستیم.

وی ضمن بیان اینکه از کل بودجه عمرانی کشور تنها ۱۵ درصد آن به استان‌ها برای طرح در شورای توسعه و سهم‌بندی بین شهرستان‌ها داده می‌شود تشریح کرد: مطمئناً از این ۱۵ درصد هم بعد از سهم‌بندی درصد مشخصی به اراک می‌رسد که این میزان با توجه به بودجه‌ها زیاد نیست که البته تصویب‌شده است که در سال آخر ۵ ساله ششم توسعه این میزان به ۳۰ درصد برسد که مطمئناً این مهم شاهکاری خواهد بود.

فرماندار اراک با احتساب اختصاص ۳۰ درصد به استان‌ها ۷۰ درصد بودجه عمرانی را در اختیار وزارت خانه‌ها دانست و عنوان کرد: این بودجه در وزارت خانه‌ها در اختیار مدیران کلی قرا می‌گیرد که باتجربه، توانمند و دارای برنامه دقیق و اصولی باشند که این مدیران می‌توانند اعتبارات را به استان و درنتیجه به شهرستان سرازیر کنند.

وی ضمن بیان اینکه با یک حساب سرانگشتی و با در نظر گرفتن طول ۸.۶ کیلومتری برای رودخانه در محدود خدماتی شهرداری برای ترمیم نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان برآورد هزینه می‌شود، خاطرنشان کرد: باید طرحی تحت عنوان استحکام‌بخشی رودخانه تعریف کنیم و به‌صورت طرح ملی برای اراک ببینیم تا به‌عنوان طرح ملی برای این مهم اعتبار جذب شود.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر اراک:

میراث فرهنگی را به اسم توسعه بی‌وقفه نابود می‌کنند/ پل خیبر، ثبت بازار در یونسکو را با مشکل مواجهه می‌سازد

طوفان محمدی  رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر اراک در نطق پیش از دستور خود در این جلسه ضمن تأکید بر اینکه برای دفاع از حقوق مالکان موافق ضوابط سخت گیرانه و آیین‌نامه‌های غیر منعطف یا ایجاد کمیته نما نیستم گفت: این دست سختگیری‌ها می‌تواند عامل ایجاد رانت و همچنین بستن راه خلاقیت باشد و سلیقه گرایی که در حال حاضر به آن پیراهن اصول پوشانده شده است را بر معماری اراک بپوشاند.

محمدی افزود: در خصوص بناهای عمومی در بافت تاریخی مسئله متفاوت است چراکه بافت تاریخی اراک هویت عمومی شهر اراک است و سبک معماری می‌تواند به هویت عمومی و تاریخی شهر اراک که متعلق به کلیه شهروندان است خدشه وارد کند.

وی ضمن بیان اینکه حقوق خصوصی نباید به حقوق عمومی شهر خدشه وارد کند عنوان کرد: ایجاد ضوابط برای بافت تاریخی نه‌تنها در ایران بلکه در تمام دنیا مرسوم است و اصولاً سبک معماری در سایر محدوده‌ها آزاد و در بافت تاریخی تابع ضوابط ویژه برآمده از بافت است؛ لذا انتظار می‌رود شهرداری و نظام‌مهندسی برای بافت تاریخی بخصوص محدوده میدان شهدا و بازار حساسیت بیشتری داشته باشد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری ادامه داد: در حال حاضر دو سه بنای مرکز خرید در محدوده میدان شهدا پروانه ساخت گرفته‌اند درحالی‌که نمای طراحی‌شده نه‌تنها به مصوبات شورای عالی شهرسازی توجه نکرده بلکه در تضاد مستقیم با هویت بافت تاریخی و بناهای پیرامون است. نمونه بارز این ناهماهنگی احداث پل خیبر در بلافصل و حریم بصری بازار است که عملاً پروسه ثبت بازار به‌عنوان میراث فرهنگی در یونسکو را با مشکل مواجهه می‌سازد.

وی  ضمن بیان اینکه این دست اتفاقات نتیجه غلبه نگاه عمرانی بر نگاه شهرسازانه است بیان کرد: این دست نگاه‌ها بلدوزر را به قلب شهر فرستاده است و میراث فرهنگی را به اسم توسعه بی‌وقفه نابود می‌کند اما هنوز برای ممانعت از وقوع یک فاجعه دیگر در بافت تاریخی فرصت وجود دارد.

محمدی اظهار کرد:: از یک‌سو تخریب خانه‌های تاریخی و از سویی دیگر عدم توجه به معماری بناهای جدید در بافت تاریخی درحالی‌که رغم زدن مسیر برگشت‌ناپذیر ویرانی هویت شهری است.

عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک خاطرنشان کرد: امیدوارم در این زمینه شهرداری اقدام لازم را داشته باشد و اعضای شورای محترم اسلامی شهر هم نسبت به وضعیت بافت تاریخی، مجموعه در حال ویرانی بازار و بناهای عمومی مثل مراکز خرید حساسیت لازم را داشته باشند چراکه افسوس پس از اتفاق راهگشا نخواهد بود و امروز همچنان اندک فرصتی باقی است.

انتهای پیام/

captcha