«بازار متشکل ارز» یک گام تا راه‌اندازی/ چگونه اثر دبی در مبادلات دلاری ایران کم‌رنگ می‌شود؟ اما و اگرهای زیست شبانه در پایتخت ویترین مغازه‌ها در اختیار کالای ایرانی آقای جهرمی! زمان جنجال توئیتری گذشته +تصاویر «نگین فیروزه‌ای» احیا شد یا پرآب؟/ فرافکنی کابینه دولت در خصوص افزایش سطح آب دریاچه ارومیه میعادگاه منتظران آماده پذیرایی از زائران/ایجاد ۱۳۸ ایستگاه صلواتی صورت سیاه انقلابیون جهان 8 قلم داروی پیوسته رهش برای نخستین بار در کشور بومی سازی شد ۶ دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش رونمایی شد+ تصاویر عزم محور مقاومت برای جنگ با صهیونیست‌ها در یک قدمی دمشق/ برای نابودی اسرائیل حمله به تل‌آویو نیاز نیست! + نقشه
یکشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۲
کد خبر: 54449
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۴
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی اعلام کرد:

مایه‌کوبی بیش از 5 میلیون رأس دام علیه بیماری‌ها در استان مرکزی

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت : 5 میلیون و 628 هزار رأس دام سبک و سنگین علیه بیماری‌های دامی در سال 97 در استان مرکزی واکسینه شدند.

به گزارش دیار آفتاب؛ محسن شانقی مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی روز پنج‌شنبه در جمع خبرنگاران گفت: استان مرکزی به‌واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی در محل ترانزیت دام و فرآورده‌های خام دامی قرار دارد و این مهم احتمال شیوع و انتقال بیماری‌های مختلف دامی را به‌طور بالقوه در استان افزایش داده است.

شانقی اظهار کرد: یکی از اهداف دامپزشکی برنامه‌ریزی دقیق و صحیح در خصوص ایمن‌سازی دام‌ها در برابر بیماری‌هایی نظیر تب برفکی، آبله، ppr و مبارزه با بیماری‌های مشترک مانند بروسلوز (تب مالت)، سل، هاری و سیاه‌زخم است که برای برآورده شدن این هدف، سال گذشته 5 میلیون و 628 هزار رأس دام سبک و سنگین علیه بیماری‌های دامی مایه‌کوبی شدند که نسبت با سال 96 شاهد پیشرفت 65 درصدی بودیم.

شانقی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در حوزه شناسایی و ریشه‌کنی بیماری‌های دامی و مبارزه با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام بیان کرد: اداره کل دامپزشکی در چند سال اخیر با استفاده از تکنولوژی روز و پیشرفته‌ترین برنامه‌ها و نرم‌افزارها و به‌کارگیری سامانه اطلاعات جغرافیای بیماری‌های دامی در سه سطح شهرستان، استان و کشور (سازمان دامپزشکی کشور) امکان گزارش دهی عملیات بررسی و تعیین کانون بیماری را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به‌صورت اینترنتی فراهم کرده است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی افزود: ازآنجاکه اولویت سازمان دامپزشکی مبارزه با دو بیماری مهم بروسلوز (تب مالت) و سل به‌عنوان بیماری‌های مشترک است، بنابراین واکسیناسیون دام‌ها علیه بروسلوز و تست سل در طول سال انجام می‌شود، اما مبارزه با بیماری‌های دیگر نظیر تب برفکی به صورت فازبندی انجام می‌شود.

مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی با اشاره به واکسیناسیون و تست تب مالت افزود: در طرح مبارزه هدفمند با بیماری تب مالت که قابل انتقال بین انسان و دام است تعداد 531 هزار و 131 رأس دام سبک و سنگین علیه بیماری تب مالت واکسینه شدند و از تعداد 17 هزار و 326 مورد تست تب مالت تعداد 83 مورد مثبت تشخیص داده شد.

شانقی تعداد تست مشمشه را 859 مورد در سال گذشته و تعداد یک مورد مثبت بیان و تصریح کرد: در سال گذشته 25 هزار و 345 مورد تست سل ویژه دام‌های سنگین انجام شد که تعداد 14 مورد مثبت تشخیص داده شد، 519 هزار و 813 رأس دام علیه بیماری شاربن با افزایش 10 درصدی و 11 هزار و 53  قلاده سگ‌های گله و خانگی علیه بیماری‌هایی که به‌عنوان بیماری مشترک بین انسان و دام مطرح هستند، رایگان واکسینه شدند.


انتهای پیام/

captcha