جلوگیری سربازان گمنام امام زمان(عج) در ایلام از ورود عناصر تروریستی‌ به ایران / برخورد با گروهک‌های ضد‌انقلاب نتایج سال‌های رُس‌پاشی نواصولگرایی روی دیگر اصلاح‌طلبی/ وقتی قالیباف بین تسلیم شدن و مقاومت می‌ایستد/ روایتی از حرکت بین حق و باطل و لبخند تکنوکراتی به FATF کمدی بزن و بکوب با چاشنی نقد لاکچری بازی! «پاتاگونیا» کجاست؟/ آیا یهودیان از سرزمین مقدس به «انتهای دنیا» مهاجرت می‌کنند؟ +عکس و نقشه مصاحبه| تحلیلگر آمریکایی: اقدام ترامپ علیه ایران اقتصاد جهان را به رکود می‌برد پاسخ وزارت بهداشت به ۱۱ هزار امضای کمپین «ممنوعیت تحصیل پزشکان عمومی» نمی‌شودخانه میلیاردی داشت وانقلابی بود/رصد ۳۰جریان ضدارزشی درکشور دولت چقدر در احیای دریاچه ارومیه نقش داشت؟/ وقتی کلانتری برای دریاچه ارومیه درخواست استقراض خارجی کرد همه آنچه باید درباره طرح «حمایت از سپاه» بدانید/ قانونی که از زمان تصویب «لازم الاجراست»
چهارشنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۵
کد خبر: 54323
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۳
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی مطرح کرد:

کنترل ۲۰ درصدی روان آب‌ها با اجرای طرح‌های آبخیزداری/ سهم 40 میلیارد تومانی استان از اعتبارات آبخیزداری سال 98

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: در سال ۹۷ طرح‌های آبخیزداری در ۲۶ حوزه آبخیز در ۱۱ شهرستان استان اجراشده است که با اجرای این طرح‌ها ۲۰ درصد از روان آب‌ها کنترل و ذخیره‌شده‌اند .

عبدالحسین محمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی دیار آفتاب؛ بابیان اینکه در سال ۹۷ با اختصاص ۱۹ میلیارد تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی طرح‌های آبخیزداری در ۲۶ حوزه آبخیز در ۱۱ شهرستان استان اجراشده است، گفت: با اجرای این طرح‌ها ۲۰ درصد از روان آب‌ها کنترل و ذخیره‌شده‌اند .

وی با اشاره به اینکه حوزه آبخیز دره گردو در بالادست اراک یکی از موفق‌ترین نمونه‌های اجرای طرح‌های آبخیزداری در استان است، ادامه داد: در بارندگی‌های اخیر با احداث ۱۶ بند سنگ و سیمانی، بوته کاری و نهال‌کاری ضمن کنترل سیلاب، یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب آب برای کمک به منابع آب زیرزمینی ذخیره‌شده است.

جلوگیری از فرسایش خاک از فواید آبخیزداری

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: کنترل و جلوگیری از فرسایش خاک از دیگر فواید اجرای طرح‌های آبخیزداری است که با ایجاد و تثبیت پوشش گیاهی منطقه و ساخت سازه‌های سنگی و شنی مانع از شستن خاک و افزایش رسوبات روان آب‌ها شده و درنتیجه آب بدون رسوب پشت سدها وارد می‌شود.

سهم 40 میلیارد تومانی استان از اعتبارات آبخیزداری سال 98

وی خاطرنشان کرد: در قانون بودجه سال ۹۸، صدور۵٠ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی به اجرای طرح‌های آبخیزداری در کشور اختصاص‌یافته که پیش‌بینی می‌شود سهم استان مرکزی از این میزان ۴۰ میلیارد تومان باشد.

انتهای پیام/

captcha