پیری و فرسودگی برخی مسوولین اجرایی، دلیل نگرفتن آرایش جنگی در اقتصاد است/ تبدیل فضای تهدیدمحور به فرصت محور؛ اصلی‌ترین وظیفه سازمان فضای مجازی بسیج تاثیر سطح تحصیلات بر رابطه زوجین کش و قوس بین نمایندگان مجلس و دولت نتیجه داد/ احراز تخلف آشکار دولت در انجام مصوبه افزایش حقوق جبهه پايداری برای انتخابات مجلس به مدلی برای هم‌افزايی و وحدت رسيده است چرا از جشن ۴ سالگی برجام در روزنامه‌های اصلاح‌طلب خبری نیست+ تصاویر رد پای ۱۱ کارمند وزارت صمت در پرونده تخلفات پتروشیمی هفته آینده؛ جلسه غیرعلنی مجلس درباره هدفمندی یارانه ها فعالیت هفت هزار نفر در شبکه نظارتی انتخابات استان مرکزی/در حوزه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی با هیچ‌کس تعارف نداریم چشم در چشم با پلنگ ایرانی/ نمی‌گذارم پسرم محیط‌بان شود علم نوروبیولوژی بر حکم حجاب صحه می‌گذارد
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۳
کد خبر: 54320
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۵
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی عنوان کرد:

آغاز به کار مرکز توان‌بخشی و ورزشی استان ویژه ایثارگران در سال ۹۸/پرداخت ۹۱ مورد تسهیلات خوداشتغالی به فرزندان ایثارگران

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی از آغاز به کار مرکز توان‌بخشی و ورزشی ایثار به‌عنوان بیست و هفتمین مرکز توان‌بخشی و ورزشی کشور در سال جاری خبر داد.

به گزارش دیار آفتاب؛ مرتضی انصاری فر مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی روز سه‌شنبه در نشست خبری به مناسبت روز جانباز، ماندگاری نظام جمهوری اسلامی را بر خواسته از خون شهدا دانست و گفت: پیچ‌ها و مشکلاتی را که دشمنان در طول ۴۰ سال ایجاد کردند را با تکیه‌بر خون شهدا و تدابیر حکیمانه رهبر انقلاب پشت سر گذاشتیم و مدعیانی که می‌گفتند انقلاب اسلامی ۴۰ سالگی خود را نخواهد دید شکست خوردند.

نظام اسلامی مدیون خون شهدا و ایثار جانبازان است

انصاری‌فرد افزود: نظام اسلامی مدیون خون شهدا و ایثار جانبازانی است که در مشکلات پیش‌آمده فداکاری کردند و حتی در بحث دفاع از حرم اهل‌بیت نیز بسیاری از همین جانبازان بودند که ورود کرده و در مناطق حضور یافتند.

وی مجموع جامعه ایثار گران متشکل از شهدا، جانبازان و اسرای استان مرکزی را ۲۰۵۵۱ نفر عنوان کرد و افزود: در استان مرکزی بر اساس سیستم سجایا ۵۳۸۲ شهید، ۱۴۲۲۷ جانباز، ۷۴۲ آزاده داریم که از این تعداد به ترتیب ۲۲۵۷ شهید، ۷۵۶۱ جانباز و ۴۳۰ آزاده متعلق به شهرستان اراک هستند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثار گران استان مرکزی ضمن بیان اینکه کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثار گران در راستای تعیین میزان جانبازی افراد در حد و اندازه استانداردهای جهانی است، بیان کرد: در استان مرکزی ۱۹۵ جانباز بالای ۷۰ درصد،۲۴۰۰ جانباز اعصاب و روان و ۱۶۹۴جانباز شیمیایی داریم که ۷۷ نفر از جانبازان اعصاب و روان و ۱۰ نفر از جانبازان شیمیایی در شرایط حاد قرار دارند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر ۱۹۹۷ دانشجو از خانواده ایثار گران از سراسر کشور در ۶۲ مرکز آموزش عالی استان مرکزی در حال تحصیل هستند که ۲۱۶ نفر در مقطع کاردانی، ۸۱۹ نفر کارشناسی، ۵۰۴ نفر در کارشناسی ارشد، ۵۵۸ نفر دکتری، ۱۱۳ نفر پزشکی و ۳۴۵ نفر در مقطع phd  مشغول به تحصیل هستند که با توجه به مقطع تحصیلی و ترم‌های متعارف هر مقطع هزینه‌های تحصیل پرداخت می‌شود.

انصاری فر با اشاره به اینکه ۳۲ مدرسه شاهد در استان مرکزی برقرار است تصریح کرد: ۷۲۵ نفر از فرزندان ایثارگران در طرح شاهد عضو هستند که بنا بر قانون به فرزندان جانبازان بالای ۵۰ درصد اختصاص می‌یابد و فرزندان جانبازان زیر ۵۰ درصد هم تخفیف دریافت می‌کنند که در تلاشیم  ازاین‌پس فرزندان جانبازان بالای ۲۵ درصد شامل طرح شاهد شوند.

درمان ایثارگران دغدغه و ماموریت بنیاد شهید

وی بحث درمانی ایثارگران را یکی از دغدغه‌ها و مأموریت‌های اصلی بنیاد شهید و امور ایثار گران عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه هرم سنی ایثارگران و خانواده‌هایشان در حال افزایش است و در حال حاضر در آقایان بین ۵۰ تا ۵۵ سال و در خانم‌ها به ۴۵ تا ۵۰ سال رسیده است، نیاز به برنامه‌های درمانی نیز بیش‌ازپیش احساس می‌شود که در این حوزه برنامه‌هایی در نظر گرفته‌شده است و رضایت نسبی هم وجود دارد. همچنین در استان مرکزی اقدامات خوبی انجام‌شده است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی پزشک پایه سلامت را یکی از طرح‌های درمانی دانست و گفت: در این طرح ۴۰ پزشک عمومی در سراسر استان به‌صورت ماهیانه والدین شهدا، همسران بالای ۶۰ سال و جانبازان بالای ۷۰ درصد و جانبازان خاص را ویزیت می‌کنند و در صورت نیاز به پزشک متخصص ارجاع می‌دهند و حتی اگر افراد نیاز به پانسمان و یا فیزیوتراپی داشته باشند این اقدامات در خانه صورت می‌گیرد که در حال حاضر ۳۸۳۰ نفر تحت پوشش این طرح هستند. همچنین ۱۴۵۶ نفر از والدین شاهد،  ۱۲۰۰نفر از جانبازان و ۷۵ نفر از سایر ایثارگران تحت پوشش حق پرستاری هستند.

وی ضمن بیان اینکه در قرارداد بیمه‌ای ۲۶۰ قلم دارو که در تعهدات بیمه‌ای نیست را خدمات می‌دهیم عنوان کرد: بیمه طلایی بهترین بیمه‌ای است که در حال حاضر مورداستفاده قرار می‌گیرد و در همین حوزه بیمه دی در سال ۹۶، ۷۰ میلیارد تومان خسارت درمانی به استان مرکزی پرداخت کرده است. البته در سال گذشته ۳۷۰ مرکز درمانی طرف قرارداد با بیمه دی بودند که تعداد این مراکز با توجه به مشکلات مالی امسال به ۲۵۰ مرکز کاهش‌یافته است.

انصاری فر افزود: درگذشته برخی از ایثارگران را برای انجام مراحل درمانی به خارج از کشور اعزام می‌کردیم که در حال حاضر این رویکرد تغییریافته و با حضور بهترین پزشکان دنیا در کشور اقدامات درمانی لازم برای ایثارگران صورت  می‌گیرد.

وی با تأکید بر اینکه بیکاری مشکل فراگیر جامعه و جامعه ایثارگران هم جدای از آن نیست عنوان کرد: در حوزه اشتغال پایدار و آزمون‌های استخدامی سهمیه ۲۵ درصدی به فرزندان شهدا و جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر اختصاص‌یافته است.

نرخ بیکاری خانواده‌های ایثارگران در کشور  ۴ درصد است

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی نرخ بیکاری خانواده‌های ایثارگران در کشور را ۴ درصد عنوان کرد و افزود: متأسفانه بحث خوداشتغالی در جامعه ما نهادینه نشده است و در حوزه خوداشتغالی تسهیلاتی با سقف ۲۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود که در تلاش هستیم تا این میزان را به ۴۰ الی ۵۰ میلیون تومان برسانیم.

وی بیان کرد: سال گذشته در بحث اشتغال ۳۱۹ نفر استخدام و ۹۱ مورد هم پرداخت تسهیلات خوداشتغالی داشتیم و همچنین برای خوداشتغالی افراد، بیمه خویش‌فرما پرداخت می‌شود.

انصاری فر از آغاز به کار مرکز توان‌بخشی و ورزشی ایثار به‌عنوان بیست و هفتمین مرکز توان‌بخشی و ورزشی کشور در سال جاری خبر داد و تشریح کرد: این مرکز در زمینی به مساحت ۷۰۰۰ مترمربع و در زیر بنایی با ۱۲۰۰۰ مترمربع ساخته‌شده است که دارای استخر منحصربه‌فردی است.

وی ضمن بیان اینکه تابه‌حال ۲۰ میلیارد تومان برای ساخت این مرکز هزینه شده است عنوان کرد: همچنین مجتمع ۲۶۴ واحدی سفیر در منطقه پردیس دو اراک ویژه ایثارگران راداریم که تابه‌حال ۶۰ درصد پیش رفت فیزیکی داشته است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی افزود: این واحدها جمعاً ۴۰ هزار مترمربع زیربنا دارند که طبق برآوردها برای تکمیل به ۴۰ میلیارد تومان دیگر نیاز دارند که امیدواریم در سال جاری بتوانیم این واحدها را واگذار کنیم.

وی ضمن بیان اینکه این واحدها دارای وام ۸۰ میلیونی هستند و تهیه مابقی ارزش خانه‌بر عهده فرد خریدار است خاطرنشان کرد: در حوزه مسکن در اراک وام ۷۸ میلیون تومانی و در روستاها وام ۳۵ میلیون تومانی پرداخت می‌کنیم که دارای تسهیلاتی ۲۰ ساله با کارمزد ۴ درصد هستند.

انصاری فر ضمن تجلیل و تقدیر از همسران جانبازان، سرکشی ۳۳ امام‌جمعه از ۹۹ جانباز استان در قالب طرح علمداران حماسه، تبلیغات محیطی، دیدار استاندار با دو تن از جانبازان ۷۰ درصد، حضور جانبازان در محیط‌های آموزشی و غیره جهت بیان خاطره، برنامه‌های رسانه‌ای، برنامه‌های ورزشی، تکریم از ۴۲ جانباز دستگاه‌های اجرایی و برگزاری ویژه‌برنامه شهرستان‌ها را از مجموعه برنامه‌های این اداره کل به مناسب روز جانباز عنوان کرد.

انتهای پیام/ 

captcha