خودت بمال کار دست قاضی زاده داد/ نظر وزیر جدید بهداشت درباره طرح تحول سلامت/ بزرگ ترین استعفای سال آماده‌باش کامل استان مرکزی برای مقابله با سیلاب احتمالی حضور سردار غیب‌پرور در جمع سیل زدگان شهرستان آق قلا/تصاویر فرمان حضرت آقا جهشی را در امداد رسانی ایجاد کرد / 7 استان معین جهت بهسازی امشب وارد استان می شوند/ 250 هزار هکتار زمین زراعی زیر آب است آیا اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان در سال ۹۸ باعث بهبود وضعیت معیشتی آنها می‌شود؟ آق قلا همچنان نقطه کانونی فاجعه سیل استان / انتقال و اسکان مردم در نقاط امن ادامه دارد / بازگشت آرامش نسبی در ششمین روز پس از وقوع سیل کالاهای غیر ضروری در سبد وارداتی کشور/ چرا ۱۹۶۰۰ واردکننده در کشور وجود دارد؟ سناریوهای پیش‌روی انگلیس کدامند، برکسیت با توافق یا بدون توافق؟ اعزام مشمولان مناطق سیل زده به سربازی ۲ ماه به تعویق افتاد/ اعطای یک ماه مرخصی اضطراری به سربازان از حمایت شخص ترامپ از ناآرامی‌های ایران تا جایگاه کشورمان در میان قدرت‌های جهان و تصاویری خارق‌العاده از روستایی بر فراز ابر‌ها
دوشنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۲
کد خبر: 53123
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۶
کارشناس مسائل بین‌الملل:

سفر روحانی به عراق افق گسترده‌ای را در روابط دو کشور ایجاد خواهد کرد

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: سفر روحانی به عراق یک افق بسیار گسترده‌ای در روابط ایران و عراق ایجاد خواهد کرد.

حسن هانی زاده کارشناس مسائل سیاسی و بین الملل در خصوص سفر روحانی به عراق و تاثیر این سفر در روابط بین دو کشور در گفتگو با دیار آفتاب؛ گفت: سفر روحانی به عراق در شرایطی صورت گرفت که این کشور در طول سال‌های گذشته شاهد حضور گسترده گروهک‌های تروریستی در خاک خود بود و با حمایت‌های ایران توانست از این بحران نفس‌گیر هشت‌ساله خارج شود و این سفر دارای پیام‌های فراوانی برای دوستان و دشمنان دو ملت است.

سفر روحانی به عراق دارای ابعاد سیاسی،امنیتی و اقتصادی فراوانی است

وی با بیان اینکه این سفر دارای ابعاد سیاسی،امنیتی و اقتصادی فراوانی است، اظهار کرد: ایران همواره حساسیت ویژه‌ای بر امنیت عراق دارد چرا که ناامنی عراق تأثیر مستقیمی بر ناامنی ایران خواهد گذاشت. همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که آمریکا برای انتقال گروهک‌های تروریستی داعش و منافقین به شمال عراق در حال بازسازی این دو گروهک است و این ممکن است باعث به وجود آمدن ناامنی‌هایی در عراق شود که این سفر می‌تواند باعث تقویت جبهه مقاومت و امنیت منطقه شود.

علی‌رغم فشارهای آمریکا جریانات داخلی عراق خواستار تقویت روابط دو کشور هستند

هانی زاده ادامه داد: در بعد سیاسی نیز با توجه به اینکه دولت آمریکا فشارهای زیادی را به عراقی‌ها برای قطع روابط با ایران وارد می‌کند، اما رویکرد جریانات سیاسی دولت، پارلمان و نیروهای مردمی عراق این است که روابط دو کشور با توجه به کمک‌های زیادی که ایران به لحاظ امنیتی، نظامی و لجستیکی به عراق داشته است در سطح بسیار بالایی باقی بماند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه در حال حاضر حجم صادرات ایران به عراق به ۱۲ میلیارد دلار رسیده است اظهار کرد: در بعد اقتصادی نیز این سفر آثار مثبت فراوانی برای دو کشور خواهد داشت به‌طوری‌که پیش‌بینی می‌شود در طول سه سال آینده حجم این مبادلات به ۲۰ میلیارد دلار خواهد رسید و این نشان‌دهنده اقبال زیاد ملت عراق به کالاهای ایرانی دارد.

امضای حدود ۲۰ قرارداد مهم امنیتی،سیاسی،نظامی و اقتصادی در این سفر

هانی زاده با تأکید بر اینکه دستاورد این سفر در تمامی حوزه‌ها بسیار حائز اهمیت است افزود: اکنون به نظر می‌رسد که در این سفر حدود ۲۰ قرارداد مهم امنیتی، سیاسی، نظامی و اقتصادی با عراق امضا خواهد شد. ضمن اینکه مسئله استفاده مشترک از اروندرود و همچنین استفاده از چاه‌های نفت مشترک بین ایران و عراق چه در حوزه‌های زمینی و چه در هور الهویزه در مدار بحث روحانی با مقامات عراقی خواهد بود.

وی با بیان اینکه این سفر یک افق بسیار گسترده‌ای در روابط ایران و عراق ایجاد خواهد کرد گفت: این روابط به شکل‌گیری یک مجموعه سیاسی نظامی و امنیتی بین ایران، عراق و سوریه منجر خواهد شد. همچنین طبیعی است که دیدار روحانی با آیت‌الله سیستانی کمک خواهد کرد که جریانات سیاسی و مردمی عراق بیش از پیش نسبت به ایران رویکرد مثبت داشته باشند و بر ترکیب مناسبات آینده مردمی ایران و عراق بسیار مؤثر خواهد بود.

انتهای پیام/

captcha