فضیلت و اعمال شب نوزدهم ماه مبارک رمضان استفتائات جدید ویژه خردادماه توسط دفتر مقام معظم رهبری منتشر شد وقتی یک عقب نشینی سرنوشت جنگ را تغییر داد حقایقی خواندنی از شب‌قدر/ آیا این شب در کل کره زمین واحد و مشترک است؟ دیگر برجامی باقی نمانده است! / در این ۶۰ روز هم اتفاقی نمی‌افتد حرف‌های بیشرمانه دختر پورشه سوار از کجا نشات می گیرد؟/ جان یک جوان فدای لذت جویی اشرافیت خیابانی جامعیت دانشگاه‌ها سمت و سوی فعالیت‌های قرآنی ندارد سازمان دفاعی ایران به نقطه پاسخ موثر در برابر دشمنان رسیده است هشدار کارشناس قرقیز در مورد جاسوسی و مهندسی آرا در قرقیزستان توسط آمریکا سلام بر خونین‌شهر/ #خرمشهر قهرمان +تصاویر
جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۶
کد خبر: 53123
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۶
کارشناس مسائل بین‌الملل:

سفر روحانی به عراق افق گسترده‌ای را در روابط دو کشور ایجاد خواهد کرد

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: سفر روحانی به عراق یک افق بسیار گسترده‌ای در روابط ایران و عراق ایجاد خواهد کرد.

حسن هانی زاده کارشناس مسائل سیاسی و بین الملل در خصوص سفر روحانی به عراق و تاثیر این سفر در روابط بین دو کشور در گفتگو با دیار آفتاب؛ گفت: سفر روحانی به عراق در شرایطی صورت گرفت که این کشور در طول سال‌های گذشته شاهد حضور گسترده گروهک‌های تروریستی در خاک خود بود و با حمایت‌های ایران توانست از این بحران نفس‌گیر هشت‌ساله خارج شود و این سفر دارای پیام‌های فراوانی برای دوستان و دشمنان دو ملت است.

سفر روحانی به عراق دارای ابعاد سیاسی،امنیتی و اقتصادی فراوانی است

وی با بیان اینکه این سفر دارای ابعاد سیاسی،امنیتی و اقتصادی فراوانی است، اظهار کرد: ایران همواره حساسیت ویژه‌ای بر امنیت عراق دارد چرا که ناامنی عراق تأثیر مستقیمی بر ناامنی ایران خواهد گذاشت. همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که آمریکا برای انتقال گروهک‌های تروریستی داعش و منافقین به شمال عراق در حال بازسازی این دو گروهک است و این ممکن است باعث به وجود آمدن ناامنی‌هایی در عراق شود که این سفر می‌تواند باعث تقویت جبهه مقاومت و امنیت منطقه شود.

علی‌رغم فشارهای آمریکا جریانات داخلی عراق خواستار تقویت روابط دو کشور هستند

هانی زاده ادامه داد: در بعد سیاسی نیز با توجه به اینکه دولت آمریکا فشارهای زیادی را به عراقی‌ها برای قطع روابط با ایران وارد می‌کند، اما رویکرد جریانات سیاسی دولت، پارلمان و نیروهای مردمی عراق این است که روابط دو کشور با توجه به کمک‌های زیادی که ایران به لحاظ امنیتی، نظامی و لجستیکی به عراق داشته است در سطح بسیار بالایی باقی بماند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه در حال حاضر حجم صادرات ایران به عراق به ۱۲ میلیارد دلار رسیده است اظهار کرد: در بعد اقتصادی نیز این سفر آثار مثبت فراوانی برای دو کشور خواهد داشت به‌طوری‌که پیش‌بینی می‌شود در طول سه سال آینده حجم این مبادلات به ۲۰ میلیارد دلار خواهد رسید و این نشان‌دهنده اقبال زیاد ملت عراق به کالاهای ایرانی دارد.

امضای حدود ۲۰ قرارداد مهم امنیتی،سیاسی،نظامی و اقتصادی در این سفر

هانی زاده با تأکید بر اینکه دستاورد این سفر در تمامی حوزه‌ها بسیار حائز اهمیت است افزود: اکنون به نظر می‌رسد که در این سفر حدود ۲۰ قرارداد مهم امنیتی، سیاسی، نظامی و اقتصادی با عراق امضا خواهد شد. ضمن اینکه مسئله استفاده مشترک از اروندرود و همچنین استفاده از چاه‌های نفت مشترک بین ایران و عراق چه در حوزه‌های زمینی و چه در هور الهویزه در مدار بحث روحانی با مقامات عراقی خواهد بود.

وی با بیان اینکه این سفر یک افق بسیار گسترده‌ای در روابط ایران و عراق ایجاد خواهد کرد گفت: این روابط به شکل‌گیری یک مجموعه سیاسی نظامی و امنیتی بین ایران، عراق و سوریه منجر خواهد شد. همچنین طبیعی است که دیدار روحانی با آیت‌الله سیستانی کمک خواهد کرد که جریانات سیاسی و مردمی عراق بیش از پیش نسبت به ایران رویکرد مثبت داشته باشند و بر ترکیب مناسبات آینده مردمی ایران و عراق بسیار مؤثر خواهد بود.

انتهای پیام/

captcha