خودت بمال کار دست قاضی زاده داد/ نظر وزیر جدید بهداشت درباره طرح تحول سلامت/ بزرگ ترین استعفای سال آماده‌باش کامل استان مرکزی برای مقابله با سیلاب احتمالی حضور سردار غیب‌پرور در جمع سیل زدگان شهرستان آق قلا/تصاویر فرمان حضرت آقا جهشی را در امداد رسانی ایجاد کرد / 7 استان معین جهت بهسازی امشب وارد استان می شوند/ 250 هزار هکتار زمین زراعی زیر آب است آیا اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان در سال ۹۸ باعث بهبود وضعیت معیشتی آنها می‌شود؟ آق قلا همچنان نقطه کانونی فاجعه سیل استان / انتقال و اسکان مردم در نقاط امن ادامه دارد / بازگشت آرامش نسبی در ششمین روز پس از وقوع سیل کالاهای غیر ضروری در سبد وارداتی کشور/ چرا ۱۹۶۰۰ واردکننده در کشور وجود دارد؟ سناریوهای پیش‌روی انگلیس کدامند، برکسیت با توافق یا بدون توافق؟ اعزام مشمولان مناطق سیل زده به سربازی ۲ ماه به تعویق افتاد/ اعطای یک ماه مرخصی اضطراری به سربازان از حمایت شخص ترامپ از ناآرامی‌های ایران تا جایگاه کشورمان در میان قدرت‌های جهان و تصاویری خارق‌العاده از روستایی بر فراز ابر‌ها
دوشنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۹
کد خبر: 53063
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۱
در پی آشفتگی بازار مرغ تعدادی از مرغداران استان مطرح کردند:

نهاده‌های دولتی به دست مرغ دار نمی‌رسد/ کنترل دستوری افزایش قیمت مرغ امکان‌پذیر نیست

مرغداریان استان مرکزی معتقدند نهاده‌های دولتی در بازار هست ولی دست دلال و به دست مرغ دار نمی‌رسد.

به گزارش دیار آفتاب؛ طی ماه ها و روزهای گذشته بسیاری از مردم در تهیه کالاهای اساسی مورد نیاز زندگی خود به دلیل افزایش قیمت با مشکل رو به رو شدند. مشکلی که از طرف دولت سعی شد با تخصیص ارز 4200 تومانی یا همان ارز آقای جهانگیری به مواد اولیه تولید کنندگان و یا واردات کالاهای اساسی مورد نیاز، حل شود اما علی رغم اختصاص این ارز به بسیاری از کالا ها و مواد اولیه  با گذشت زمان روز به روز بر مشکلات معیشتی مردم افزوده شد و حتی مواد اولیه تهیه شده با ارز 4200 تومانی به دست تولید کنندگان نرسید و این ارز نتیجه ای جز رانت نداشت.

از طرفی گویا دولت پس از عدم توانایی در مدیریت قیمت ها و عدم نظارت بر نحوه اختصاص ارز دولتی و پیگیری نتایج آن دست به کار جدیدی در حوزه اقتصاد زده است که ساده ترین پایه های اقتصادی را با مشکل رو به رو می کند و این تصمیم چیزی نیست جز خرید محصولات تولید کنندگان با قیمت های دستوری.

یکی از کالاهای اساسی که در مورد آن هم مردم و هم تولید کنندگان با مشکلات بسیاری روبه رو شده اند مرغ است.  مرغی که این روزها صف های طولانی خرید آن با نرخ دولتی زبان زد خاص و عام و قیمت های روز افزون آن در جامعه برای هر کس چشم گیر است. حالا گویا دولت تصمیم دارد در اقدامی این کالای اساسی را به شیوه ای دستوری کنترل کند که این حرکت دولت اعتراض برخی از مرغداران را به همراه داشته و تعدادی از آنان را به استانداری مرکزی کشانده است. در زیر صحبت های برخی از این تولید کنندگان را می خوانیم:

هر کیلو مرغ برای تولید کننده 10500 تومان تمام می شود

یکی از این مرغداران در مصاحبه با دیارآفتاب گفت: «به ما می گویند مرغ را به قیمت مصوب بدهید. مرغ برای ما کیلویی 10500 تومان تمام می شود. سویا را کیلویی 4500، جوجه 4800، ذرت 1700 و کیلویی 120 تومان هم کرایه می دهیم. دارویی که قبل از عید می گرفتیم 70 هزار تومان در حال حاضر 210 هزار تومان شده است، واکسنی که برای 10 هزار مرغ  2 میلیون و 500 هزار تومان بود 9 میلیون تومان شده است،  کنسانتره ی3700 تومانی، شده است 12500 تومان. به طوری که ما این ها را نقدی می خریم ولی باید مرغ را به صورت چکی بفروشیم و چهار ماه دیگر مبلغ را دریافت کنیم.»

مرغ باید در عرضه و تقاضا قیمت خودش را پیدا کند

مرغدار دیگری می گوید: «در سال وقتی مرغ ارزان است می گویند نریزید و وقتی گران می شود و می خواهیم یک بار در سال ضرر ها را جبران کنیم می گویند دستور می دهیم که مرغ را با قیمت مصوب بدهید . مرغ باید در عرضه و تقاضا قیمت خودش را پیدا کند. مسئولین می گویند 9500 بدهید  در صورتی که برای ما نمی صرفد و ما قیمت 11500 تومان را می خواهیم.»

تولید کننده ی دیگری ادامه می دهد: «مسئولین می گویند حق ندارید مرغ را خارج از استان بدهید در صورتی که تا ده روز پیش این کار را انجام می دادیم. چه طور است که ما نمی توانیم خارج از استان بدهیم ولی کشتارگاه مرغ را تهران می برد. دلال مرغ را می برد تهران و  کیلویی 17000 هزار تومان می فروشد.»

ارز 4200 تومانی را در راه می خورند

مرغدار دیگری در آن میان از ارز 4200 تومانی و نهاده های دولتی می گوید: «نهاده در بازار هست ولی دست دلال و به دست مرغ دار نمی رسد، تلفنی فقط قیمت می دهند و حتی فاکتور هم صادر نمی کنند. ارز 4200 تومان را در راه می خورند و واسطه ها می برند. قرار شد برای هر جوجه 700 گرم سویا و 1.5 کیلو هم ذرت بدهند که ندادند و حمایتی نکردند.»

تولید کننده آماده جنگ با آمریکا ولی مسئول ...

تولید کننده ای جلو می آید و حرف دلش را این چنین می زند: «این گروهی که الان آمدند سر کار دقیقا حرف رهبری را ملغی می کنند و نمی گذارند کار مملکت درست شود. ما مردم جمع شدیم پیام رهبر را گوش می کنیم و می گوییم هر چه بگویید کمک می کنیم. باشد حالا که می خواهیم با آمریکا بجنگیم کار می کنیم ولی این ها نمی گذارند. ما چه طور می خواهیم بجنگیم؟ می خواهند تولید کننده را هم خفه کنند.  فردای همین روز درد گوشت قرمز را می گیرند. ما اگر خسته شویم تولید نمی کنیم آن وقت باید گوشت را از دیگر کشورها که معلوم هم نیست چه گوشتی بگیرند وارد کنند. وقتی تولید خودش در گردش باشد یک ماه دیگر بازار آرام می شود وقتی تشویق شویم تولید کنیم به تولیدات بعدی می پردازیم و این مشکل فقط یک بازه دو ماهه است منتهی مسئولین صبر نمی کنند. چرا دستوری برخورد می کنند؟ مگر اینها چه به ماداده اند. ببین چه قدر بی اطلاع اند که مسئولی می گوید مرغدارانی که جوجه را 4500 خریده چرا این کار را کرده است و باید 2200 می خریدند ببینید چه قدر بی اطلاع.»

مطئنا باید پرسید چرا دولت به جای تصمیمات آشفته و خارج از منطق بر سیستم های نظارتی دقیق و فنی تمرکز نمی کند تا مشخص شود  ارز های 4200 تومانی اختصاص یافته به برخی برای واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه مورد نیاز تولید کنندگان چه شده است و دقیقا چه بلایی بر سرآن آمده که بیشتر تولید کنندگان از چنین مواد اولیه بی ثمرند و چیزی به دست آنها نمی رسد. متاسفانه گویا دولت برای مخفی نگه داشتن ضعف های خود در امر نظارتی سعی دارد با تعدادی حرکت های دستوری بازار را کنترل کند که مطئنا جوابی عکس دریافت می کند و این عملکرد نتیجه ای جز تنش اجتماعی و اقتصادی نخواهد داشت.

انتهای پیام/

captcha