محصولات کشاورزی آب بر نباید در استان کشت شوند/مشوق‌های لازم برای صرفه جویی مصرف آب در صنعت جدی گرفته شود احتمال لغو سفر حسن روحانی به آمریکا شلیک موشک‌های بالستیک یمن به جنوب عربستان خواب دیروقت چه بلایی بر سر ما می‌آورد؟ دنبال مالک جدید توانا و دارای اهلیت برای هپکو هستیم/ تغییر مالکیت هفته آینده اعزام 21 گروه جهادی به مناطق محروم فراهان + عکس 250هزار دانش‌آموز استان مرکزی اول مهر به مدرسه می‌روند/ 24 هزار کلاس اولی کوچکترین اراده‌ای برای پیگیری مطالبات کارگران هپکو وجود ندارد / دانشجویان به عیادت کارگران آسیب دیده می‌روند ملی شدن فضای مجازی از ملی شدن صنعت نفت مهمتر است/ گردان‌های سایبری بسیج خط مقدم نبرد مستضعفین با مستکبرین عالم هستند هپکو هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود
پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۸
کد خبر: 53046
تاریخ انتشار: ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۲
فعال صنعتی استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب:

واگذاری قانونی، راهکار نجات صنعت استان/ ظرفیت های صنعتی استان مرکزی قدرتمند است

فعال صنعتی استان مرکزی گفت: صنعت استان مرکزی اکنون مریض‌احوال است و راهکار درمان آن برگشتن به قانون اصل ۴۴ خصوصی‌سازی است ولی واگذاری باید درست باشد.

محمدعلی محمدی فعال صنعتی و مخترع خودروهای ریلی و برقی ساخت ساختمان در گفتگو با دیار آفتاب؛با اشاره به ظرفیت‌های استان مرکزی در حوزه تولید گفت: ظرفیت های صنعتی استان مرکزی قدرتمند است، متأسفانه از پتانسیل‌های خوبی که در حوزه‌های مختلف تولیدی در استان وجود دارد به‌درستی استفاده نمی‌شود.

محمدی در همین راستا به ظرفیت ساخت واگن در اراک اشاره کرد و افزود: متأسفانه شرکت واگن پارس یک رویکرد وابستگی به خارج را در درون خود تقویت کرده است و بنده با توجه به اینکه مطالعاتی درزمینهٔ ساخت و نحوه استانداردهای موجود داشتیم به این نتیجه رسیدیم که ما خودمان هم می‌توانیم با هزینه‌های بسیار پایین‌تر این تولیدات را انجام دهیم.

ما می‌توانیم ولی نمی‌گذارند!

وی افزود: با توجه به زمینه صنعتی که در ایران است و توانایی عظیمی که جوانان ایرانی و ظرفیت‌های داخل کشور دارند و خودمان می‌توانیم خیلی از قطعات را تولید کنیم.

این فعال صنعتی ادامه داد: بارها با مسئولین مربوط در واگن سازی صحبت کردیم که نیاز نیست نقشه لوکوموتیو یا واگن را از خارج بگیرید بلکه ما خودمان توانایی طراحی نقشه‌های شاسی و بدنه را انجام می‌دهیم و پیمانکاران داخلی ما برای این کار توانایی لازم را دارند و در کل ما هیچ‌گونه نیازی به خارج از کشور نداریم ولی متأسفانه آن‌ها ما را کاملاً بایکوت کردند و به کارهای خودشان ادامه دادند.

وی اظهار کرد: به‌طور مثال لوکوموتیوی که ساخت آن در ایران یک و نیم میلیارد تومان هزینه‌برمی دارد آن را در خارج از کشور با هزینه بیش از ۲۰ میلیارد برایمان تمام می‌کنند و این نشان می‌دهد که این دسته از افراد به دنبال هزینه‌تراشی برای کشور هستند، درست مثل هزینه‌های اضافی چون ایجاد سد کمال صالح به‌جای احداث تسویه خانه‌های مجهز در خود اراک که متأسفانه با آن هزینه‌های زیادی که برای این کار انجام شد می‌توانستیم با احداث چند تسویه خانه مجهز همین آب اراک را قابل‌استفاده کنیم.

محمدی عنوان کرد: در همه جای دنیا آب تسویه را می‌خرند و برای آشامیدن استفاده می‌کنند ولی متأسفانه در ایران می‌گویند کل آب‌لوله‌کشی باید تسویه باشد و همین آب‌لوله‌کشی تسویه شده را در تمام امور استفاده می‌کنند.

وی افزود: نمونه دیگر در شرکت ایران‌خودرو است که خیلی از قطعات را می‌تواند در داخل طراحی و تولید کند ولی متأسفانه ماهانه میلیاردها دلار از فرانسوی‌ها خرید می‌کند و کشور را مقروض می‌کند که نتیجه آن بالا آمدن نجومی قیمت خودرو است.

این فعال صنعتی تأکید کرد: برای جلوگیری از این کار یک تیم قوی نظارتی باید تشکیل شود که هر فعالیتی را به‌طور دقیق رصد کند و در کنار آن تعدادی از نخبگان و فعالین دلسوز کشور جمع شوند و راه‌کارهای مناسب ارائه دهند و تا آن‌ها طرح‌ها و راه‌کارها را تأیید نکردند کار نباید پیش رود و به این طریق به‌راحتی می‌شود جلوی وابستگی کشور را گرفت.

وی افزود: لوکوموتیو اقتصاد کشور ساخت‌وساز و تولید است، اکنون جلوی ساخت‌وساز کشور بسته‌شده و باعث قفل شدن اقتصاد شده است، نیاز است که طرح‌های جامع مدیریت شهری در کشور در طی پنج سال انجام شود تا اقتصاد بتواند نفسی تازه بگیرد و شهر اراک این پتانسیل را با توجه به زمین‌های خالی اطراف دارد که ساخت‌وساز گسترده‌ای در آن برای پاسخ‌گویی به نیازهای مردم و راه افتادن اقتصاد انجام شود.

جریانی جلوی اقتصاد مقاومتی را گرفته است

محمدی در همین خصوص تصریح کرد: متأسفانه جریانی جلوی اقتصاد مقاومتی را گرفته است و با شعارهایی مثل فرزند کمتر زندگی بهتر، با جلوگیری از ساخت‌وساز بی‌رویه به اقتصاد کشور آتش زده‌اند.

وی ادامه داد: هم‌اکنون توسط مخترعان جوان اختراعات زیادی انجام‌شده است و ما تنها نیاز داریم که این طرح‌ها را به تولید انبوه برسانیم، الآن دیگر صحبت از اختراع نباید کنیم چون بسیاری از اختراعات در حال خاک خوردن هستند و به تولید انبوه نرسیده‌اند و اکنون ما باید آن چیزهایی که اختراع کردیم به تولید انبوه برسانیم.

این فعال صنعتی با اشاره به اصل سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت: مدیران کشور باید رویکرد داخلی داشته باشند و تولیدات را سعی کنند در داخل با کمترین هزینه‌ها انجام دهند،هم‌اکنون تمامی صنعت گران تشنه کار هستند ولی کار برای آن‌ها نیست.

وی افزود: الآن اکثر کشورها به دنبال سیاست‌های افزایش جمعیت هستند ولی متأسفانه در داخل کشور برخی‌ها دنبال تفکر فرزند کمتر زندگی بهتر می‌باشند، یا در اکثر کشورهای توسعه‌یافته تمامی صنایع مهم کشورهایشان زیر نظر ارتش هستند ولی در داخل وقتی زیرساخت‌های مهم توسط قرارگاه خاتم و سپاه ایجاد می‌شوند عده‌ای آن را دولت با تفنگ خطاب می‌کنند.

تصمیم‌گیری‌های صنعتی کشور در اختیار افرادی است که صلاحیت علمی ندارند

محمدی تأکید کرد: متأسفانه برخی از تصمیم‌گیری‌های صنعتی کشور در اختیار افراد بی‌دین قرارگرفته و عمدتاً افرادی هستند که در خارج زندگی می‌کنند که نه صلاحیت علمی و دینی و نه تعهدی دارند و این‌گونه است که برخی از اختلاس‌های کلان انجام می‌شود.

وی افزود: درواقع با طرح‌هایی که نتیجه آن وابستگی بیشتر کشور به خارج است می‌خواهند طرح فلسطین سازی ایران را کلید بزنند،رژیم اسرائیل در فلسطین برای به دست گرفتن قدرت در آنجا ابتدا مراکز قدرت را گرفتند که رفته‌رفته کل آنجا را قبضه کردند که متأسفانه سازمان خصوصی ما خواسته یا ناخواسته با اجرا کردن روش‌های غلط این کار را در داخل انجام می‌دهد.

مکانیزم واگذاری کارخانه‌ها غلط است

این فعال صنعتی اظهار کرد: مکانیزم واگذاری کارخانه‌ها که قیمتی برای آن تعیین می‌شود و طرف وام بزرگی می‌گیرد و آن را می‌خرد در ایران غلط است،که بعد از خرید تمام کارگران را بیرون می‌کند که این‌ها باید توسط سیستم اجرایی کشور در نظر گرفته شود و سازمان خصوصی‌سازی روش واگذاری را اصلاح کند.

وی اضافه کرد: شرکت واگن پارس می‌تواند ده هزار نیرو را در درون خود جای دهد،ماشین‌سازی پانزده هزار نفر می‌تواند درون آن مشغول باشد که متأسفانه با واگذاری‌های غلط این محدودیت‌ها ایجادشده است و اکنون توان ارائه خدمات به همین تعداد کم را هم ندارند.

این فعال صنعتی عنوان کرد: سپاه پاسداران وقتی توانایی ساخت موشک‌های نقطه زن را دارد قطعاً توانایی مدیریت‌های صنعتی را هم دارد و باید منابع و ثروت‌های کشور در اختیار این نهاد قرار بگیرد تا بتواند کشور را به توسعه برساند.

واگذاری قانونی، راهکار نجات صنعت استان

وی در همین خصوص تأکید داشت: صنعت استان مرکزی اکنون مریض‌احوال است و راهکار درمان آن برگشتن به قانون اصل ۴۴ خصوصی‌سازی است ولی واگذاری باید درست باشد و به‌طور مثال تا ۱۵ سال شرکت موردنظر باید تولید لازم برای کشور را تولید کند تا وابسته به خارج نباشیم و تا خودکفا شدن کشور در آن زمینه نباید سند واگذاری منتقل شود.

محمدی در پایان خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم پیشنهادهای مدیریتی را در صنعت به کسانی که می‌خواهند فعالیت کنند و وضعیت کارخانه‌ها را از این شرایط خارج کنند منتقل کنیم و این افراد باید صلاحیت‌های لازم را برای واگذاری داشته باشند که این کار نیاز به انگیزه لازم دارد و انگیزه‌های شخصی و سودجویی برخی مدیران نمی‌تواند راه‌کار برون‌رفت از این شرایط باشد.

انتهای پیام/

captcha