فضیلت و اعمال شب نوزدهم ماه مبارک رمضان استفتائات جدید ویژه خردادماه توسط دفتر مقام معظم رهبری منتشر شد وقتی یک عقب نشینی سرنوشت جنگ را تغییر داد حقایقی خواندنی از شب‌قدر/ آیا این شب در کل کره زمین واحد و مشترک است؟ دیگر برجامی باقی نمانده است! / در این ۶۰ روز هم اتفاقی نمی‌افتد حرف‌های بیشرمانه دختر پورشه سوار از کجا نشات می گیرد؟/ جان یک جوان فدای لذت جویی اشرافیت خیابانی جامعیت دانشگاه‌ها سمت و سوی فعالیت‌های قرآنی ندارد سازمان دفاعی ایران به نقطه پاسخ موثر در برابر دشمنان رسیده است هشدار کارشناس قرقیز در مورد جاسوسی و مهندسی آرا در قرقیزستان توسط آمریکا سلام بر خونین‌شهر/ #خرمشهر قهرمان +تصاویر
جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۱
کد خبر: 53045
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
یادداشت/

آیت الله سید ابراهیم رئیسی امین امام و رهبری/ سه حکم مستقیم امام(ره) برای آقای رئیسی

آیت الله رئیسی در حالی توسط رهبر انقلاب به سمت قاضی‌القضاتی رسیده که پیش‌تر هم در اقدامی قابل توجه توسط امام راحل سه مأموریت مهم قضایی کسب کرده بود.

به گزارش دیار آفتاب؛ آیت‌الله رئیسی یکی از ذخایر انقلاب اسلامی برای خدمتگزاری صادقانه به این ملت بزرگوار است. ایشان در طول 40 سال گذشته همواره امین امام راحل و مقام معظم رهبری بوده و در مقاطع حساس با قبول مسئولیت‌های مهم، خدمات قابل قبولی به اسلام و انقلاب و مردم عزیز نموده است.

آیت‌الله رئیسی شخصیتی پاک دست، انقلابی، مردمی، ساده‌زیست و درعین‌حال فقیهی توانمند و حقوقدانی برجسته است که در مسئولیت‌ها و سطوح مختلف قوه قضاییه خوش درخشیده و به‌قول‌معروف از سربازی تا سرداری را تجربه کرده است و شاید تنها شخصی است که با این همه تجربه و شناخت، این منصب مهم را پذیرفته است.

ایشان در حالی توسط رهبر انقلاب به سمت قاضی‌القضاتی رسیده که پیش‌تر هم در اقدامی قابل توجه توسط امام راحل سه مأموریت مهم قضایی کسب کرده بود. اتفاقاً این احکام برای آیت الله رئیسی در زمانی که کارهای مردم گره خورده، پرونده های راکد سیر صعودی یافته، انتظار مردم برای برخورد قاطع افزایش یافته و ناامیدی از بسیاری از مقامات عالی‌رتبه کشور توسط امام امت وجود داشته، دیده می‌شود.

رئیسی این سه حکم مستقیم از امام راحل را در بازه زمانی یک‌ماهه دریافت کرده که خود نشان از اعتماد وافر امام خمینی(ره) به ایشان بوده است.

امام خمینی با شکل گیری مشکلاتی در برخی شهرهای کشور در نامه ای تند از بی‌توجهی مقامات عالی‌رتبه قضایی گلایه می‌کنند و برای عبور از این بحران، آیت الله رئیسی را در تاریخ ۲۳ دی ماه ۶۷ مسئول رسیدگی به بحران می‌کنند: «از آنجا که مقامات بالای قضایی کشور هیچ‌گونه حساسیتی در مورد مسائل تکان‏دهنده فوق ندارند به حجت‌الاسلام آقایان نیّری و رئیسی، مأموریت داده می‏شود که طبق آنچه تشخیص می‏دهند، در چهارچوب اسلام عزیز، در موارد مذکور اقدام نمایند. باعث تعجب است که در نظام اسلامی چنین حوادثی اتفاق می‏افتد؛ ولی با کمال خونسردی اجرای احکام خدا تعطیل و کارهای دیگر بر کار قضایی رجحان پیدا می‏کند.»

در تاریخ یک بهمن ۶۷ یعنی یک هفته بعد از اولین مأموریت داده شده به آیت الله رئیسی توسط امام خمینی، ایشان با نگرانی فراوان در خصوص حجم انبوه پرونده‌های راکد در حکمی مجدد رئیسی را مسئول رسیدگی سریع به پرونده‌های خاک خورده می‌فرمایند: «کلیۀ پرونده‏هایی که تاکنون در آن شورا با کمال تعجب راکد مانده است و اجرای حکم خدا تأخیر افتاده است در اختیار حجت‌ الاسلام آقایان نیّری و رئیسی قرار دهید، تا هرچه زودتر حکم خدا را اجرا نمایند، که درنگ جایز نیست. به آقایان نیّری و رئیسی هم سفارش اکید می‏نمایم که جهات شرعیه را کاملاً رعایت نمایند. والسلام»

ایشان ده روز پس از این مسئولیت هم، در حکمی مجدد مسئولیت های بیشتری بر عهده آیت الله رئیسی می‌گذارند. امام خمینی(ره) در این حکم با اشاره به ضعف‌های دستگاه قضایی و انتظار مردم در برخورد جدی با مسائل به ایشان مسئولیتی جدید می‌دهند: «از آنجا که گزارشات متعددی در مورد ضعف دستگاه قضایی به اینجانب رسیده است و مردم شریف و متعهد ایران انتظار برخورد جدی‌تری با مسائل مختلف را دارند، به حجت‌الاسلام آقای رئیسی مأموریت قضایی داده می‌شود فارغ از پیچ و خم‌های اداری با دقت و سرعت آنچه حکم خداست در موارد مذکور اجرا نمایید. باید سعی کنید خدای ناکرده حقی از کسی ضایع نگردد. والسلام»

رهبر معظم انقلاب نیز در حکم خود دستگاه عدالت را نیازمند نَفَسی تازه می‌دانند و خطاب به آیت الله رئیسی می‌فرمایند: «اینجانب برای تحقق این مقصود حیاتی، جنابعالی را برگزیده‌ام»

 ایشان در حکم خود به سوابق آقای رئیسی هم اینگونه اشاره کردند «[شما] دارای سوابق طولانی در سطوح مختلف قوه‌ی قضائیه و آشنا با همه‌ی زوایای آن می باشید و از طرفی در کنار فقاهت، از تحصیلات حقوقی و دانش و تجربه در این عرصه مهم برخوردارید، و سلامت و امانت و کارآمدی خود را در مقاطع گوناگون خدمت نشان داده‌اید.»

امید می‌رود رئیس جدید دستگاه قضا که همواره با سابقه انقلابی و مردمی خود مورد توجه امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب بوده بار دیگر بتواند از این مسئولیت سنگین، سربلند بیرون بیاید.   

ابوالفضل فخرالاسلام

انتهای پیام/

captcha