خنجر یمنی درقلب نفتی ریاض/ تداوم کاهش قیمت مسکن تا پایان سال/ قضاوت انقلابی انقلاب قضایی گرد و خاک خطیر در باشگاه استقلال/ دایی به عراق پیشنهاد شد/ سناریوی حذف فرهاد/ مذاکره سه جانبه! گزارش تصویری| آثار برگزیده مسابقه عکاسی با پهپاد معرفی شدند پیشنهاداتی که مشکلات اقتصادی را تبدیل به بحران می‌کند/ از «اصلاح ساختار بودجه» بدون توجه به اقتصاد مقاومتی تا حذف 4 صفر از پول ملی شرایط جذب نخبگان به‌عنوان اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها اعلام شد توافق گران‌ترین بازیکن تاریخ بارسلونا با بایرن مونیخ تصاویر/ سد زاینده رود رونمایی از نسخه روسی، اسپانیایی و فرانسوی پایگاه‌ اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌الله‌ خامنه‌ای ۳ پسر خانواده کریمی در یک روز به شهادت رسیدند تصویری که برنامه‌های کودک از زنانگی و مردانگی ارائه می‌کنند
یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۱
کد خبر: 53043
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۶
گزارش/

مواد اولیه نامرغوب تهدیدی برای فرش بی‌نظیر استان مرکزی

فرش استان مرکزی قدمتی چند صدساله دارد و حتی در بازارهای جهانی نیز شناخته‌شده است. اما عدم توجه به مسائل مهمی در این حوزه علاوه بر اینکه این صنعت را در استان از رونق انداخته سبب آسیب جدی به اعتبار فرش استان شده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ هنر این فرشه، شاهكار این تابلوست، دریغ همه عمر یك نظر به زیر پا نینداختم. هنر این فرش گسترده است.(زنده یاد علی حاتمی- کمال‌الملک)

این بار نظری به زیر پا انداختیم و فرشی را دیدیم که تمدنی کهن و قدمتی دیرینه را در رج به رج خود جای‌داده است. فرش استان مرکزی از جیریا تا ساروق و لیلیان و فراهان و مشک‌آباد و ... که بارقه‌ای از ذوق و هنر مردم این استان را در تاروپود خود جای‌داده است.

فرش استان مرکزی قدمتی چند صدساله دارد و حتی در بازارهای جهانی نیز شناخته‌شده است. اما عدم توجه به مسائل مهمی در این حوزه علاوه بر اینکه این صنعت را در استان از رونق انداخته سبب آسیب جدی به اعتبار فرش استان شده است.

مسائل مهمی چون افزایش قیمت مواد اولیه که باعث بالا رفتن قیمت تمام‌شده می‌شود، مشکلاتی چون بیمه فرش‌بافان و مهم‌تر از این‌ها پراکندگی و عدم مدیریت مناسب در این حوزه سبب بروز مشکلاتی در صنعت فرش استان شده است.

تهیه سند راهبردی فرش استان را می‌توان گام مهمی در نجات صنعت فرش استان دانست که به‌شرط اجرایی شدن می‌تواند اثرات مثبتی به همراه داشته باشد.

این سند در چهارفصل عملیاتی نگاهی به فرش دستبافت ایران و شماری از کشورها، فرش دستبافت استان مرکزی، برنامه استراتژیک هنر فرش استان مرکزی، چشم‌انداز ، اهداف و استراتژی‌های فرش این استان تدوین‌شده است.

نیازسنجی، تدوین، اجرا و ارزیابی برنامه‌های آموزشی، افزایش کیفیت فرش دستبافت استان مرکزی، به‌کارگیری روش‌های نوین بازاریابی، بهسازی زیرساخت‌های فیزیکی، ایجاد بانک اطلاعات، استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود نهادهای مرتبط، ایجاد انگیزه در فعالان صنعت فرش، انجام مطالعات امکان‌سنجی، بازاریابی و رونق بخشیدن به نشان‌های تجاری شناخته‌شده، بررسی و ساماندهی مراحل تأمین مواد اولیه، تولید فرش و فروش و ایجاد تشکلی برنامه محور به‌عنوان مدیریت متمرکز این صنعت ۱۰ راهبرد سند توسعه صنعت فرش استان مرکزی است.

علاوه بر موضوعات بیمه و دستمزد و ... عده‌ای از خبرگان این حوزه عدم استفاده از مواد اولیه مرغوب را از عوامل آسیب‌زا دانستند.

صادرکننده فرش استان مرکزی:

مواد اولیه نامرغوب خطر جدی برای صنعت فرش استان

مجتبی فراهانی صادرکننده فرش استان مرکزی مشکل اصلی این حوزه را مواد اولیه نامرغوب دانست و گفت: عدم وجود رنگرزی در استان باعث می‌شود که نامرغوب‌ترین مواد اولیه در بافت فرش به کار گرفته شود.

وی افزود:درحالی‌که استان مرکزی بهترین بافنده‌های فرش را داراست و فرش استان نیز بافت بی‌نظیری دارد اما ضعیف‌ترین مواد اولیه موجود در کشور در استان مرکزی استفاده می‌شود که خطر جدی برای صنعت فرش استان محسوب می‌شود.

طراح نقشه فرش استان مرکزی:

مواد نامرغوب از آسیب‌های صنعت فرش استان است

داود برجی طراح نقشه فرش استان مرکزی که از آخرین بازماندگان طراحان قدیم فرش اراک است گفت: پراکندگی در صنعت فرش استان ازجمله مشکلات این حوزه است به‌عنوان‌مثال ساوه و دلیجان در حوزه استان مرکزی هستند اما فرش آن‌ها جزء فرش استان محسوب نمی‌شود.

برجی، مواد نامرغوب را از آسیب‌های صنعت فرش استان دانست و بیان کرد: اخیراً از پلی‌استر ۱۰۰ درصد استفاده می‌شود که واقعاً مایه تأسف است.

وی افزود: ریشه فرش از طراحی فرش شروع می‌شود تا به بافت برسد ولی در این مرحله مواد و مصالح نامرغوبی وجود دارد که کیفیت فرش استان را زیر سؤال می‌برد و تا زمانی که مواد اولیه مرغوب تأمین نشود حتی هزینه‌های دولت نیز در این عرصه ثمری نخواهد داد.

به گفته این هنرمند و طراح نقشه فرش وجود جامعه آماری از ملزومات مدیریت این حوزه و حفظ اعتبار فرش استان است زیرا در حال حاضر در استان ضعیف‌ترین اطلاعات، ضعیف‌ترین تبلیغات و ضعیف‌ترین حضور در نمایشگاه‌ها داریم.

برجی سند راهبردی فرش استان را بسیار عالی ارزیابی کرد و تأکید کرد که این سند باید اجرا شود.

استاندار مرکزی:

صنعت فرش یکی از منابع سرشار ارزی و ریالی کشور است

سید علی آقازاده استاندار مرکزی بابیان اینکه کیفیت صنعت فرش استان نیازمند نظارت است گفت: فرش ساروق از استان مرکزی به‌عنوان برند جهانی ثبت‌شده و در اروپا کاملاً شناخته‌شده است و کارگروه فرش استان بایستی روی کیفیت تولید فرش نظارت داشته باشد.

آقازاده با اشاره به اینکه صنعت فرش در کشور ما بسیار قدیمی است ادامه داد: استان ما درگذشته‌ای نه‌چندان دور سومین یا چهارمین استان در تولید فرش در کشور بوده است.

وی با تأسف از مشکلات صنعت فرش استان ادامه داد: بی‌توجهی به این صنعت و ورود رقبای جدید باعث شد که در ۳۰-۴۰ سال اخیر این صنعت در استان ما دچار مشکل شود.

استاندار مرکزی صنعت فرش را یکی از منابع سرشار ارزی و ریالی کشور دانست و اظهار کرد: باید همه توان خود را بگذاریم که این صنعت احیا شود.

وی با تأکید بر وجود ظرفیت‌های خوبی که در استان در حوزه تولید فرش وجود دارد گفت: باید کمیته‌ای برای نظارت بر سند راهبردی مشخص شود و بر اساس شاخص‌های این سند از ظرفیت‌ها استفاده کرده و مشکلات را برطرف کنیم.

آقازاده نبود اطلاعات آماری کافی را از مشکلات حوزه فرش استان دانست و افزود: هرچند درزمینهٔ اعتبارات دست کارگروه بازنیست ولی با تکمیل اطلاعات درزمینهٔ بافندگان و مواد اولیه و ... و با اجرای سند می‌توانیم بسیاری از موانع را برطرف کنیم.

وی در توضیح مشکلات بیمه قالی‌بافان افزود: کارگروه باید بررسی‌های لازم را انجام دهد تا در صورت امکان سقف بیمه ۵ نفر را در کارگاه‌های قالی‌بافی برداریم.

آقازاده خاطرشان کرد: تولید فرش می‌تواند درآمد خوبی را ازنظر رشد اقتصادی برای کشور و برای خانوار روستایی و کمک به اقتصاد روستایی داشته باشد.

رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان:

سهم ناچیز صنعت فرش استان از پرداخت تسهیلات

حاجی پور رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان گفت: تاکنون ۳ میلیارد و ۳۶۱ میلیون تومان تسهیلات در استان تخصیص شده که واقعاً کم است و بایستی بیشتر از صنعت فرش حمایت کنیم تا تولید افزایش یابد.

وی افزود: از سال ۹۵ تاکنون ۸۵ کارگاه غیرمتمرکز در استان مجوز گرفتند که هر یک حداقل ۲۰ بافنده دارند و برای گرفتن تسهیلات به بانک معرفی‌شده‌اند.

حاجی پور تصریح کرد: بنیاد کار و تعاون زندانیان اراک و ساوه هم وارد حوزه تولید فرش دستباف شده‌اند و حدود ۲۰ بافنده دارند.

وی در خصوص سند راهبردی فرش دستباف اظهار کرد: در این سند مسائل مهمی چون مواد اولیه، رنگرزی‌ها نقشه‌ها ، توسعه بازار و ... دیده‌شده و با اعضای مرکز فرش استان و دانشگاه و ... با توجه به مشکلات حوزه فرش موردبررسی قرارگرفته است.

وی افزود: با توجه به عدم رضایت تولیدکنندگان از کیفیت مواد اولیه که یکی از عوامل آن نبود واحد رنگرزی در استان است، از بخش خصوصی خواستیم در این عرصه حضور پیدا کنند اما داوطلبی وجود نداشت.

انتهای پیام/

captcha