محصولات کشاورزی آب بر نباید در استان کشت شوند/مشوق‌های لازم برای صرفه جویی مصرف آب در صنعت جدی گرفته شود احتمال لغو سفر حسن روحانی به آمریکا شلیک موشک‌های بالستیک یمن به جنوب عربستان خواب دیروقت چه بلایی بر سر ما می‌آورد؟ دنبال مالک جدید توانا و دارای اهلیت برای هپکو هستیم/ تغییر مالکیت هفته آینده اعزام 21 گروه جهادی به مناطق محروم فراهان + عکس 250هزار دانش‌آموز استان مرکزی اول مهر به مدرسه می‌روند/ 24 هزار کلاس اولی کوچکترین اراده‌ای برای پیگیری مطالبات کارگران هپکو وجود ندارد / دانشجویان به عیادت کارگران آسیب دیده می‌روند ملی شدن فضای مجازی از ملی شدن صنعت نفت مهمتر است/ گردان‌های سایبری بسیج خط مقدم نبرد مستضعفین با مستکبرین عالم هستند هپکو هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود
پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
کد خبر: 52955
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۸
در صحن رسمی شورایاسلامی اراک مطرح شد:

حلقه نظارتی بر پیمانکاران تنگ‌تر می‌شود/افزایش درآمد ۱.۹ میلیاردی شهرداری منطقه ۴ نسبت به سال گذشته /درختکاری منطقه سیبک بدون نگاه کارشناسانه بوده است

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر گفت: در حوزه نظارت کم کم محدوده را بر پیمانکاران تنگ تر می کنیم ولی هنوز هم صد در صد نتوانستیم بحث نظارتی را داشته باشیم امیدواریم در قرارداد جدید بتوانیم هر آن چه که حق و حقوق کارگر است همان را بدست کارگر برسانیم.

به گزارش دیار آفتاب؛ طوفان محمدی رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر اراک عصر شنبه در جلسه صحن علنی شورا در نطق پیش از دستور خود گفت: نمایندگان و منتخبان مردم در شورای اسلامی شهر اراک، ما در قطار شورای شهر همسفرانی هستیم که سرنوشت شورا همه را به یک مقصد خواهد برد.

محمدی افزود: نیک میدانم در دو سال گذشته فارغ از جناح و سوگیری سیاسی، همگی برای تعالی و ارتقای کیفیت زندگی شهری اراک تلاش کرده اید. در این شرایط بحرانی و پرفشار، همگی گاها با نقدهای جهت مند، مغرضانه و بعضاً مبتنی با منافع شخصی افراد روبرو شده‌ایم. در این شرایط به احترام رأی مردم و عَهد خود با مردم از پا ننشستیم و دست از تلاش برنداشتیم.

وی ضمن بیان اینکه قطعاً آنچه ما را از ضعف‌ها و کاستی‌ها مطلع می‌سازد، نقد عملکردمان توسط مردم است عنوان کرد: هستند معدود افرادی که با تخریب هدفمند و ایجاد موج روانی یا انتشار اطلاعات ناقص و بدون نگاه کارشناسانه چوب لای چرخ شورا می‌گذارند تا شاید بدین ترتیب اعضای محترم شورای شهر را خسته کرده و شورای اسلامی شهر اراک را از مسیر خود خارج نمایند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر اراک بیان کرد: علی‌رغم نشر اکاذیب و تخریب‌های گسترده در خصوص این‌جانب در فضای مجازی، بنا به باوری که به مفهوم "آزادی بیان" دارم در برابر تمامی تخریب‌ها و موج‌های هدف‌اند ایجادشده سکوت کردم. اما اخیراً مطلبی در خصوص توسعه‌ی فضای سبز در منطقه سیبک منتشر گردید که با سلامت جسمی نسل حاضر و آتی شهر اراک در ارتباط است و ممکن است مدیران را به‌سوی تصمیمات اشتباه و مخاطره انگیز سوق دهد لذا بر خود واجب می‌دانم به‌عنوان رئیس کمیسیون خدمات شهری که حوزه بهداشت و سلامت عمومی در زمره‌ی وظایف کمیسیون مذکور است، ساکت نمانم و نسبت به نظرات غیر کارشناسانه ارائه‌شده در فضای مجازی، توضیحاتی را ارائه نمایم.

وی اظهار کرد: قطعاً مردم اراک آگاه و هوشمند هستند و سَره را از ناسره به‌خوبی تشخیص خواهند داد. درختکاری محدوده‌ی موسوم به گردنه سیبک در یک اقدام یک‌شبه بدون نگاه کارشناسانه و مبتنی بر نظر شخصی شهردار وقت و بدون سنجش چگونگی تأمین منابع آب آن صورت پذیرفت.

محمدی ادامه داد: متخصصان محیط‌زیست به‌خوبی می‌دانند ایجاد اکوسیستم‌های مصنوعی در مناطقی که از پتانسیل حفظ و دوام طبیعی یک اکوسیستم برخوردار نیستند قطعاً نابودی آن اکوسیستم یا صرف هزینه‌های گزاف برای حفظ را به دنبال خواهد داشت که این مهم نه‌تنها در جهت ارتقای سطح پایداری نیست بلکه در نقطه مقابل آن است.

وی ضمن تأکید بر اینکه منطقه مذکور به هیچ روی از منابع آب لازم برای درختکاری برخوردار نبوده توضیح داد: لازم بود پیش از درختکاری در خصوص نحوه تأمین آب آن چاره‌اندیشی می‌شد، آبیاری با تانکر نیز یک اقدام موقت است که در بلندمدت نه اقتصادی است و نه می‌تواند حجم آب موردنیاز را تأمین نماید و با توجه به کاهش شدید سطح آب‌های زیرزمینی در دشت اراک این امر خود در راستای فشار بیشتر بر سفره‌های آب و برداشت‌های غیر کارشناسی خواهد بود.

رئیس کمیسیون خدمات شهری عنوان کرد: لذا بعد از این اقدام شهردار وقت، کمیسیون خدمات شهری چندین جلسه با نمایندگان سازمان محیط زیست برگزار کرد تا همچون سایر شهرها از پساب برای آبیاری کمربند سبز ایجاد شده استفاده نماید و این چالش را به ترتیبی مرتفع نماید که با مخالفت سازمان محیط زیست و عدم صدور مجوز لازم به دلیل ترکیبات موجود درپساب مورد نظر روبرو شدیم. وی افزود: از آنجایی که حفظ سلامتی جامعه و شهروندان اراکی در اولویت اول کلیه‌ی اعضای شورای شهر است، بجای پافشاری به اقدام اشتباه با هدف بهره برداری تبلیغاتی، به نظر کارشناسی احترام گذارده و آینده شهروندان را مطابق وظیفه خود در اولویت قراردادیم. که این اقدام در نهایت زمینه را فراهم کرد تا فرصت‌طلبان بدون اطلاع از علل واقعی عدم آبیاری درختان گردنه سیبک، موجی در فضای مجازی ایجاد نمایند که می‌تواند مدیران را مجبور به حرکت در مسیر اشتباه نماید.

محمدی توضیحات خود در این رابطه را در راستای اطمینان از اقدامات کارشناسی شده در شهرداری، شفاف‌سازی و دفاع از سلامتی شهروندان برشمرد و خاطرنشان کرد: در آخر باید به این نکته اشاره نمایم که سلامت شهروندان مهم‌ترین موضوع است و امیدوارم دیگر دستاویزی برای تولید نقدهای مغرضانه و بدون کارشناسی نباشد.

شهردار منطقه ۴:

افزایش درآمد ۱.۹ میلیاردی شهرداری منطقه ۴ نسبت به سال گذشته

قاسمی شهردار منطقه ۴ اراک در این جلسه به ارائه گزارشی از شهرداری منطقه پرداخت و گفت: در ۱۱ ماه گذشته سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ درآمد شهرداری منطقه از ۸ میلیارد تومان به ۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان افزایش داشته است.

قاسمی تعداد پروانه‌های ساختمانی در سال ۹۷ و ۹۶ را به ترتیب ۹۸ و ۶۴ پروانه عنوان کرد و ادامه داد: تعداد توافقنامه‌های شهرداری منطقه در سال ۹۶، ۱۱ مورد بوده که این تعداد در سال ۹۷ به ۳۸ مورد رسیده است.

وی تعداد صدور پروانه‌های ساختمانی امسال را ۱۱۰ مورد و سال گذشته را ۱۰۴ مورد عنوان کرد و افزود: تعداد اتمام بناهای سال ۹۶، ۱۱۴ مورد بوده که در سال ۹۷ به ۱۸۷ مور رسیده است.

شهردار منطقه ۴ کف فرش کردن ۲۵۸۵ متر از پیاده راه‌های منطقه و مناسب‌سازی آن‌ها برای معلولین در خیابان‌های شهدا و داوران را از دیگر اقدامات شهرداری برشمرد و بیان کرد: از ۲۵ بهمن‌ماه ساعت کاری همکاران منطقه را تا ساعت ۱۷ در راستای تکریم ارباب‌رجوع و کمک به افزایش درآمد افزایش داده‌ایم.

وی به بحث مجوزهای صادره برای زمین‌های قولنامه‌ای پرداخت و اشاره کرد: اگر بخواهیم به ساخت و یا بازسازی زمین‌ها و یا خانه‌های قولنامه‌ای مجوز ندهیم احتمال خلاف سازی و از طرفی ناایمن سازی و آسیب در آینده افزایش می‌یابد و این کار حداقل کمک می‌کند که کار با نقشه ساخته شود. البته جایی از قانون هم ندیدم که گفته باشد چرا به قولنامه‌ای ها مجوز می دهید.

قاسمی تصریح کرد: پیگیری های زمین ولی آباد جهت انتقال صنف آهن فروشان انجام شده است ولی متاسفانه جهاد کشاورزی برای صدور مجوز ۱۰ میلیارد تومان طلب کرده است که اگر بتوانیم جهاد را در این مورد مجاب کنیم اصناف آمادگی لازم برای این انتقال را دارند که اگر این خروج انجام شود اتفاق خوبی می افتد.

وی ضمن بیان اینکه لیست املاک تملکی منطقه را به شهرداری دادیم عنوان کرد: در پروژه اتصال ادبجو به جلال آل احمد ۳۶ پلاک باید تملک شود که همه پرونده ها تکمیل شده است و حتی در سال ۹۴ برآورد ها هم انجام شد ولی اقدامی صورت نگرفت و تا به حال فقط ۵ پلاک تملک شده است که مردم هم به این دلیل بلاتکلیف هستند و امیدواریم که در ۹۸ بتوانیم این بلا تکلیفی را رفع کنیم.

شهردار منطقه ۴ سرانه فضای سبز این منطقه را ۱.۸ متر مربع عنوان کرد و افزود: این منطقه استعداد افزایش فضای سبز را دارد و در همین راستا چندین پلاک در پردیس تملک شده است ولی به دلیل مشکل آب نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.

وی به ضایعاتی‌های سطح شهر اشاره کرد و گفت: اخطارهای لازم را داده‌ایم که تعدادی از محدوده خارج شدند اما تعداد دیگری هنوز مانده‌اند.

قاسمی خاطرنشان کرد: در رابطه با استقلال مناطق در عمل چیزی را ندیدیم اگر این استقلال رقم بخورد رقابت بین مناطق شکل می‌گیرد.

سرپرست شهرداری اراک:

۲۲۰ تن نمک پاشیده شده در خیابان‌های اراک

ابوالفضل شالی بگ سرپرست شهرداری اراک در این جلسه ضمن عذر خواهی از مردم بابت کوتاهی احتمالی در خصوص مدیریت برف روز گذشته گفت: امکانات و تجهیزات سطح شهر به تعداد محله های شهر نیست تا به طور برابر و هماهنگ کار پیش برود.

شالی بگ حضور ۳۰۰ نیرو خدمات رسان، ۱۵ دستگاه برفروب مکانیزه ، ۲۴ نمک پاش ، ۳۰ مدیر فعال اجرایی و ۱۰۰ نیروی اجرایی را از تجهیزات به کار گیری شده عنوان کرد و افزود: در شب گذشته ۲۲۰ تن نمک در خیابان ها پاشیده شده است.

وی بیان کرد: این آمادگی هست که حقوق اسفندماه همکاران را نیز واریز کنیم و برای این ماه پرداخت برای بازنشستگان هم دیده‌ایم.

سرپرست شهرداری اراک تهیه رنگ مورد نیاز جداول و خط کشی ها برای استقبال از بهار را یکی دیگر از فعالیت های شهرداری، در کنار ساماندهی بخشی از زیر پل شریعتی و تهیه مخازن زیر سطحی برشمرد.

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی:

حلقه نظارتی بر پیمانکاران تنگ تر می شود

محمد حسین فدایی رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی کلانشهر اراک در این جلسه در خصوص واگذاری اتوبوس های جدید شهرداری گفت: در مناقصه آخر متاسفانه ۱۲ اتوبوسی که به مناقصه گذاشته بودند ۶ عدد بیشتر خواهان نداشت و بعضی ها هم پیشنهاد قیمت داده بودند اما مشکلاتی در عدم قرائت شرایط مناقصه را داشتند.

فدایی عنوان کرد: از طرفی سازمان در نظر دارد که خطوط قطری به‌صورت تندرو در سطح شهر تعریف کند که اعلام نیاز کرده است و ۱۳ دستگاه را واگذار نمی‌کند.

رئیس کمیسیون عمران ضمن بیان اینکه اگر بخواهند می‌توانند ۶ دستگاه اتوبوس دیگر را برای آخرین مرحله به مزایده بگذارند تصریح کرد: تابه حال ۳۱ دستگاه اتوبوس واگذار شده و در سطح شهر در حال ارائه خدمات هستند.

وی به مسئله قراردادها پرداخت و بیان کرد: پاکت پیمانکاران خدماتی سال گذشته اواخر آبان ماه باز شد که قبل از آن درخواست داشتیم برآورد را داشته باشیم تا ببینیم که حق و حقوقی که کارگر در انتهای ماه باید دریافت کند چه قدر هست.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر ادامه داد: به‌شدت این حساسیت بود که پیمانکار باید مبلغ بیمه و مالیات و سود و عیدی و سنوات را کنار را بگذارد و مابقی را هر چه قدر در رابطه با برآورد هست عیناً به کارگر منتقل کند که در خیلی از موارد این مهم صورت نمی‌گیرد و رقم دریافتی پیمانکار خیلی فراتر و بیشتر از چیزی است که به کارگر پرداخت می‌کند و حتی این اواخر هم عیدی ماهیانه به پیمانکار پرداخت می‌شود ولی پیمانکار این را نگه می‌دارد و با سلام‌وصلوات انتهای پروژه یا آخر قرارداد و یا بعد از مدتی بعد از پایان قرارداد این عیدی را به کارگران پرداخت می‌کنند.

وی اظهار کرد: در حوزه نظارت کم کم محدوده را بر پیمانکاران تنگ تر می کنیم ولی هنوز هم صد در صد نتوانستیم بحث نظارتی را داشته باشیم امیدواریم در قرارداد جدید بتوانیم هر آن چه که حق و حقوق کارگر است همان را بدست کارگر برسانیم.

فدایی در خصوص پرداخت حقوق توسط سازمان ها تصریح کرد: یکی از مباحث مهم این است که سازمان ها فقط نمی توانند مبلغ کلی واریزی را به شهرداری جهت پرداخت حقوق اعلام کنند و باید هر سازمان لیستی از اسامی و ریز پرداختی و شماره بیمه افراد را ارائه دهد و به همان میزان دریافت کند زیرا درحال حاضر برخی از نیروهای حجمی هستند که دریافتی هایی کم تر از ماه های گذشته دارند.

انتهای پیام/

captcha