شناسایی ۱۹ مورد مبتلا به کروناویروس در ۲۴ ساعت گذشته استان مرکزی تهیه و توزیع ۲۱هزار بسته غذایی و بهداشتی در رزمایش کمک مومنانه ساوه آغاز مرحله سوم رزمایش کمک مومنانه در استان مرکزی چرا بامداد امروز اینترنت ایران دچار مشکل شد؟ کمک مومنانه تجلی باورهای دینی و اسلامی است دشمنان در مسئله «رومینا اشرفی» به دنبال تخریب مبانی فقهی اسلام هستند/مدعیان حمایت از حقوق زن به دنبال منافع حزبی هستند تحریم نیروی انتظامی خلاف قواعد بین‌المللی است/آمریکا امنیت ملی را نشانه گرفته است مسمومیت پنج نفر با الکل در استان مرکزی/ یک نفر نابینا شد آغاز توزیع کمک های مومنانه در تفرش جمع آوری 160 میلیارد ریال زکات فطریه در استان مرکزی
چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۰
کد خبر: 52929
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۳
مدرس حقوقی دانشگاه در گفتگو با دیار آفتاب:

جوانان اتفاق پاساژ گلستان اراک زخمی تهاجم فرهنگی هستند/این اتفاق نتیجه فراموشی سنت‌ها و روی‌آوری به مدرن سازی ازدواج

مدرس دانشگاه در خصوص انتشار کلیپ پاساژ گلستان اراک گفت: این دو نفر و افراد شبیه به اینها قربانی ناتوی فرهنگی دشمنان و در واقع اینها زخمی های تهاجم فرهنگی هستند.

به گزارش دیار آفتاب؛ در روزهای اخیر انتشار کلیپی از درخواست ازدواج مغایر با شئونات اسلامی، توسط دختر و پسری جوان در یکی از مراکز خرید در شهرستان اراک دست به دست شد.

این رفتار که برگرفته از فرهنگ منحط غرب، باعث جریحه‌دار شدن عفت عمومی شد که البته با اقدام پلیس امنیت عمومی استان این زوج جوان دستگیر و با تشکیل پرونده به مرجع قضایی معرفی شدند.

مدرس حقوقی دانشگاه:

موضوع غیر اخلاقی پاساژ گلستان اراک خوی برهنگی فرهنگی را در جامعه ترویج می کند

مجتبی شاهوار، مدرس حقوق دانشگاه و مدیرعامل موسسه حقوقی داوری در گفتگو با دیار آفتاب درباره انتشار کلیپی در پاساژ گلستان اراک گفت: در مرحله نخست باید از دستگاه های نظارتی و پلیس امنیت استعلام بشود که اصل نیت کار برای چه چیزی بوده است،در معارف برای هر کاری یک حسن فعلی و یک حسن فاعلی یا بالعکس آن قبح فعلی و قبح فاعلی وجود دارد که نفس کار مهم است.

وی افزود: با توجه به بازتاب گسترده رسانه های غربی به نظر می رسد پیش از آنکه این موضوع رسانه ای شود و مورد بحث قرار گیرد یک کار امنیتی و نظارتی خاص می طلبد که هدف این رفتار در فضایی که تردد آن زیاد است چه بوده، البته ممکن است به شکل یادگیری های مشاهده ای و غیر مستقیم سریال های عاشقانه ترکی و غربی این رفتاربروز داده شده باشد، به هر ترتیب به دلیل اینکه قصد در وقوع یک پدیده یا ناهنجاری بسیار مهم است این بررسی نظارتی را می طلبد.

این مدرس دانشگاه با اشاره به جنگ فرهنگی دشمنان بیان کرد: امروز متأسفانه جامعه با انبوهی از مشکلات در بحث ازدواج روبه رو شده است و جوانان زندگی گریز شده اند و دنبال ازدواج که نیستند هیچ یک گرایشی به سمت ازدواج های سفید ایجاد شده و ناتوی فرهنگی به دنبال ترویج ازدواج های هم جنسان است می طلبد که دستگاه های متولی کارهای مناسبی برای تشویق جوانان به ازدواج بر اساس سنت ها انجام دهند.

وی افزود: در صورتی که دستگاه های نظارتی و امنیتی با تحقیقات محلی و بررسی سوابق اینها به این نتیجه برسند که رفتار این دو نفر بر اساس سناریویی از پیش طراحی شده بوده است و قصد هنجار شکنی داشته اند موضوع نیاز به برخورد جدی دارد و لازم است که دادستان محترم به منظور اخلال در نظم عمومی و جریحه دار کردن احساسات مردم انقلابی به عنوان مدعی العموم به این موضوع ورود پیدا کنند.

فراموشی سنت ها و روی آوری به مدرن سازی ازدواج

این مدرس دانشگاه دور شدن جوانان از سنت های الهی در امر ازدواج را یک آسیب خواند و گفت: این حرکت می تواند زنگ خطری باشد که متأسفانه نگاه هایمان به امر ازدواج از سنت به مدرنیته می رود، یعنی اینکه به تعبیر جامعه شناسان ما اکنون در دوران گذار هستیم و در این مدرن سازی ازدواج در حال فراموش سنت ها هستیم.

وی افزود: خواستگاری یک امر نیکوست و این سنت الهی از قبل بوده است و به تعبیر شهید مطهری زن مطلوب است و مرد طالب و طالب باید دنبال مطلوب برود ولی باید ما به عرف کشور پایبند باشیم همانطور که در سایر کشورها به این موضوع پایبند هستند.

شاهوار در این خصوص تأکید کرد: خانم ها هم باید آن جایگاه و وزانت قدسی که برای آن تعیین شده است را رعایت کنند و به تعبیر علامه جوادی آملی که می فرمایند: زن در آیینه جلال و جمال الهی است که خدای نکرده نباید جایگاه خودش را به یک دختر خیابانی و دوستی ببرد.

اپیزود سازی واقعی از فیلم های هالیوودی

وی بیان کرد: این دو نفر بیشتر متأثر از شبکه های ماهواره ای و فیلم های هالیوود و یادگیری های مشاهده ای است که قصد نمایش یک اپیزود واقعی داشته اند که ماورای این پدیده اجتماعی به عنوان یک معلول محسوب می شوند و ما باید به دنبال علت ها باشیم.

جوانان اتفاق پاساژ گلستان اراک زخمی تهاجم فرهنگی هستند

این مدرس دانشگاه با اشاره به برخورد صحیح فرهنگی با اینگونه حرکات گفت: این دو نفر و افراد شبیه به اینها قربانی ناتوی فرهنگی دشمنان و در واقع اینها زخمی های تهاجم فرهنگی هستند و زخمی را باید درست درمان کرد و نباید کاری انجام شود که وضعشان از این بدتر شود و اینها باید با آداب و رسوم دیرینه و سنت های الهی احیاء شوند.

وی افزود: ما در دین اسلام معارف بسیار خوبی در باب ازدواج داریم که باید اینها را با این معارف آشنا کنیم و به گونه ای توجیه شوند که قبح فاعلی با حسن فعلی کارشان هماهنگ باشد و روش کارشان را اصلاح کنند، درست مانند امر به معروف و نهی از منکر که باید با کلامی منطقی و خوش به این موضوع دعوت کنیم و پشت این منطق این است که سیره ما علوی است.

شاهوار با انتقاد از رسانه هایی که این کار را نوعی نشاط در جامعه دانستند گفت: به تعبیر مقام معظم رهبری نشاط با رقاصی که ایجاد نمی شود بلکه باید با روش های درست و رعایت موازین اخلاقی و شرعی در جامعه ایجاد شود.

این مدرس دانشگاه تأکید کرد: متأسفانه امروز برخی از جوانان ما سنت های دیرینه را فراموش کرده اند و دشمنان جوانان را به سمتی می برند که ازدواج و نکاح سالمی که در کشور وجود دارد به سمت فرهنگ غربی بکشانند و این یک زنگ خطری برای وضعیت اجتماعی کشور است و باید چاره اندیشی مناسبی انجام شود که چگونه می توانیم هم سنت هایمان را حفظ کنیم و هم برای دنیای امروز حرفی برای گفتن داشته باشیم.

وی در همین خصوص تصریح کرد: متولیان فرهنگی جامعه باید بر روی این فرهنگ سازی کنند که ما اساسی ترین بنیان خانواده که ازدواج است را نباید تحت تأثیر سریال های ترکی و غربی و یا راه انداختن شوهای خیابانی بگذاریم.

شاهوار در پایان خاطر نشان کرد: در بحث سنت الهی ازدواج باید به سنت های الهی که نمونه آن توحید مفصل امام صادق(ع) است رجوع کنیم و خوی برهنگی فرهنگی که در جامعه تبلور پیدا می‌کند نباید ادامه داشته باشد.

انتهای پیام/

captcha