پیری و فرسودگی برخی مسوولین اجرایی، دلیل نگرفتن آرایش جنگی در اقتصاد است/ تبدیل فضای تهدیدمحور به فرصت محور؛ اصلی‌ترین وظیفه سازمان فضای مجازی بسیج تاثیر سطح تحصیلات بر رابطه زوجین کش و قوس بین نمایندگان مجلس و دولت نتیجه داد/ احراز تخلف آشکار دولت در انجام مصوبه افزایش حقوق جبهه پايداری برای انتخابات مجلس به مدلی برای هم‌افزايی و وحدت رسيده است چرا از جشن ۴ سالگی برجام در روزنامه‌های اصلاح‌طلب خبری نیست+ تصاویر رد پای ۱۱ کارمند وزارت صمت در پرونده تخلفات پتروشیمی هفته آینده؛ جلسه غیرعلنی مجلس درباره هدفمندی یارانه ها فعالیت هفت هزار نفر در شبکه نظارتی انتخابات استان مرکزی/در حوزه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی با هیچ‌کس تعارف نداریم چشم در چشم با پلنگ ایرانی/ نمی‌گذارم پسرم محیط‌بان شود علم نوروبیولوژی بر حکم حجاب صحه می‌گذارد
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۰۴:۴۱
کد خبر: 52361
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۱
در سفر به استان مرکزی از کجا دیدن کنیم|3

روستای «وفس» ماسوله استان مرکزی+تصاویر

معماری خانه‌ها که بافت مسکونی را به‌صورت پلکانی و متراکم در دامنه کوه تشکیل داده و سبب شده عده ای روستای وفس در شهرستان کمیجان را ماسوله استان مرکزی بنامند.

به گزارش دیار آفتاب؛ روستای وفس از توابع شهرستان کمیجان را نگین طبیعت گردی استان مرکزی می دانند چرا که با آب و هوای دلچسب، مناظر طبیعی، مزارع و باغ ها، چشمه های آب فراوان، بافت تاریخی دست نخورده روستایی منحصر به فرد را در میان کوهها ایجاد کرده است.

 وفس در حصاری از کوه‌های نسبتاً بلند واقع شده است و از سمت جنوب، مشرق و مغرب در محاصرهٔ کوهستان قرار دارد و تنها از سمت شمال به باغهای میوه منتهی می‌شود.

.

بنابراین در یک موقعیت بن بست واقع شده و تنها راه ارتباطی مهم آن، جاده‌ای آسفالته به طول ۱۸ کیلومتر است که وفس را به کمیجان و از آنجا به سایر نقاط متصل می‌کند.

بلندترین نقطه‏ ی وفس، کوه قلنجه با ارتفاعی در حدود ۲۷۴۵ متر در جنوب وفس و پست‏ترین نقطه آن محلی در دشت وسیع انجمن در شمال وفس با ارتفاعی در حدود ۱۵۵۰ متر است.

شرایط منطقه باعث شده که خانه های روستا معماری خاص خود را داشته باشند. در وفس خانه ها با بافتی متراکم در یک طبقه با ایوان و سقف مسطح بر روی دامنه‏ کوهها ساخته شده ‏اند. آنچه در وفس به وفور یافت می شود کوچه باغهایی است که زیبایی روستا را دوچندان کرده و هوش گردش را در سر مسافران می پروراند.

وجود کوههای متعدد بستر مناسبی برای انواع ورزشهای کوهستانی از جمله کوه نوردی و غارنوردی است. علاوه بر این محصور شدن بین ارتفاعات بلند سبب شده که این روستا بافت سنتی خود را همچنان حفظ کند.

امامزاده حاجی رضوان از فضاهای معنوی روستای وفس است و گردشگرانی که به وفس می روند از زیارت آن دریغ نمی‌کنند.

همچنین از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این روستا وجود 16 مسجد است که از بین آنها مسجد جامع با قدمتی در حدود هفت از شهرت بیشتری برخوردار است.

موقعیت جغرافیایی وفس به گونه ایست که از شمال غرب به کوه قلعه گیری و از جنوب شرقی به کوه دزلی می رسد و مساحت تقریبی آن ۲۰ کیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا 2 هزار و 100 متر است. که سرسبزی و طراوت آن در فصول بهار و تابستان به زیبایی مناطق شمال کشور است.

 بکر بودن، زیبایی های طبیعی و بافت سنتی وفس باعث شده که همواره به عنوان یکی از ظرفیت های توریستی استان مرکزی مطرح باشد و گردشگران زیادی را به سوی خود بخواند.

وجود سنگواره در کوه های اطراف وفس سند محکمی است بر قدمت دیرین این روستا و داستان در گذشته های دوری را نقل می کند که این نواحی بخشی از مناطق کم عمق دریایی به نام 'تیس' بوده که طبق تحقیقات زمین شناسان، تا اوایل دوران سوم زمین شناسی(میوسن) در منطقه هایی از ایران مرکزی از جمله وفس، گسترده بود.

شکل گیری سازه های آهکی در طول زمانی بس دراز در منطقه وفس خالق یکی از اعجاب انگیز ترین کلکسیون های طبیعی در مجموعه غار قلعه جوق شده که این ظرفیت گردشگری نیز به عنوان جاذبه ای قوی باید در کانون توجه قرار گیرد.

معماری خانه ها که بافت مسکونی را به صورت پلکانی و متراکم در دامنه کوه تشکیل داده و سبب شده عده ای وفس را ماسوله استان مرکزی بنامند. این سبک معماری و همچنین ویژگی های اقلیمی و طبیعی منحصر به فرد روستا چشم انداز زیبایی را ایجاد کرده است.

چنانکه از قدمت وفس گفته شد این منطقه یکی از مناطق قدیمی و سکونت گاه مادها بوده است.گویش 'تاتی 'نیز یادگاری است که از زبان مادها به یادگار مانده ودر وفس به شکل اعجاب انگیزی زنده مانده و رواج دارد و در کنار زیبایی بصری جذابیت شنیداری را نیز به ویژگی های توریستی روستا اضافه کرده است زیرا مشاهده مردمانی که به شیوه گفتارسه هزار سال قبل با هم گفتگو می کنند توجه گردشگران را به خود معطوف می کند.

ابراهیم دهگان در کتاب فقه اللغه به اهمیت حفظ گویش وفسی پرداخته و گویش وفس را از لهجه های قدیم پارسی باستان و شاخه ای از تاتی نامیده که دارای ویژگی های دستوری و واژگانی منحصر به فرد است. همچنین در فصلنامه شماره 15 و 16 راه دانش استان مرکزی نیز آمده که گویش تاتی در بخشی از نواحی روستایی استان مرکزی از جمله وفس به عنوان 'جزیره زبانی' مطرح است که به لحاظ مردم شناسی و زبان شناسی بسیار اهمیت دارد زیرا نشانگر حفط درون مایه های اصیل فرهنگی در برابر تغییرات وسیع حوزه جغرافیایی اطراف است.

انتهای پیام/

captcha