رهبر معظم انقلاب قهرمانی تیم کشتی آزاد در مسابقات آسیا را تبریک گفتند عجیب‌ترین تغییراتی که با افزایش سن در بدن اتفاق می‌افتند! سیاست یک بام و دو هوا در استفاده مردم از محصولات تراریخته/ استفاده از روغن‌های تراریخته مردم را نگران کرده است بخت آزمایی را ترویج نکنید! ۶ سال بدون امیر ادبیات انقلاب/ اشک‌ و خشم و حیرت امیرحسین فردی ایمپلنتی که سیگنال‌های مغز را به صدا تبدیل می‌کند مردم لرستان گرفتار سیل و هلال احمر به دنبال خرید «10 هزار پرچم»/ سفارش سرویس آرکوپال به جای پشه بند برای کودکان! +سند در نبردهای یک ماهه استان صلاح الدین عراق چه گذشت؟/ از پیروزی های میدانی در مناطق «تل الذهب و البوعزبه» تا نقره داغ شدن هسته های خاموش داعش در حدفاصل شهرهای بیجی و تکریت + نقشه میدانی و عکس گفتگو|کارشناس حقوق بین‌الملل: سازمان ملل اراده‌ای برای برخورد با جنایات عربستان ندارد بدقولی بانک شهر در صدور بن اهل قلم
جمعه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۰
کد خبر: 52327
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳
در سفر به استان مرکزی از کجا دیدن کنیم/7

آشتیان شهری کوچک اما کهن+تصاویر

آشتیان، کوچکترین شهر استان مرکزی ولی با قدمتی دیرینه است و مهد پرورش نام آوران بزرگ تاریخ علم و سیاست و ادب است.

به گزارش دیار آفتاب؛ آشتیان، کوچکترین شهر استان مرکزی ولی با قدمتی دیرینه است. این شهر قدمت و هويتي ديني و تاريخي دارد و مهد پرورش نام آوران بزرگ تاریخ علم و سیاست و ادب است.

وجود تعداد زيادي آتشکده ها در اين منطقه مانند (آتشکده فردجان و فراهان) ارتباط واژه آشتيان را با دين زرتشت قوي مي سازد. آشتیان در واقع در دامنه ارتفاعات کوه هاي مرکزي استان واقع شده و از جنوب به دشت فراهان و کوير ميقان منتهي مي شود. کوه رف قاسم کش، کوه کلاهه و ميراب از مهمترین ارتفاعات این منطقه هستند.

شهرستان آشتیان به سبب آثار و بناهای تاریخی ارزشمندی است که در خود جای داده است و در طول تاریخ پر فراز و نشیب خود در کنار مشاهیر ارزنده به حیات اجتماعی خود در شهر ادامه داده است.

قلعه تاریخی مستوفی الممالک آشتیان

قلعه‌های این سرزمین را معمولا حاکمان محلی و کارگزاران دیوانی ایجاد می‌کردند و خانه‌های باشکوه قدیمی را نیز ثروتمندان، تاجران و ملاکین و یا در معدود زمانی عالمان دینی و کاتبان ساخته‌اند.

قلعه مستوفی الممالک در حقیقت عمارت اعیان نشینی است که اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار، یعنی حدود ۱۱۰ سال پیش با معماری منحصر به آن دوره ساخته شده است. این بنا خانه یکی از اصیل ترین رجال دوران قاجار و پهلوی ، یعنی میرزا حسن خان مستوفی الممالک، فرزند میرزا یوسف خان مستوفی الممالک است. میرزا حسن خان مستوفی الممالک یکی از اصیل ترین شخصیت های تاریخ سیاسی معاصر ایران است و مقام و لقب مستوفی الممالک بیش از یک قرن در خاندان او بوده است.

منزل معتمد الایاله

منزل معتمد الایاله از آثار تاریخی دیگر آشتیان و مربوط به دوره قاجار است و در بافت قدیم شهر آشتیان واقع شده است. این خانه در حدود ۵۰۰ متر مربع و در حال حاضر مرکز اسناد آشتیان شناخته می شود.

در بافت قدیمی شهر آشتیان خانه ای تاریخی وجود دارد که مردم آشتیان صاحب اولیه آن را شخصی به نام میرزا هدایت ا… وزیر دفتر می دانند . میرزا هدایت ا… ( پدر دکتر محمد مصدق ) از رجال و مستوفیان بنام همزمان با ناصرالدین شاه قاجار بوده و در دوره حکومت وی به وزارت لشکر و سپس به منصب وزیر دفتر برگزیده شد . این بنا با هنرمندی معماران آن دوره و با استفاده از مصالح خشت ، گل ، چوب ، آجر و گچ ساخته شده است. آرایه های معماری و تزئینات بنا که شامل گچ بری های زیبا با موضوعات گل و گیاه در سقف ، دیوار اتاقها و همچنین نقوش روی چوب سقف پیشانی بنا ، آبنما و آجر کاری های عمارت جذابیت بصری بنا را دوچندان کرده است. منزل میرزا هدایت الله در سال 85 مرمت و بازسازی شد و از زمانی که آثار  فرهنگی مختلف در آن به نمایش گذاشته شد به عنوان موزه شهر آشتیان شناخته شد.

منزل خاندان قریب نیز از عمارت های به جا مانده از دوره قاجار در شهر آشتیان است. این منزل افراد برجسته ای چون د»کتر محمد قریب» بنیانگذار طب کودکان در ایران، «دکتر عبدالعظیم قریب «استاد زبان و ادبیات فارسی و «پروفسور عبدالکریم قریب» پدر علم زمین‌شناسی ایران و بنیان‌گذار دانشگاه اراک را در خود پرورش داده است.

آستان مقدس امامزاده احمدبن اسماعیل (علیه السلام) که بنا به قولی از نوادگان امام صادق (ع) است از مکان های زیارتی آشتیان محسوب می شود.

منزل میرزا حسن آشتیانی نیز از دیگر بناهای تاریخی آشتیان محسوب می شود.

باغات سرسبز همراه با میوه های خوش رنگ اعم از گیلاس، زردآلو، آلبالو، گردو، بادام و ... در روستای آهو و آب و هوای معتدل این روستا را به روستای نمونه گردشگری در استان مرکزی تبدیل کرده است.

زیستگاه طبیعی کلاهه نیز که مساحتی بالغ بر 19 هزار هکتار دارد، بستر مستعد و مناسبی برای زیست انواع حیات وحش و گیاهان است.

زیستگاه کلاهه آشتیان از ذخیرگاه های مهم مرتعی استان مرکزی است و دارای هشت تیپ با ۹۱ گونه گیاهی است که ۱۶ گونه آن را گون ها تشکیل می دهد. از میان گونه های موجود در منطقه، هشت گونه آستراگیوس بوته ای با ارزش بالای حفاظتی در سطح ملی وجود دارد.

همچنین ۲۷ گونه از ۱۷۰ گونه پستاندار ایران در کلاهه آشتیان زیست می کنند و علاوه بر آن ۷۲ گونه از ۵۰۰ گونه پرندگان ایران در کلاهه آشتیان مشاهده شده است.

انتهای پیام/

captcha