فضیلت و اعمال شب نوزدهم ماه مبارک رمضان استفتائات جدید ویژه خردادماه توسط دفتر مقام معظم رهبری منتشر شد وقتی یک عقب نشینی سرنوشت جنگ را تغییر داد حقایقی خواندنی از شب‌قدر/ آیا این شب در کل کره زمین واحد و مشترک است؟ دیگر برجامی باقی نمانده است! / در این ۶۰ روز هم اتفاقی نمی‌افتد حرف‌های بیشرمانه دختر پورشه سوار از کجا نشات می گیرد؟/ جان یک جوان فدای لذت جویی اشرافیت خیابانی جامعیت دانشگاه‌ها سمت و سوی فعالیت‌های قرآنی ندارد سازمان دفاعی ایران به نقطه پاسخ موثر در برابر دشمنان رسیده است هشدار کارشناس قرقیز در مورد جاسوسی و مهندسی آرا در قرقیزستان توسط آمریکا سلام بر خونین‌شهر/ #خرمشهر قهرمان +تصاویر
جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۶
کد خبر: 52307
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۲

شازند، خطه چشمه‌ها و سراب‌ها

کوههای متعدد و بارندگی فراوان شازند را به هدف توریستی منطقه تبدیل کرده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ مجموعه ای از کوه‌ها، چشمه ها و دشت های سرسبز منظره ای چشم‌نواز و زیبا را رقم زده و آوای پرندگان و صدای چشمه های جاری از دل کوهها نوای جانبخشی است که بر آن افزون می شود و آدمی را به گشت و گذار در شازند فرا می خواند.

شازند در قدیم «ادریس آباد» نام داشته‌ است، اما کم کم به واسطه کوهی در نزدیکی آن، به «شاه زند» شهرت یافت.

هم مرز بودن شازند با استانهای همدان و لرستان آب و هوای کوهستانی را برای این منطقه رقم زده است. کوههای متعدد و بارندگی فراوان شازند را به هدف توریستی منطقه تبدیل کرده است.

چشمه عمارت، عباس آباد، بلاغ حک، قاقان، اسکان، عنبرته، پنجه علی و دو خواهران، چشمه های شناخته شده این منطقه هستند که هر یک جاذبه و ویژگی های منحصر به فردی دارند.

چشمه عمارت که در روستای عمارت واقع شده و متوسط آبدهی آن 800 لیتر در ثانیه است.

مسجد باب الحوائج روستای عمارت بر روی بخشی از این چشمه واقع شده و البته نمی توان واضح گفت که وجود چشمه در صحن مسجد به زیبایی مسجد افزوده یا بالعکس، هرچه هست منظره چشم نوازی است که پیش چشم گردشگران به تصویر در آمده است.

چشمه عباس آباد واقع در جنوب دشت شازند جاذبه گردشگری دیگر این منطقه است که درخت های بلند و سرسبز و جریان آب طبیعت مطبوعی را ایجاد کرده است.

عده ای چشمه اسکان را زیباترین مکان تفریحی شازند می دانند. واقع شدن چشمه اسکان در پای کوه زیبای لجور و در کنار رودخانه سرسبز و پر آب شراء طبیعت زیبایی را ایجاد کرده و به خصوص در فصل بهار و تابستان عده زیادی را برای تفریح و استراحت به سوی خود فرا می خواند.

گردنه قاقان بستر پیچ و تاب های چند چشمه است که معروف ترین آنها چشمه قاقان است که در ارتفاع ۲۱۵۰متری از سطح دریا قرار گرفته است. این چشمه از قدیم مورد توجه کوهنوردان منطقه بوده و هست.

چشمه پنجه علی شازند دیگر چشمه معروف این منطقه است که با وجود بنای قدیمی که در خود جای داده و استخر زیبایی که آب چشمه در آن جمع می شود، استراحتگاه زیبایی را ایجاد کرده که استفاده آن در انحصار آموزش و پرورش است.

چشمه دو خواهران در بالای روستای دو خواهران قرار دارد و برای عامه مردم و اهالی روستایی دو خواهران، این چشمه جنبه تقدیس و زیارتی دارد. وجود درختان کهنسالی چون گردو، صنوبر، بید و... در مسیر چشمه زیبایی این منظره را دو چندان کرده است.

علت نامگذاری این دو چشمه وجود دو تونل یه صورت غار است که از یکی که ارتفاع 2 متر و عمق 8 متر دارد، آب چشمه بیرون می‌زند و دیگری که در بالای تونل اول قرار گرفته عمق ده متری دارد. اهالی روستای دو خواهران، بر این باورند که دو خواهران از نوادگان امام علی (ع) در داخل این غار غایب و مخفی شده اند.

چال خاتون شازند که به منطقه شکار ممنوع تبدیل شده زیستگاه طبیعی است که با وسعتی نزدیک به 14 هزار هکتار و اکوسیستم کوهستانی بستر مناسبی برای زیست حیات وحش است.

منطقه چال خاتون شازند با بهره مندی از منابع آبی دایمی و فصلی، تركیبی از مراتع سرسبز و نواحی صخره ای و دشت، طیف متنوعی از گیاهان علفی، بوته ای و درختچه ای را در خود دارد.

یكی از بلندترین قله های رشته كوه چال خاتون كه در راستا و امتداد رشته كوه راسوند قرار گرفته، قله سخت سیاه با ارتفاعی قریب به سه هزار متر است و با توجه به تركیب ساختاری جنس كوه در این منطقه نیز چاه های متعدد طبیعی(غارهای عمودی) وجود دارند كه در حال حاضر در دست شناسائی هستند؛ علاوه بر این انواع گونه های گیاهی و همچنین گیاهان دارویی در این منطقه قابل شناسایی است.

پازن، قوچ، گراز، گرگ، شغال، روباه، خرگوش و موش صحرایی و... و همچنین انواع پرندگان از جمله عقاب طلایی، سار، جغد، كبك و باقرقره در این منطقه زندگی می کنند.

غار سوله خونزا واقع در کوه‌های شمس‌آباد، 27 متر طول دارد و بالاتر از آن غار دیگری وجود دارد که در آن چشمه های آب گوارا جاری است.

انتهای پیام/

captcha