انتقاد قوه قضائیه از معرفی قطره چکانی متخلفان ارزی/ ۴۴۵ متخلف ارزی بازداشت شدند فردا؛ آخرین مهلت دریافت کارت ورود به جلسه کنکور کارشناسی ارشد ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های دولتی در مرداد/ جذب ۴۰ هزار نفر نخستین دوره سواد رسانه ویژه دختران برگزار می شود افزایش قیمت نان در استان مرکزی از هفته آتی شیفت ایثار کارگری در کارخانه فولاد هیربرد زرندیه برگزار شد معاون شهردار تفرش متهم به دریافت رشوه است/ پرونده وی در مراحل تحقیق مقدماتی قرار دارد مجمع نمایندگان مرکزی پیگیر مشکلات «هپکو» از وزیر کار و تأمین اجتماعی باشند وقتی نظارت بر قیمت ها بین اصناف و صمت پاسکاری می شود/ گرانی یا گرانفروشی؟ کمک مؤمنانه یاری گر اقشار آسیب‌پذیر جامعه است /همدلی ملت ایران در دنیا بی‌نظیر است
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۶
کد خبر: 52065
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۹

برای رشته‌های محبوب باز هم پای کنکور و اضطراب در میان است نه سوابق تحصیلی!

برای پذیرش در رشته محل‌های شاخص و محبوب مانند رشته "حقوق" در علوم ‌انسانی یا "پزشکی" در علوم‌ تجربی، کماکان طبق قانون جلو نرفته و باز هم پای کنکور و اضطراب دانش‌آموزان در میان است نه سوابق تحصیلی!

به گزارش دیار آفتاب؛به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ ثبت‌نام برای کنکور 98 از روز  "چهارشنبه 24 بهمن" آغاز شد و داوطلبان تا دوم اسفند 97 برای ثبت‌نام فرصت دارند، این آزمون 13 و 14 تیر ماه سال 98 برگزار می‌شود.

امسال سازمان سنجش به‌درخواست آموزش‌وپرورش، دفترچه رشته‌هایی که پذیرش در آنها بر اساس سوابق تحصیلی است و به کنکور نیازی ندارد به‌صورت مجزا منتشر کرد؛ اطلاعات مربوط به رشته‌هایی که در سال 98 پذیرش آنها صرفاً با سوابق تحصیلی «بدون آزمون است»، در تاریخ  17 بهمن 97 از طریق سایت سازمان سنجش منتشر شد و داوطلبانی که تمایل به پذیرش در این رشته‌ها دارند نیازی به ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال 98 نخواهند داشت.

انتشار رشته‌هایی که پذیرش آنها صرفاً براساس سوابق تحصیلی و بدون کنکور است آن هم در دفترچه‌ای مجزا با هدف کمرنگ کردن رقابت داوطلبان در کنکور سراسری است اما آیا این هدف محقق می‌شود؟

در همین رابطه حسین ضرغامی کارشناس ارشد مدیریت آموزشی در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار داد به بررسی سهم 85درصدی پذیرش دانشگاه‌ها براساس سوابق تحصیلی و نقش آن در تضعیف کنکور پرداخته است:

«مجلس شورای اسلامی در دهم شهریورماه 92 قانونی را مصوب کرد "همچنین مطابق  مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو" باید بیش از 85 درصد ظرفیت جذب زیرنظام‌های آموزش عالی کشور، صرفاً توسط سوابق تحصیلی صورت پذیرد.

در همین راستا هفدهم بهمن ماه 97 سازمان سنجش و آموزش کشور، دفترچه راهنمای پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی را منتشر کرد؛ حال با توجه به همان قانون مصوب اگر به دفترچه مذکور  مراجعه شود، مشاهده می‌‌کنیم رشته‌محل‌‌هایی که در گذشته "بدون کنکور" پذیرش می‌کردند، در این دفترچه تحت عنوان "سوابق تحصیلی" اقدام به پذیرش کرده‌اند البته نکته مهم این است که برخی رشته‌محل‌ها فقط در نیمسال دوم سال 97 یعنی بهمن‌ماه پذیرش براساس سوابق تحصیلی دارند!

مسئله دیگر این است که همچنان بسیاری از دانشگاه‌های دولتی و تراز اول کشور برای نیمسال اول سال 98 پذیرش دانشجو را در بسیاری از رشته‌محل‌های خود "با کنکور" انجام‌ می‌دهند؛ پس از بررسی دقیقتر با قاطعیت می‌توان‌ گفت که برای پذیرش در رشته‌محل‌های شاخص و محبوب مانند رشته "حقوق" در علوم ‌انسانی یا "پزشکی" در علوم‌ تجربی، کماکان طبق قانون جلو نرفته و باز هم پای کنکور و اضطراب دانش‌آموزان در میان است نه سوابق تحصیلی.

در اینجا دو نکته مهم مطرح می شود:

نخست؛ اگر تأثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو به‌صورت "محدود" و برای برخی رشته‌محل‌ها اجرا شده است پس نباید تحت عنوان "حذف کنکور" و "خداحافظ کنکور" توسط مسئولان ذی‌ربط تعبیر شود و به عموم رشته‌محل‌ها تعمیم داده شود.

دوم؛ اثرگذاری سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو توسط سازمان سنجش،‌ شایسته توجه و تقدیر است البته در صورتی که مقدمه‌ حذف تدریجی کنکور باشد و در گام‌های بعدی با تدوین سازوکار مناسب و بهنگام  "مراکز آموزش عالی تراز اول" و "رشته‌محل‌های شاخص" نیز به پذیرش براساس سوابق تحصیلی بپردازند.

اما اگر فقط یک حرکت رسانه‌ای صِرف و مقطعی برای نمایش حذف کنکور باشد و در همین نقطه متوقف شود، عملاً دستاورد خاصی برای سازمان سنجش و آموزش‌وپرورش نیست و همچنان این مافیای کنکور است که در حال سود بردن است نه دانش‌آموزان و خانواده‌‌هایشان».

انتهای پیام/

captcha