راننده کامیون بر اثر خروج از جاده جان خود را از دست داد نخستین تلفات ارتش امریکا در سال ۲۰۲۰ در افغانستان / ۲ افسر عضو لشکر ۸۲ هوابرد در حمله طالبان کشته شدند +عکس گزارش| حاج قاسم سلیمانی باید به حاشیه برود! / چگونه رهبر انقلاب بازی برده ترامپ را دوسر باخت کرد؟ هاشمی از دوران نوزادی صدای مردم بود!! آنچه رهبری درباره حاج قاسم نگفت! عراقچی: لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی سیاسی است پشت پرده لبنیات سمی/ توضیحات کارشناس جنجال آفرین بزرگترین رویداد تولید محتوای دیجیتال برگزار می شود قیمت روز گوشی موبایل در ۳۰ دی نخستین کنگره شعر آئینی ـ انقلابی «کوثر ناب» فراخوان داد
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۳
کد خبر: 52065
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۹

برای رشته‌های محبوب باز هم پای کنکور و اضطراب در میان است نه سوابق تحصیلی!

برای پذیرش در رشته محل‌های شاخص و محبوب مانند رشته "حقوق" در علوم ‌انسانی یا "پزشکی" در علوم‌ تجربی، کماکان طبق قانون جلو نرفته و باز هم پای کنکور و اضطراب دانش‌آموزان در میان است نه سوابق تحصیلی!

به گزارش دیار آفتاب؛به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ ثبت‌نام برای کنکور 98 از روز  "چهارشنبه 24 بهمن" آغاز شد و داوطلبان تا دوم اسفند 97 برای ثبت‌نام فرصت دارند، این آزمون 13 و 14 تیر ماه سال 98 برگزار می‌شود.

امسال سازمان سنجش به‌درخواست آموزش‌وپرورش، دفترچه رشته‌هایی که پذیرش در آنها بر اساس سوابق تحصیلی است و به کنکور نیازی ندارد به‌صورت مجزا منتشر کرد؛ اطلاعات مربوط به رشته‌هایی که در سال 98 پذیرش آنها صرفاً با سوابق تحصیلی «بدون آزمون است»، در تاریخ  17 بهمن 97 از طریق سایت سازمان سنجش منتشر شد و داوطلبانی که تمایل به پذیرش در این رشته‌ها دارند نیازی به ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال 98 نخواهند داشت.

انتشار رشته‌هایی که پذیرش آنها صرفاً براساس سوابق تحصیلی و بدون کنکور است آن هم در دفترچه‌ای مجزا با هدف کمرنگ کردن رقابت داوطلبان در کنکور سراسری است اما آیا این هدف محقق می‌شود؟

در همین رابطه حسین ضرغامی کارشناس ارشد مدیریت آموزشی در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار داد به بررسی سهم 85درصدی پذیرش دانشگاه‌ها براساس سوابق تحصیلی و نقش آن در تضعیف کنکور پرداخته است:

«مجلس شورای اسلامی در دهم شهریورماه 92 قانونی را مصوب کرد "همچنین مطابق  مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو" باید بیش از 85 درصد ظرفیت جذب زیرنظام‌های آموزش عالی کشور، صرفاً توسط سوابق تحصیلی صورت پذیرد.

در همین راستا هفدهم بهمن ماه 97 سازمان سنجش و آموزش کشور، دفترچه راهنمای پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی را منتشر کرد؛ حال با توجه به همان قانون مصوب اگر به دفترچه مذکور  مراجعه شود، مشاهده می‌‌کنیم رشته‌محل‌‌هایی که در گذشته "بدون کنکور" پذیرش می‌کردند، در این دفترچه تحت عنوان "سوابق تحصیلی" اقدام به پذیرش کرده‌اند البته نکته مهم این است که برخی رشته‌محل‌ها فقط در نیمسال دوم سال 97 یعنی بهمن‌ماه پذیرش براساس سوابق تحصیلی دارند!

مسئله دیگر این است که همچنان بسیاری از دانشگاه‌های دولتی و تراز اول کشور برای نیمسال اول سال 98 پذیرش دانشجو را در بسیاری از رشته‌محل‌های خود "با کنکور" انجام‌ می‌دهند؛ پس از بررسی دقیقتر با قاطعیت می‌توان‌ گفت که برای پذیرش در رشته‌محل‌های شاخص و محبوب مانند رشته "حقوق" در علوم ‌انسانی یا "پزشکی" در علوم‌ تجربی، کماکان طبق قانون جلو نرفته و باز هم پای کنکور و اضطراب دانش‌آموزان در میان است نه سوابق تحصیلی.

در اینجا دو نکته مهم مطرح می شود:

نخست؛ اگر تأثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو به‌صورت "محدود" و برای برخی رشته‌محل‌ها اجرا شده است پس نباید تحت عنوان "حذف کنکور" و "خداحافظ کنکور" توسط مسئولان ذی‌ربط تعبیر شود و به عموم رشته‌محل‌ها تعمیم داده شود.

دوم؛ اثرگذاری سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو توسط سازمان سنجش،‌ شایسته توجه و تقدیر است البته در صورتی که مقدمه‌ حذف تدریجی کنکور باشد و در گام‌های بعدی با تدوین سازوکار مناسب و بهنگام  "مراکز آموزش عالی تراز اول" و "رشته‌محل‌های شاخص" نیز به پذیرش براساس سوابق تحصیلی بپردازند.

اما اگر فقط یک حرکت رسانه‌ای صِرف و مقطعی برای نمایش حذف کنکور باشد و در همین نقطه متوقف شود، عملاً دستاورد خاصی برای سازمان سنجش و آموزش‌وپرورش نیست و همچنان این مافیای کنکور است که در حال سود بردن است نه دانش‌آموزان و خانواده‌‌هایشان».

انتهای پیام/

captcha