تعریف 30 پروژه بزرگ در حوزه اقتصاد مقاومتی در سال 98 /اجرای طرح مطالعات اقتصادی و اشتغال‌زایی برای 64 روستای استان مرکزی دیدگاه ۵ سینماگر درباره جشنواره جهانی فجر/ یک جشنواره واقعی با فیلم‌های متنوع آشنایی کامل با فیلم‌های جشنواره بین‌المللی کن +عکس آخرین قیمت انواع تبلت در بازار (تاریخ ۳ اردیبهشت) +جدول کلینزمن: هیچکس از آینده خبر ندارد! پرسپولیس، پاختاکور، السد و الاهلی؛ برنده باش! از داوران روشن دل تا مافیای بوکس/اشک‌های بی جواب مشت زنان ایرانی در بانکوک+ عکس ۴۰۰ هزار تومان افزایش حقوق کارمندان تا آخر هفته واریز می‌شود+سند جدیدترین پیش‌بینی از بازار اجاره‌بهای مسکن در سال ۹۸ پاسخ رئیس مرکز آمار به ابهام مردم درباره نرخ تورم/ ترسی از اعلام افزیش ۴۵۰ درصدی قیمت یک کالا نداریم
سه شنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۷
کد خبر: 51651
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۷
شورای شهر اراک در کش‌وقوس‌های انتخاب شهردار؛

انتخاب شهردار اراک؛ امتحانی برای تعیین عیار شورا/ آیا میثاق‌های حزبی جلوتر از منافع مردم است؟

بعد از اجرایی شدن قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در منصب‌های دولتی، این قانون شامل حال شهردار سابق اراک نیز شد و شورای را وارد یک امتحان بزرگ در کنار مسائل مهمی چون اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام شهر و کسری بودجه شهرداری اراک کرد. امتحانی که در آن عیار شورایی با اکثریت لیست امید را به شکل دقیقی مشخص می‌کرد.

به گزارش دیار آفتاب؛ بعد از اجرایی شدن قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در منصب‌های دولتی، این قانون شامل حال داوود تاجران شهردار سابق اراک نیز شد و شورای اسلامی کلانشهر اراک را وارد یک امتحان بزرگ در کنار مسائل مهمی چون اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام شهر و کسری بودجه شهرداری اراک کرد. امتحانی که در آن عیار شورایی با اکثریت لیست امید را به شکل دقیقی مشخص می‌کرد.

بعد از رفتن تاجران و انتخاب شالی بگ به‌عنوان سرپرست شهرداری اراک گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای و سیاسی در رابطه با آینده شهرداری اراک و انتخاب شهردار آغاز شد. شنیده‌های رسانه‌ای از گزینه‌های مطروحه توسط فراکسیون امید شورا نشان از آغاز فعالیت جریان سیاسی خاص و دخالت این جریان در انتخاب شهردار اراک داشت.

پس از کش‌وقوس‌های فراوان گزینه غیرمنتظره‌ای به‌عنوان فرد موردنظر فراکسیون امید برای تصدی شهرداری اراک معرفی شد. سعید نادری عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر و نایب‌رئیس این شورا همان گزینه مدنظر فراکسیون امید برای تصدی شهرداری اراک بود. این نماینده که از دل فراکسیون امید انتخاب شد مباحث و تحلیل‌های متنوعی را در جریانات رسانه‌ای شهر ایجاد کرد و حتی تعجب بسیاری از فعالان شهری را در پی داشت.

مدت کوتاهی از معرفی نادری به‌عنوان نماینده فراکسیون نگذشت که جلسه انتخاب شهردار بین دو گزینه فراکسیون امید و دیگر فراکسیون شورا برگزار شد و نادری با همان ۸ رأی فراکسیون امید به‌عنوان شهردار اراک به وزارت کشور معرفی شد.

اعتراضات به شورای اسلامی و فراکسیون امید از طرف فعالان سیاسی به دلیل این انتخاب از قبل جلسه انتخاب شهردار آغاز شد و تا بعد از انتخاب نیز ادامه داشت. اعتراضاتی که نه‌تنها در جمع منتقدین و مخالفین و جریان مقابل فراکسیون امید، بلکه از طرف خود اعضای فراکسیون، استاندار مرکزی و نماینده ولی‌فقیه صورت گرفت. اعتراضاتی که در راستای نداشتن سابقه مدیریت دولتی نادری آغاز شد و از نگاه منتقدین این‌یک وقت‌کشی تلقی شد.

در همین رابطه بود که نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی و استاندار مرکزی نسبت به این مسئله به‌شدت موضع گرفتند و این انتخاب را گرفتن وقت مردم دانستند.

حتی در همین راستا باید گفت که برخی از اعضای فراکسیون امید نیز با انتخاب نادری مخالف بودند اما به دلیل برخی از تعهدات جناحی خود مجبور به رأی‌دهی به نادری شدند.

این نکته مسئله‌ای بود که استاندار مرکزی در نشست خبری روز 11 بهمن‌ماه خود نیز به آن اشاره کرد و شاید بتوان در صحبت برخی از اعضای فراکسیون نیز این مهم را دریافت.

همچنین سورانه رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی کلانشهر اراک در همان جلسه انتخاب نادری، لب به انتقاد گشود که چرا فردی که سابقه اجرایی ندارد به‌عنوان کاندیدا انتخاب‌شده است، اما بازهم با تمام انتقاداتش در هنگام رأی‌گیری رأیش را به سعید نادری داد.

پس از گذر بازه زمانی یکی‌دوماهه از انتخاب نادری و ارسال نام او به‌عنوان شهردار به وزارت کشور ، سعید نادری پشت در وزارت خانه‌گیر کرد و دقیقاً همانی شد که هم منتقدین و هم مسئولین استانی و حتی خود اعضای فراکسیون امید بر آن واقف بودند و فقط بازه زمانی چندماهه، از وقت مردم شهر گرفته شد.

در حال حاضر و پس از گذشت چند ماه از تکلیف نامشخص شهرداری اراک خبرها حاکی از آن است که دوباره شورای شهر قرار است وارد بحث انتخاب شهردار شود و با از دست دادن چند ماه وقت و فرصت، آن‌هم در بازه زمانی مهم تدوین بودجه شهرداری می‌خواهد تکلیف این مهم را مشخص کند.

فلک افلاکی رئیس شورای شهر اراک گفته است که از طرف فراكسيون اميد شورا سه گزينه و از طرف اعضاى اصولگرا هم سه گزينه تصدى پست شهردار جديد اراک در روزهاى چهارشنبه و پنج‌شنبه اين هفته طبق زمان‌بندی که اعلام خواهد شد در صحن شورا به ارائه برنامه خواهند پرداخت و همچنین روز شنبه گزینه‌های نهايى به رأی اعضاى شورا قرار خواهند گرفت تا شهردار جديد منتخب اراک معرفى شود.

از طرفی شنیده‌ها حاکی از آن است که حمید حیدری مدیرکل دفتر شهری و شوراهای استانداری مرکزی، محمد عسگری مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اراک و جعفرپور سرپرست سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری اراک سه گزینه اعضاء اصولگرای شورای شهر اراک هستند که ارائه برنامه خواهند کرد.

همچنین تابه‌حال نیز از سه گزینه فراکسیون امید نامی برده نشده است و امیدواریم که این بار منافع و میثاق‌های حزبی جای منافع مردمی را نگیرد و همان‌طور که افراد فراکسیون امید بر نماینده مردم بودن خود تأکیددارند این شعار را در عمل هم از آن‌ها ببینیم و انتخاب دقیقی داشته باشند.

انتهای پیام/

captcha