بازرسی و نظارت دوره‌ای از سم فروشان انجام می شود!

خسارت به باغات خنداب با تجویز سموم تاریخ مصرف گذشته/ مجوز سم فروشان در صورت تخلف تمدید نخواهد شد

کارشناس باغبانی و فروشنده سموم در خنداب گفت: اکثر فروشندگان سموم در خنداب کارشناس هستند و اگر افرادی که کارشناس این حوزه نیستند بایستی کلینیک گیاه پزشکی و یا کارشناس کشاورزی داشته باشند.
کد خبر: ۵۱۵۵ تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۱
به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از پایگاه خبری نسیم خنداب، شغل بیش از 90 درصد مردم شهرستان خنداب کشاورزی است و همین امر موجب شده تا بسیاری از مردم به شغل‌های مرتبط این حوزه روی بیاورند و ارتباط مستقیم با کشاورز داشته باشند.

 بسیاری از مردم اقدام به برپایی فروشگاه سم از نوع مجاز و غیر مجاز در شهرستان کرده اند، سال قبل با نظارت و بازرسی بسیاری از آنها شناسایی شدند و در یک دوره بازرسی نزدیک به 100 بطری سم تاریخ مصرف گذشته توسط تیم بازرسی کشف و معدوم شد.


برخی از این سم فروشان به غیر از این که فروشگاه غیر مجاز دارند، کارشناس این حوزه نیستند و براساس اینکه فروشگاهی دست و پا کنند اقدام به برپایی فروشگاه کرده و از کم بودن اطلاعات برخی از کشاورزان، سوءاستفاده می کنند.

سال قبل احمد جانجانه باغدار حسین آبادی براساس این که فروشنده سموم در خنداب کارشناس کشاورزی است، با وی مشورت کرده و سموم مورد نظر را خریداری و اقدام به سم پاشی کرده بود که اظهار نظر غیر کارشناسی فروشنده موجب شد تا 4 هزار مترمربع از باغ انگوری وی خشک و از بین برود.

وی در این باره به خبرنگار نسیم خنداب گفت: بنده از نداشتن جواز این سم فروشی و از این که فروشنده کارشناس نیست آگاهی نداشتم.
نبود کلینیک گیاه پزشکی در خنداب
احمدی کارشناس باغبانی و فروشنده سموم در خنداب گفت: شرکت باغبانی که در خنداب تاسیس کردم تا امسال کلینیک گیاه پزشکی داشت اما چون مسئول کلینیک، عضو شبکه بهداشت و درمان شهرستان خنداب بود به شهرستان دیگری انتقال پیدا کرد.

احمدی با بیان این که مجوز و ایجاد کلینیک گیاه پزشکی در فروشگاهم وجود دارد اما کارشناس این کلینیک نیست اظهار کرد: اکثر فروشندگان سموم در خنداب کارشناس کشاورزی هستند و کسانی که کارشناس این حوزه نیستند بایستی کلینیک گیاه پزشکی و یا کارشناس کشاورزی در فروشگاه داشته باشند.

وی با اشاره به افزایش نسبی قیمت سموم نسبت به سال گذشته افزود: کشاورزان در این روزها بیشتر سموم سن گندم، خوشه خوار انگور و علف های هرز استفاده می کنند.

 کشاورزان برای خرید سموم کشاورزی، بایستی به کلینیک گیاه پزشکی مراجعه و از آنها نسخه تهیه کنند تا وقتی مشکلی برای مزارع شان پیش آمد بتوانند آن را به اثبات برسانند، این فروشنده تنها کسی است که در خنداب کلینیک گیاه پزشکی دارد.
 
نظارت و بازرسی دوره‌ای از فروشگاه‌های عرضه سم انجام می شود
فرهادی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خنداب در گفتگو با خبرنگار ما گفت: صدور مجوز برای سم فروشی ها از طرف سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی انجام می شود، اما مدیریت و نظارت بر فروشگا‌ه‌های سموم با جهاد کشاورزی انجام می شود.

فرهادی اظهار کرد: کمیته گشت و بازرسی از نماینده فرمانداری، صنعت، معدن و تجارت، اداره بهداشت و کارشناسان جهاد به صورت دوره ای از سم فروشان بازدید می کنند و اگر تخلفی مشاهده شود به آنها گوش زد و اخطار می دهند و در صورتی که سم فروشان در سطح شهرستان تخلفاتی داشته باشند مجوز آنها در سال آتی تمدید نخواهد شد.

وی با بیان این که اگر مردم تخلفاتی را مشاهده کردند می توانند به مدیریت جهاد کشاورزی گزارش دهند خاطرنشان کرد: نظارت و بازرسی به صورت دوره ای انجام می شود.

 

انتهای پیام/ک