افزایش ۲۵ برابری آنتی‌بادی‌ با تزریق واکسن در دوز سوم فواید رژیم غذایی خام بر سلامت جسم و روان ظرفیت‌های فضای مجازی برای اشتغال زنان / «آموزش»؛ لازمه رشد مشاغل مجازی  بدون فوتی و شناسایی ۱۰۰ مورد مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ ساعت گذشته مردم اراک تیم آلومینیوم را دوست دارند و باید به آن بها داد/ اولویتم ساختار و حرفه‌ای بودن تیم است کدام اژدر‌های ایرانی قاتل ناو‌های هواپیمابر آمریکایی هستند؟ صعود آلومینیوم در ضیافت پنالتی ها/ وداع تلخ و زودهنگام محرم با جام حذفی آغاز اجرای موافقتنامه ۲۵ ساله ایران و چین موفقیتی راهبردی است توافق با چین فرمولی مجزا از روند مذاکرات است/ دوران دیپلماسی تک بعدی به پایان رسیده است بازیکن ژاپنی که الهام بخش کارتون «فوتبالیست ها» و شخصیت «سوباسا» شد
دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۰
کد خبر: 51239
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۵
حماسه ۴۰ ساله/12

افزایش ۱۱.۵ برابری ظرفیت نصب‌شده تولید برق ایران

نیروگاه حرارتی شازند شامل ۴ واحد بخار ۳۲۵ مگاواتی، مجموعاً به ظرفیت ۱۳۰۰ مگاوات است که ضمن تأمین برق تمام استان مرکزی معادل یک ساعت از برق مصرفی کشور در هر شبانه‌روز را نیز تولید می‌کند.

به گزارش دیار آفتاب؛  شاخص‌های عملکردی بخش‌های صنعت برق کشور در چهار دهه اخیر نشان می‌دهد با وجود افزایش ۲ برابری جمعیت، ظرفیت نصب‌شده نیروگاه‌های برق کشور ۱۱.۵ برابر شده و از هفت هزار و ۲۴ مگاوات در سال ۱۳۵۷ به ۸۰ هزار و ۷۸ مگاوات در چهل‌سالگی انقلاب اسلامی رسیده است.

آمارهای ارائه‌شده توسط مدیرعامل شرکت توزیع برق استان مرکزی نیز نشان می‌دهد در سال ۱۳۵۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر شبکه توزیع برق در استان وجود داشت که در دهه چهارم انقلاب به بیش از ۲۰ هزار کیلومتر شبکه به‌عنوان فراگیرترین خدمت در استان رسیده است.

در حال حاضر تعداد مشترکان برق استان مرکزی بیش از ۷۰۰ هزار مشترک است که این تعداد تا قبل از انقلاب اسلامی، ۵۷ هزار مشترک بوده، ۴۱ روستای برق‌دار در ۴۰ سال پیش امروز به هزار و ۱۷۳ روستا رسیده، همچنین ۱۵۷ مشترک صنعتی به ۶ هزار و ۹۰۰ مشترک افزایش‌یافته است.

در این بین نيروگاه حرارتي شازند یکی از پروژه‌های عظیم ملی است که پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به بهره‌برداری رسیده است.

قرارداد احداث این نیروگاه در سال ۱۳۷۳ بین سازمان توسعه برق ایران و شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا) منعقد گردید و بهره‌برداری از آن توسط مدیریت تولید برق شازند که در سال ۱۳۷۸ به ثبت رسیده است انجام می‌گردد. همچنین برق تولیدی این نیروگاه از طریق پست۲۳۰ کیلوولت که توسط شرکت سهامی برق منطقه‌ای باختر احداث گردیده به شبکه سراسر انتقال داده می‌شود.

این نیروگاه شامل ۴ واحد بخار ۳۲۵ مگاواتی، مجموعاً به ظرفیت ۱۳۰۰ مگاوات است که ضمن تأمین برق تمام استان مرکزی معادل یک ساعت از برق مصرفی کشور در هر شبانه‌روز را نیز تولید می‌کند. سوخت مصرفی نیروگاه گاز طبیعی و مازوت است که به گفته مدیرعامل این نیروگاه در پنج سال گذشته ۹۸درصد سوخت مصرفی از گاز بوده که علاوه بر آلایندگی کمتر هوا و محیط‌زیست، راندمان بالاتر نیروگاه را نیز در پی دارد. و از نفت گاز نیز به‌عنوان سوخت راه‌انداز استفاده می‌شود.

لازم به ذکر است که ساخت نخستین مبدل فشارقوی و ساخت موتورهای الکتریکی دوار ۵ مگاواتی برای اولین بار در کشور در این نیروگاه انجام‌شده که علاوه بر تأمین نیاز داخلی و هزینه تولید کمتر، مانع خروج ارز از کشور شده است.

بنا بر اعلام مدیرعامل نیروگاه حرارتی شازند در این مجتمع نیروگاهی بیش از ۵۳۰ نفر اشتغال دارند که از این تعداد حدود ۴۲ درصد اهل شهر شازند، ۴۸ درصد اهل اراک و مابقی افراد نیز غیربومی هستند.

نیروگاه حرارتی شازند تا چند سال گذشته علاوه بر تأمین مصرف برق استان مرکزی، برق سه استان دیگر را نیز تأمین می‌کرد اما اکنون به دلیل افزایش مشترکان درون استانی، عمده تولیدات این نیروگاه در استان مصرف می‌شود.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار