شمار مبتلایان به بیماری کووید 19 در استان مرکزی به 12497 نفر رسید/شناسایی 191 مورد مبتلا به کروناویروس در ۲۴ ساعت گذشته مرحله نهایی دومین رویداد تولیدمحتوای دیجیتال بسیج دوم و سوم مهرماه برگزار می‌شود آیین تجلیل از خادمان هیئت های حسینی اراک ترویج فرهنگ ایثار و شهادت یکی از شاخصه های مهم دفاع مقدس است/ اجرای 183 عنوان برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس در اراک هدایت نذورات هیئت های به سمت سلامت و بهداشت جامعه یک ضرورت است/ با الگوی دهه اول محرم به استقبال اربعین خواهیم رفت عزت و کرامت ملت ایران برگرفته از نهضت امام حسین(ع) است شکست خانگی شهروند در لیگ برتر مشکل صدور کارت بازیکنان تیم شهروند حل شده است/ بدهی های زیادی داریم الگوپذیری از دفاع مقدس در گام دوم باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد سادگی فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس سرلوحه رفتار مدیران باشد/ پرداختن به نقش اقشار مختلف مردم در دفاع مقدس یک ضرورت است
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۵:۴۳
کد خبر: 50367
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۴
حماسه 40 ساله/6

پتروشیمی طلایه دار رشد اقتصادی کشور/پیش بینی صادرات ۴۰۰ میلیون دلاری پتروشیمی شازند تا پایان سال/اشتغالزایی ۳۰۰۰ نفری

صنعت پتروشیمی اکنون به عنوان یکی از بخش‌های اصلی صنعت نفت کشور، طلایه دار ایجاد ارزش افزوده و رشد اقتصادی در کشور است که محصولات آن مقام نخست صادرات غیر نفتی را در سبد تجاری اقتصاد ایران به عهده دارد. این صنعت همچنین به عنوان عاملی اثرگذار در توسعه پایدار و ایجاد اشتغال در کشور به شمار می رود.

به گزارش دیار آفتاب؛ قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، صنعت پتروشیمی در ایران جایگاه قابل قبولی نداشت. در آن مقطع آهنگ آرام توسعه با سرعت رشد و توسعه پس از انقلاب به هیج وجه قابل مقایسه نیست.

با پیروزی انقلاب اسلامی و پس از پشت سر گذاشتن دوران 8 ساله جنگ تحمیلی، با توسعه شبکه گازرسانی و تولید از مخزن پارس جنوبی در دهه ٧٠ و اوایل دهه ٨٠ صنعت پتروشیمی جزو اصلی ترین صنایع موثر کشور محسوب شد و رشد چشمگیری را در این عرصه شاهد بودیم.

پتروشیمی شازند یکی از 50 طرح افتتاح شده پتروشیمی در انقلاب اسلامی

بازسازی مجتمع‌های آسیب دیده پتروشیمی در جنگ تحمیلی از سال 1368 تا 1373 با جدیت پیگیری شد و به تدریج مورد بهره‌برداری قرار گرفت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی مجموعا 50 طرح پتروشیمی با ظرفیت 65 میلیون تن افتتاح شد که مجتمع پتروشیمی شازند یکی از آن ها است.

مجتمع پتروشیمی شازند یكی از طرح های زیربنایی و مهم كشور است كه در راستای سیاست های كلی توسعه صنایع پتروشیمی و با اهداف تامین نیاز داخلی كشور و صادرات ایجاد و به بهره برداری رسیده است.

این طرح در سال 1363 به تصویب رسید و پس از طی مراحل طراحی، مهندسی و نصب، فاز اول آن در سال 1372 در مدار تولید قرار گرفت. در ادامه كار به منظور بهبود مستمر و تولید بیشتر و متنوع تر، واحدهای دیگر مجتمع تكمیل و واحد اتوكسیلات به عنوان آخرین واحد مجتمع در سال 1382 راه اندازی و در مدار تولید قرار گرفت.

از سال 1379 همزمان با تکمیل واحدها، طرح و توسعه مجتمع با هدف افزایش ظرفیت واحدها به تصویب رسید که فاز اول آن در مهرماه سال 1384 و عملیات اجرایی فاز دوم در تابستان سال 1386 به انجام رسید.

پیش بینی صادرات 400 میلیون دلاری پتروشیمی شازند تا پایان سال 97

این شرکت هم اکنون با تولید محصولات شیمیایی، بسیاری از نیاز داخل را تامین کرده و مازاد آن را به کشورهای مختلف صادر می کند. برای نمونه در سال 96 این شرکت بیش از یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن انواع پروپیلن تولید کرده است که نیمی از آن به ارزش 300 میلیون دلار به بازارهای منطقه ای و جهانی صادر شده است. همچنین در 9 ماهه ابتدای سال 97 ارزش تولیدات این شرکت 280 میلیون دلار بوده که پیش بینی می شود تا پایان سال با 100 میلیون دلار افزایش نسبت به سال گذشته به 400 میلیون دلار افزایش یابد.

جدول زیر نوع و میزان تولید محصولات این شرکت را نشان می دهد.

ردیف

نام محصول

ظرفیت تولید (تن)

1

اتیلن

306400

2

پروپیلن

124000

3

پلی اتیلن سنگین

85000

4

پلی اتیلن سبک خطی

85000

5

پلی پروپیلن

75000

6

پلی بوتادین رابر

30000

7

دو اتیل هگزانول

45000

8

نرمال بوتانول و ایزوبوتانول

10700

9

اسید استیک

30000

10

وینیل استات

30000

11

اکسید اتیلن

105000

12

اتیلن گلیکول ها

105000

13

اتانول آمین ها

30000

14

اتوکسیلات ها

30000

15

مخلوط هیدروکربن های هیدروژنه شده

169000

پتروشیمی شازند زمینه ساز اشتغال 200هزار نفر در کشور

در این مجتمع 12 کارخانه و واحد تولیدی وجود دارد که 3000 نفر نیرو در آن مشغول به کار هستند. با تزریق تولیدات این کارخانه در بازار داخل کشور، بیش از پنج هزار واحد پایین دستی فعال شده و انواع نیاز‌های مردم و تولیدکنندگان دیگر را تامین می‌کند. همچنین محصولات پتروشیمی شازند به بیش از ۳ هزار واحد تولیدی کشور ارسال می‌شود و زمینه ساز اشتغال بیش از ۲۰۰ هزار نفر در کشور شده است.

اکنون، صنعت پتروشیمی ایران با بیش از ٥٠ سال فعالیت در بخش‌های توسعه‌ای توانسته است با کاهش خام فروشی و تکمیل زنجیره ارزش، زیرساخت‌های مناسبی را در بخش صنایع پایین دستی سبب شود.

مقام نخست محصولات پتروشیمی در صادرات غیرنفتی کشور

این صنعت اکنون به عنوان یکی از بخش‌های اصلی صنعت نفت کشور، طلایه دار ایجاد ارزش افزوده و رشد اقتصادی در کشور است که محصولات آن در سبد تجاری اقتصاد ایران مقام نخست صادرات غیر نفتی را به خود اختصاص داده است. این صنعت همچنین به عنوان عاملی اثرگذار در توسعه پایدار و ایجاد اشتغال در کشور به شمار می رود.

در افق ١٤٠٤ دستیابی به تولید ١٣٠ میلیون تن محصولات پتروشیمی برای این صنعت پیش بینی شده است.

انتهای پیام/

captcha