نخستین نفتکش ایرانی به سواحل ونزوئلا رسید پیش‌بینی تداوم وزش باد شدید در ۱۵ استان کشور نرخ سکه و طلا در ۵ خرداد؛ هر گرم طلای ۱۸ عیار ۷۳۰ هزار و ۶۴۰ تومان است حرم‌های مطهر و اماکن زیارتی بعد از ۶۹ روز بازگشایی شدند ویروس کرونا نشان داد در مقابل قدرت الهی قدرت تقابلی وجود ندارد عدم صادرات لبنیات باعث کاهش قیمت شیرخام شده/ تعاون روستایی جلسه خرید تضمینی شیرخام را به علت کرونا برگزار نکرد صادرات بنزین به ونزوئلا یک پیروزی ارزشمند در شکست حلقه تحریم‌ها است غیرمستقیم‌ها چگونه می‌توانند به بانک وکالت فروش سهام عدالت بدهند؟ ماهیگیری خودروسازان از آب گل آلود بازار/سودِ سرمایه چندهزار میلیاردی مردم با قرعه کشی به جیب خودروسازها می رود خبرسازی عجیب و مغرضانه خبرگزاری شفقنا!
دوشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۳
کد خبر: 50047
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۳
نماینده مردم خمین در مجلس:

استانی شدن انتخابات مبتنی بر منافع و مصالح جامعه نیست/مخالف طرح هستم

نماینده مردم خمین در مجلس با شاره به اینکه طرحی که برای استانی شدن انتخابات مطرح‌شده بسیار ناقص و معایب بسیاری دارد گفت: این طرح مبتنی بر منافع و مصالح جامعه نیست.

محمدابراهیم رضایی نماینده مردم خمین و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌های خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو  با دیار آفتاب؛ درباره طرح استانی شدن انتخابات گفت: طرحی که برای استانی شدن انتخابات مطرح‌شده بسیار ناقص است و معایب بسیاری دارد که حتی اهداف مدنظر طراحان را هم تأمین نمی‌کند.

رضایی با اشاره به اینکه بنده مخالف این طرح هستم اظهار کرد: احتمال دارد در بعضی مناطق که شیعه و سنی با هم ساکن هستند و یا اختلافات قبیله وجود دارد، با استانی شدن انتخابات، تنش بیشتر شود.

کاهش انگیزه مردم برای حضور در انتخابات

رضایی با ابراز نگرانی از کاهش انگیزه مردم برای حضور در انتخابات اظهار کرد: حلقه اتصال مردم در روستاها و جاهای دورافتاده به حاکمیت، و احساس تعلق آن‌ها به نمایندگان با این طرح کاهش پیدا می‌کند و کم‌کم انگیزه حضور خود را در پای صندوق از دست می‌دهند.

وی با تأکید بر اینکه تنها ظاهر این طرح استانی است ولی ماهیت آن چنین نیست، عنوان کرد: حتی ظاهر خوبی هم ندارد که در مرکز استان، یک نفر با ۱۵ هزار رأی به مجلس راه می‌باید ولی شخصی با ۴۰۰-۵۰۰ هزار رأی نتواند وارد مجلس شود.

هزینه چند برابری انتخابات

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی افزود: حتی اگر بخواهند نمایندگان شهرستان، در همه شهرها ستاد بزنند و تبلیغات گسترده انجام دهند، هزینه‌ها چند برابر خواهد شد.

این نماینده مجلس بیان کرد: لایه محروم و مستضعف و مردمی دیگر نمی‌توانند در این انتخابات شرکت کنند و تنها افرادی که پشتیبانی مالی گسترده دارند و یا صرفاً حمایت جریانات سیاسی را داشته باشند، پیروز این نوع انتخابات هستند.

وی ادامه داد: عملاً عده‌ای محروم می‌شوند و آرام‌آرام چرخه اجتماعی و نقش‌آفرینی‌ها کاهش پیدا می‌کند و عده‌ای خود به خود حذف می‌شوند.

استانی شدن انتخابات مبتنی بر منافع و مصالح جامعه نیست

رضایی از نگرانی‌هایش در این باره گفت: این طرح حداقل در زمان فعلی اثربخشی ندارد و مبتنی بر منافع و مصالح جامعه هم نیست.

وی اضافه کرد: اگر انتخابات استانی شود، مراکز استان‌ها که مرکز تجمع بیشتر جمعیت هستند، حرف اول و آخر را می‌زنند و آن‌ها تعیین‌کننده نماینده کل استان خواهند بود و اگر مبتنی بر ۱۰ درصد باشد، مصیبت دیگری است!

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌های خارجی عنوان کرد: از هر زاویه که بررسی کنیم، هیچ‌کدام پاسخگوی اهداف اصلی طرح نیست.

استانی شدن انتخابات بدترین تهدید و نقطه انحراف برای آینده نظام و انقلاب است

رضایی تصریح کرد: اصل نگرانی و آنچه آینده مجلس را تهدید می‌کند این است که با این طرح، عده‌ای که توان مالی ندارند، خود را وامدار شبکه‌های مالی می‌کنند که بدترین اتفاق در کشور و بدترین تهدید و نقطه انحراف برای آینده نظام و انقلاب است.

وی نبود احزاب قوی را از تهدیدات این طرح، عنوان کرد و گفت: در کشور احزاب قوی با سیاست‌ها و مرامنامه‌ها و اساسنامه‌های خوب و مردمی خوب نداریم. همین جریانات سیاسی که در کشور، مثل شله‌قلمکار وجود دارد و ماهیت حزبی درستی هم در آن نیست، ایفای نقش خواهند کرد که تخریب آن برای جامعه بیشتر از فایده آن، بوده و هست.

این نماینده مجلس یکی دیگر از معایب طرح را ایجاد اختلاف و شکاف طبقاتی دانست و بیان کرد: رشد و توسعه در مراکز استان‌ها تسریع می‌شود و در شهرستان‌ها، مناطق روستایی و دورافتاده، کم‌کم به فراموشی سپرده می‌شود؛ که تهدید دیگری برای کشور است.

بستر لازم برای استانی شدن انتخابات در ساختار سیاسی کشور فراهم نیست

وی افزود: در آینده رأی مرکز استان‌ها، رأی اول و اثرگذار خواهد بود بنابراین، کسانی که می‌خواهد رأی بیاورند به سمت جذب آرای مرکز استان حرکت می‌کنند و روستاها به کل، فراموش می‌شوند چون اثر بخشی آن‌ها در آرای نمایندگان کم می‌شود.

رضایی خاطرنشان کرد: به این طرح، ایرادات زیادی وارد است و اگر مجلس به آن رأی ندهد بهتر است چون بستر لازم برای ایجاد چنین تغییری در ساختار سیاسی کشور فراهم نیست.

انتهای پیام/

captcha