صادرات بنزین به ونزوئلا یک پیروزی ارزشمند در شکست حلقه تحریم‌ها است غیرمستقیم‌ها چگونه می‌توانند به بانک وکالت فروش سهام عدالت بدهند؟ ماهیگیری خودروسازان از آب گل آلود بازار/سودِ سرمایه چندهزار میلیاردی مردم با قرعه کشی به جیب خودروسازها می رود خبرسازی عجیب و مغرضانه خبرگزاری شفقنا! وقت کشی برای تعیین حق مسکن کارگران آخرین خبر‌ها درباره شیوع جهانی کووید-۱۹/ برزیل بعد از آمریکا دومین کشور از لحاظ بیشترین موارد ابتلا به کروناست آصفری: تشکیل سفارت مجازی؛ مقدمه تشکیل سفارت رسمی کشور‌های اسلامی در فلسطین مسلمانان کشورهای دیگر عید فطر را چگونه برگزار می‌کنند؟ آخرین اخبار از افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال ۹۹ رایگان فیلم ببینید
دوشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۱
کد خبر: 49810
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۷
بعد 18 سال بلاتکلیفی؛

رای شورای شهر به پیشنهاد لغو طرح ۵۸ متری

پیشنهاد لغو طرح ۵۸ متری، پس از رأی‌گیری بارأی موافق ۸ نفر از اعضای شورا تصویب و رسماً پیشنهاد لغو طرح ۵۸ متری به مراجع بالادستی اعلام شد.

به گزارش دیار آفتاب؛ ایرج رضایی رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه عصر شنبه در صحن رسمی شورا به مسئله ۵۸ متری پرداخت و گفت: در پروژه ۵۸ متری که از نگاه این‌جانب بیش از ۱۸ سال زمان برده شورا در این مسیر خیلی تصمیم گیر نبوده و اعتقادم هست خیلی تصمیم گیر نیست.

رضایی ادامه داد: همان‌طور که مستحضرید نامه‌ای از شورای عالی شهرسازی خطاب به استاندار آمده است جالب است که ما پیشتاز شدیم و می‌آییم در شورا راجع به این نامه تصمیم می‌گیریم و مسئولین استانی سکوت کردند.

استاندار باید پاسخ‌گو باشد

وی ضمن بیان اینکه در حال حاضر خوب بود آقای استاندار در این جلسه دعوت می‌شد تا پاسخ مردم را می‌داد نه اینکه توپ را دوباره در زمین شورا بیندازند عنوان کرد:ورود به این مسئله را برای شورا هزینه می‌دانم به این جهت که اصلاً وظیفه ما نیست که تعیین تکلیف کنیم، زیرا تعیین تکلیف ما اصلاً چاره‌ساز نیست و کاری را از پیش نمی‌برد.

رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه بیان کرد: اگر بناست شورای عالی شهرسازی این طرح را رد کند، مکاتبات باید مجاری قانونی خودش را طی کند نه اینکه جایگاه قانونی شورا تزلزل پیدا کند. یک روز به اجرا تصمیم بگیریم و یک روز به عدم اجرا.

طرح ۵۸ متری در شورا غیرقانونی است

وی افزود: معتقدم این نوع طرح در شورا غیرقانونی است و راجع به اینکه طرح  ۵۸ متری اجرا بشود یا اجرا نشود سکوت می‌کنم به این جهت که ما فقط زمانی می‌توانیم راجع به این موضوع بحث کنیم که طرح جامع به شورا ارائه شود. اگر طرح جامع شهری بیاید و به تائید شورا برسد آنجاست که می‌توانیم بگوییم به‌شرط اینکه این قسمت از طرح خارج شود ما طرح جامع را تائید یا رد می‌کنیم اما این نوع ورود به موضوع به اعتقاد من خلاف قانون است.

رضایی ضمن اشاره به اینکه شهرداران گذشته باید پاسخ گوی معطلی چندساله این طرح باشند تصریح کرد: اگر بناست این طرح لغو شود نباید از شورا شروع شود. طرح جامع شهری هم‌اکنون در حال بررسی و تصویب است مطالعاتش انجام‌شده است و مهلت قانونی طی شده عملاً از شورای چهارم یک‌بار رأی گرفته است اگر بناست در طرح جامع، بازنگری انجام بشود بایستی طرح جامع به شورا ارائه شود شورا نیز در آنجا نسبت به این موضوع اخطار دهد و اشکال وارد بداند و تذکر بدهد. شورا با ورود به این شکل به این قضیه خودش را در منجلاب دچار می‌کند.

رئیس کمیسیون عمران:

پیوست‌های لازم در ۵۸ متری در نظر گرفته نشده است

فدایی رئیس کمیسیون عمران در این رابطه گفت: تعیین تکلیف پروژه ۵۸ متری یکی از اولویت‌هایی بود که شورای پنجم قولش را به مردم داد.

فدایی ادامه داد:منتهی در ۴۰روز پیش، از طرف دبیر شورای عالی شهرسازی مکاتبه‌ای انجام شد پیرو آن مکاتبه دوباره به نظر می‌آمد که باید نقطه نظراتی را داشته باشیم  واقعیت امر این است که پیوست‌های لازم در رابطه با اجرای این طرح نه امسال و نه سال گذشته و نه زمانی که احساس نیاز می‌شده هیچ‌کدام وجود نداشته و ندارد.

وی خاطرنشان کرد: از آن‌طرف با توجه به مراجعات ساکنین در طرح به دیوان عدالت ازنظر حقوقی و اجرایی مانع بزرگی ایجاد خواهد شد و با توجه به حجم انبوه پرونده‌های شکایت‌کننده به سیستم قضایی از این لحاظ با توجه به اینکه مکاتبه انجام‌شده ظرف بازده یک‌ماهه از استان اعلام نظر می‌خواهد، شورای پنجم دوباره باید ورود پیدا کند و بازنگری و یا شاید اصرار بر رأی قبلی خود را بررسی نمایند.

رئیس کمیسیون نظارت شورا:

شورا در تائید و یا رد پروژه اختیاری ندارد

رشیدی رئیس کمیسیون نظارت به موضوع ۵۸ متری پرداخت و گفت: شورا و شهرداری چه میزان اختیار دارد که در این پروژه ورود پیدا کند؟ با ورود شورا به این مسئله مخالفم زیرا دوستانی که مسئول در این حوزه هستند می‌بایستی ابتدا اظهارنظر شفاف کنند نه اینکه پشت سر شورا بایستند و ببینند شورا چه می‌خواهد بکند و هزینه را به گردن شورا بیندازند.

رشیدی ادامه داد: مگر شورا اختیار تائید و یا لغو این پروژه را دارد؟ نمی‌دانم با موافقت یا مخالفت شورا به‌جز اینکه مسئولیتی را گردن شورا بیندازد که بر عهده‌اش نیست چه سودی دارد؟

وی تشریح کرد: مسئولین عمرانی استان چرا اظهارنظر نمی‌کنند؟ مسئولین عمرانی استان چرا نمی‌گویند دقیقاً در این مدت برای اجرای پروژه چه‌کارهایی انجام‌شده است و چه گام‌هایی برداشتند. اگر شورا تصویب کند که لغو شود آیا لغو می‌شود؟

رئیس کمیسیون نظارت بنابراین سایرین هم اظهارنظر کنند بعد آن زمان اگر قرار شد اجرا کنیم در بحث اجرا وارد بحث می‌شویم که ببینیم می‌توانیم اجرا کنیم یا خیر؟

عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک:

۵۸ متری در شورای دوم توجیه اقتصادی داشت

محصولی عضو شورای شهر در این رابطه گفت: این چندمین جلسه است که بحث ۵۸ متری در کمیسیون شورا و در صحن شورا مطرح می‌شود اگر واقعاً شورا بنا نیست ورود پیدا کند پس چرا خود شورا وارد می‌شود.

محصولی بیان کرد: ببینید این طرح در زمان شورای دوم به تصویب رسید و ازنظر اقتصادی نیز توجیه داشت دلیل آن‌هم دو تا ۲۲.۵ متر کناره‌های طرح بود که این دو تا ۲۲.۵ متر نه‌تنها هزینه ۷۰۰ میلیارد تومانی آن زمان طرح را برمی‌گرداند بلکه حدود ۱۸ درصد هم‌سود به شهرداری می‌رسید.

وی ادامه داد: ولی وقتی کناره‌ها و حریم طرح را برداشتند در حال حاضر دیگر توجیه اقتصادی ندارد، ۷۰۰ میلیارد در حال حاضر چند برابر شده است؟ با کدام پول بودجه؟ اینکه بگوییم به ما ربط ندارد ما نماینده مردم هستیم . استاندار که نماینده مردم نیست، استاندار نماینده عالی دولت است. از دست مسئولیت فرار نکنیم. این طرح با این وضع همان‌طور که ۱۸ سال مانده ۱۸ سال دیگر هم انجام نمی‌شود.

عضو شورای شهر گفت: حقوق پرسنل را نداریم بدهیم می‌خواهید کاری انجام بدهید که جز زخمی شدن طرح و ایجاد حفره‌ای وسط شهر، هیچ اتفاق جدیدی نمی‌افتد. ۱۵ ماه گذشت چندین بار مردم اینجا تجمع کردند به مردم چه قولی دادیم. چرا به قول عمل نمی‌کنید.

نایب‌رئیس شورای پنجم:

تا زمانی که طرح جامع بازنگری نشده است اجرای ۵۸ متری وظیفه شهرداری است

نادری نایب‌رئیس شورای شهر در خصوص ۵۸ متری گفت: ما نمی‌توانیم در مورداجرا یا عدم اجرای طرح تصمیم بگیریم ما فقط می‌توانیم در مورد اینکه شورای شهر پیشنهاد لغو این پروژه را به مشاور و شورای برنامه‌ریزی و درنهایت شورای عالی شهرسازی بدهد یا خیر ورود پیدا کنیم.

نادری تشریح کرد: وقتی این پروژه در طرح جامع قبلی اراک تصویب‌شده و هنوز آن طرح به‌جای خودش باقی است و ملاک عمل است، شهرداری اراک موظف به اجرای این پروژه است و تا وقتی‌که طرح جدید و بازنگری جدید روی طرح جامع و طرح تفصیلی شهر اراک انجام‌نشده است جز وظایف و تکالیف قانونی شهرداری اراک است و هیچ موقع نمی‌تواند بگوید این را اجرا می‌کنم یا نمی‌کنم.

وی عنوان کرد: تنها چیزی که می‌توانیم در مورد آن نظر بدهیم این است که به‌عنوان شورای شهر اراک پیشنهاد لغو این پروژه را در طرح جامع جدید اراک بدهیم.

دبیر شورای اسلامی کلان‌شهر اراک:

تقاضا دارم به لغو اجرای طرح رأی دهید

رحمتی دبیر شورای شهر در خصوص پروژه ۵۸ متری گفت: شورای پنجم با اعتماد نسبت به قول‌هایی که نسبت به توانایی اجرای این پروژه توسط شهردار سابق و مسئولان دیگر استان در ماه‌های آغازین شروع به کار این شورا داده شد و با عنایت به رویکرد توسعه گرایانه این شورا رأی به عدم لغو این پروژه بزرگ شهری داد اما شاهد هستیم باگذشت بیش از یک سال کماکان شهروندان ساکن در این مسیر از بلاتکلیفی رنج می‌برند.

رحمتی تصریح کرد: این‌جانب از همکاران خود تقاضا دارم بارأی به لغو اجرای این طرح باهدف تسریع در رفع بلاتکلیفی ۱۶ ساله بخشی از شهروندان اراکی گامی مثبت در جهت آرامش این شهروندان بردارند.

به گزارش دیار آفتاب پس از ساعتی بحث توسط اعضا برای اظهارنظر یا عدم اظهارنظر در این رابطه رأی‌گیری به عمل آمد که اکثریت اعضا به اظهارنظر رأی مثبت دادند و پس‌ازآن پیشنهاد لغو طرح ۵۸ متری به سایر مراجع تصویب طرح جامع اراک به رأی گذاشته شد که بارأی موافق ۸ نفر از اعضا شورا رسماً لغو طرح ۵۸ متری را به مراجع بالادستی اعلام کرد.

انتهای پیام/

captcha