اروپا شریک قابل اعتمادی نیست/ هیچ گام مثبتی از اروپا در عملیاتی کردن برجام مشاهده نمی شود/ تهدیدات کشورهای غربی نمی تواند در اراده ملت ایران موثر واقع شود آموزش موسیقی تاثیر مثبتی بر یادگیری دانش‌آموزان دارد تلاش برای افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه حمل و نقل پیشرفته عمیقا معتقدم علیرغم کمبودها می‌توان اتفاقی بزرگ را در قوه قضائیه رقم زد/ ۷۰۰۰ پذیرفته شده آزمون استخدامی جذب قوه قضاییه می‌شوند/ ان‌شاءالله در دولت آن چنان تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری شود که ما شاهد کاهش ورودی پرونده‌ها باشیم خبرگزاری فرانسه: ساقط کردن پهپاد پیچیده آمریکا نشان داد که موشک‌های ایرانی را باید جدی گرفت طرح دولت برای بدهکار کردن مستاجران!/ وام دهی به مستاجران به نفع اجاره نشین‌ها یا صاحب‌خانه‌ها؟ آقای مطهری شعار «دوربین من اسلحه من» متعلق به چه جریانی است؟ دلایل مدیران نظام بانکی برای دیدار با رئیس‌جمهور طرح رعد 26/تصاویر کدخدایی: شورای نگهبان تمام تلاش خود را برای مشارکت گسترده مردم در انتخابات به‌کار می‌بندد
سه شنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۷
کد خبر: 49597
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۱
یادداشت

تاریخ امیرکبیر را فراموش نمی‌کند

امیرکبیر را حافظ منافع ملی و حامی کالای داخلی بشناسید.

به گزارش دیار آفتاب؛ میرزا محمدتقی خان امیرکبیر بزرگ‌مردی است که نه‌تنها در استان مرکزی که بین تمام مردم ایران و در تمام طول تاریخ نام او می‌درخشد.

در هر حوزه تاریخی و در  جست‌وجوی نقطه آغازین روند توسعه نام امیرکبیر به چشم می‌خورد. از فرهنگ و آموزش گرفته تا بهداشت عمومی و توسعه کشاورزی و رواج صنعت و اصلاح دستگاه عدالت و چه و چه...

هرچند عمرش کوتاه بود که ماحصل به بار نشستن تلاش‌هایش را ببیند؛ چه بعضی از اقدامات او پس از مرگش متوقف شد و یا منحرف. و نوشتار پیش رو یادآور گوشه‌ای از کارنامه پرافتخار اوست.

تا پیش از امیرکبیر دولت ایران فاقد روابط فعال و در سیاست خارجی و روابط دیپلماتیک بود و امیرکبیر بود که در کشورهایی مانند انگلیس و روسیه سفارت دائمی ایجاد کرد اما این دلیل نمی‌شد که از نفوذ بیگانگان و روابط جاسوسان با نمایندگان خارجی بی‌خبر باشد و با آن برخوردی نکند.

یکی از مهم‌ترین اقدامات وی که شاید مهم‌ترین آن‌ها باشد ولی بیشتر از سایر اقدامات او مغفول مانده مبارزه بانفوذ بیگانگان در عرصه روابط خارجی است، وی از برقراری قراردادهایی که برخلاف منافع کشور بود، جلوگیری کرد که این امر، مخالفت بسیاری از منفعت‌طلبان را به همراه داشت و هرچند زمینه‌ساز برکناری وی از صدارت شد اما او را در این تصمیم سست نکرد.

امیرکبیر تلاش زیادی برای قطع ارتباط جاسوسی – اطلاعاتی اتباع داخلی برای نمایندگان خارجی انجام داد و این‌یکی از مسائلی بود که منجر شد دشمنان نه‌تنها با توطئه‌چینی او را از مقام صدارت کنار بزنند بلکه حتی حیات او را نیز برنتابند.

مهم دیگر اینکه تنها قراردادهاي بین‌المللی که در دوره قاجار بسته شد و در آن‌ها ايران از منافعي نسبتاً برابر با ساير دولت‌ها برخوردار باشد،توسط امیرکبیر بود و این نشان از تلاش به حاصل نشسته او در حفظ منافع ملی دارد.

یکی از خدماتی که شاید پیش خدمات کلان و متنوعی که امیرکبیر ارائه داد، خرد و ناچیز محسوب شود، منظم ساختن لباس سربازان و ملزم کردن به استفاده از پارچه ایرانی بود. و امیدوارم که نکته ظریف این فرمان را فهمیده باشید. ملزم کردن به استفاده از پارچه ایرانی همانی است که امروز به تعبیر کالای ایرانی یاد می‌شود و یکی مانند او پیدا نمی‌شود که این‌طور از آن حمایت کند.

امیرکبیر را حافظ منافع ملی و حامی کالای داخلی بشناسید شاید بعضی از این تفکرات با جسم امیرکبیر به خاک سپرده شد اما همین‌ها بود که باعث شد تاریخ او را فراموش نکند.

درستی و راست‌کرداری را از مظاهر اخلاقی وی نام بردند و شاید به این سبب بود که میرزا تقی‌خان نه از درباریان بی‌لیاقت بود و نه از شاهزاده‌هایی که لای پر قو بزرگ‌شده باشند. هرچند دست خانواده‌اش  به دهانشان می‌رسید اما او از بین مردم آمده بود و به این مقام رسیده بود، همین باعث می‌شد که از درد مردم هم بی‌خبر نباشد. سبب شد در سه سال و اندی صدارتش آن‌قدری به این مردم خدمت کند و آن‌قدر خدمات به‌جای بگذارد که هرکدام از آن‌ها را بعضی در چندین سال هم نتوانستند و یا نخواستند. همان‌طور که مقام معظم رهبری در ستایش این بزرگ‌مرد و خطاب به برخی مسئولین فرمودند:

« يکى از نام‌های داراى افتخار در تاريخ ما - به همان اندازه‌ای که واقعيت دارد - اميرکبير است. اميرکبير در کشور ما سه سال در رأس دولت بوده است. معلوم می‌شود سه سال وقت خيلى زيادى است. همه  کارهايى که اميرکبير انجام داده و همه  خاطرات خوبى که تاريخ و ملت ما از اين شخصيت دارد، محصول سه سال است. بنابراين چهار سال، وقت کمى نيست - وقت خيلى زيادى است - به‌شرط این‌که از همه  اين وقت به نحو درست استفاده شود.»

(بخشي از بيانات مقام معظم رهبري در ديدار نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در تاريخ ۱۳۸۳.۳.۲۷)

شهوه

انتهای پیام/

captcha