آیا هاشمی امام را گول زد؟ دیوان محاسبات کشور: دستور جهانگیری مبنی بر عودت پرونده کشت و صنعت از هیات داوری مرحله نهایی دومین رویداد سراسری تولید محتوای دیجیتال بسیج به روز دوم رسید/ وقتی سوژه بازی‌سازی بسیج صهیونیست‌ها را عصبانی کرد شناسایی 247 مبتلا به کرونا در استان مرکزی/تعداد فوتی ها به 492 نفر رسید بهره برداری از ۱۲ پروژه محرومیت زدایی در بخش های روستایی زرندیه اجرای ۱۴۰ پروژه آبرسانی کشاورزی در دستور کار بسیج سازندگی استان مرکزی قرار دارد/بهره برداری از ۲۷۰ پروژه محرومیت زدایی در هفته دفاع مقدس فعالیت های محرومیت زدایی نقطه مقابل با اقدامات و توطئه های دشمنان است توقیف محموله 5 میلیارد ریالی لوازم خانگی قاچاق در استان مرکزی 2کشته و 2 مجروح در سانحه رانندگی محور اراک – توره واگذاری سهام پرسپولیس و استقلال از طریق فرابورس/ وجود ۶۱ هزار اماکن ورزشی در کشور
جمعه ۰۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۶
کد خبر: 49104
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۲
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

واگذاری‌ها فقط حضور دولت در اقتصاد را «جابجا» کرده است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: تحلیل ما در ارتباط با بخش‌عمده‌ای از واگذاری‌ها این است که این واگذاری‌ها منجر به جابه‌جایی حضور دولت در اقتصاد شده و منجر به کاهش سرمایه‌گذاری دولت در اقتصاد نشده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از فارس محمدرضا پورابراهیمی دو شنبه در حاشیه جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی گفت: تحلیل ما در ارتباط با بخش‌عمده‌ای از واگذاری‌ها این است که  این واگذاری‌ها منجر به جابه‌جایی حضور دولت در اقتصاد شده و منجر به کاهش سرمایه‌گذاری دولت در اقتصاد نشده است.

وی افزود: براین اساس از مجموعه وزارت نفت مجموعه پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها واگذار شده اما صندوق‌های وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جمله صندوق‌‌های بازنشستگی، صندوق بیمه عشایر و صندوق فولاد کشور این سهام‌ها را خریداری کرده‌اند و به عبارتی وزارت نفت کاهش سهم داشته است اما از طریق صندوق‌های وابسته به وزارت رفاه این افزایش یا کاهش سهم جبران شده است. 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هدف از واگذاری‌ها کاهش سهم دولت در اقتصاد بوده است، گفت: این امر منجر به کاهش واقعی نشده و شکل جایگزینی ایجاد شده است و شکل اداره شرکت‌ها هم متاسفانه از ادبیات تخصصی سابق جدا شده و پاسخگویی آنها به مجلس هم تحت تاثیر این مساله کاهش یافته است.

پورابراهیمی بیان داشت: از نظر شکلی هم اشکالات متعددی بوده که نمونه آن مسائلی بوده که در رابطه با تحقیق و تفحص‌ها انجام شده است و تقریبا 4 تحقیق و تفحص در رابطه با نحوه واگذاری در طول 2 سال اخیر در کمیسیون اقتصادی به تصویب رسیده و برخی از آنها در صحن علنی هم به تصویب رسیده و اکنون موضوع بحث تخلفات در حوزه‌های پالایشگاه‌های کرمانشاه و امثال ان در حال بررسی است.

وی افزود: یکی از موضوعات دیگر هم تحقیق و تفحص در سازمان خصوصی‌سازی است که مراحل آن در حل انجام است .

پورابراهیمی با بیان اینکه در اجرا اشکالات جدی بر عملکرد سازمان خصوصی‌سازی وارد بوده است اگرچه در اجرا مشکلاتی سازمان خصوصی داشته و دارد و گفت: اما نحوه اجرای قوانین و مقررات در این حوزه ضروری است و گزارش‌هایی که در این حوزه از اقدامات اولیه کمیسیون اقتصادی حاصل شده تخلفاتی قابل احراز در واگذاری‌ها است.

این نماینده مجلس بیان داشت: تصمیم در ارتباط با ادامه این روند در حوزه ساختار و مدیریت بر عهده دولت است اما مجلس هم این موضوع را براساس آئین‌نامه‌های داخلی پیگیری می‌کند. 

وی بیان داشت: در بررسی‌های مجلس این موضوع مورد بررسی قرار خواهد گرفت که آیا در حوزه قوانین نیاز به بازنگری هست یا خیر و آیا خلاء قانونی وجود دارد و پیش‌بینی ما این است که برخی موضوعات می‌تواند احصاء شود ولی تا امروز موضوعی به ما اعلام نشده است اما اگر دولت موضوعی در این ارتباط از طریق لایحه ارائه دهد ما آمادگی داریم. 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان داشت: تحقیق و تفحص در مورد سازمان خصوصی‌سازی به این صورت خواهد بود که موضوع در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود و بعد در کمیسیون اقتصادی مورد بررسی قرار می‌گیرد و کمیسیون اعضا را تعیین و سپس هیات رئیسه انتخاب می‌شود و یک بازه زمانی 6 ماهه برای آن در نظر گرفته می‌شود و در صورت نیاز به زمان بیشتر یک دوره سه ماهه و یا حتی بیشتر به آن اضافه می‌شود. 

وی اظهار داشت: بعد از تهیه گزارش و جمع‌بندی گزارش، گزارش به صحن علنی می‌رسد و سپس نتیجه گزارش به دستگاه قضایی ارسال می‌شود. 

پورابراهیمی در پاسخ به این سوالات که قراردادهای خصوصی‌سازی منتشر می‌شود یا خیر، گفت: اطلاعات در زمانی که قرار است برای واگذاری تصمیم گیری شود اعلام می‌شود ولی وقتی مناقصات مشخص شد و نتیجه کار مشخص شده اطلاعات باید افشا شود و معمولا دستگاه نظارتی در این زمینه ورود می‌کنند، این اطلاعات در اختیار افکار عمومی قرار نمی‌گیرد اما دسترسی این اطلاعات برای بازرسین امکان پذیر است و ما مانعی نمی‌بینیم که این اطلاعات به مردم ارائه شود تا جزئیات اقدامات سازمان خصوصی سازی برای واگذاری چگونه بوده است مگر مواردی که به تشخیص سازمان غیر قابل انتشار باشد. 

وی در پاسخ به این سوال که ممنوع‌الخروج شدن رئیس سازمان خصوصی‌سازی اجرایی شده است یا خیر، گفت: در این رابطه باید دستگاه قضایی اظهار نظر کند و در خصوص جواب دستگاه قضایی اطلاعی ندارم. 

انتهای پیام/ 

captcha