تسهیلات زیر 100 میلیون تومان با اعتبار سنجی و بدون ضامن پرداخت می‌شود واکنش روسیه به ادعاهای انگلیس؛ «یاوه‌گویی است» نمایشگاه تخصصی مبلمان و خودروهای لوکس و کلاسیک در اراک دایر می‌شود تماس تلفنی اردوغان با آیت الله رئیسی / رئیس جمهور: ایران به رابطه و همکاری با ترکیه نگاه بلند مدت و همه جانبه دارد وزارت جهاد هم ساحل خواری می‌کند؟ مرگ پسر بچه 2 ساله بر اثر سقوط در استخر باغ جزئیات پرداخت وام بدون ضامن/ تسهیلات تا ۵۰ میلیون فقط با کسر از حقوق وام گیرنده تأکید بر مردمی برگزار شدن برنامه های گرامیداشت دهه فجر/ انقلاب اسلامی متعلق به مردم است و دستگاه ها باید تسهیل گر باشند گزارش| اشک اصلاح‌طلبان برای سفر رئیسی به روسیه/ وقتی غرب‌گرایان نگران عزت ملی می‌‌شوند! جلسه کارشناسی بررسی ابهامات و شبهات برگزار می‌شود/ منتخبین مسیری که راه و شهرسازی استان اعلام کرده طی کنند/حقوق متقاضیان محفوظ خواهد بود
یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۷
کد خبر: 48780
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۴
حماسه 40 ساله/2

رشد 42 درصدی باسوادی استان مرکزی نسبت به قبل از انقلاب

معاون سوادآموزی آموزش‌وپرورش استان مرکزی با مقایسه نرخ باسوادی مردم استان در بازه ۴۰ ساله بین سال‌های ۵۵ تا ۹۵ بیان کرد: نرخ باسوادی افراد ۱۰ تا ۴۹ ساله استان در سال ۵۵ حدود ۵۴ درصد بود و در سرشماری سال ۹۵ این نرخ به ۹۶.۵درصد رسیده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ توانایی خواندن و نوشتن موضوعی بود که در سال‌های نه‌چندان دور و قبل از انقلاب اکثر زنان ایرانی و بیشتر از نیمی از مردان کشور از آن محروم بودند و کسانی که قادر به خواندن و نوشتن بودند جزو افراد رده‌بالای جامعه ازلحاظ فرهنگی محسوب می‌شدند.

پس از شکل‌گیری انقلاب اسلامی و بافرمان امام خمینی(ره) در روز هفتم دی‌ماه سال ۵۸ سازمان نهضت سوادآموزی تأسیس شد و با شروع به کار آن، سال‌به‌سال نرخ بی‌سوادی در کشور کاهش یافت تا جایی که توانایی خواندن و نوشتن جزو ابتدایی‌ترین توانایی‌های یک فرد محسوب شده و میانگین سطح سواد افراد جامعه سیر صعودی به خود گرفت.

معاون سوادآموزی آموزش‌وپرورش استان مرکزی:

رشد 42 درصدی باسوادی استان مرکزی نسبت به قبل از انقلاب

میرزایی معاون سوادآموزی آموزش‌وپرورش استان مرکزی با مقایسه نرخ باسوادی مردم استان در بازه ۴۰ ساله بین سال‌های ۵۵ تا ۹۵ بیان کرد: نرخ باسوادی افراد ۱۰ تا ۴۹ ساله استان در سال ۵۵ حدود ۵۴ درصد بود و در سرشماری سال ۹۵ این نرخ به ۹۶.۵درصد رسیده است که این افزایش ۴۲درصدی سواد افتخاری برای انقلاب اسلامی است.

وی نرخ باسوادی مردان ۱۰ تا ۴۹ ساله در سال ۵۵ را ۵۲.۵۸ درصد دانست و ادامه داد: این نرخ در سال ۹۵ به ۹۷.۳درصد رسید. همچنین ۴۷درصد زنان استان در سال ۵۵ باسواد بوده‌اند که این مقدار در سال ۹۵ به ۹۵.۶ درصد رسیده است که نشان از نزدیک شدن نرخ باسوادی مردان وزنان در جامعه است.

معاون سوادآموزی آموزش‌وپرورش استان مرکزی از نرخ رشد ۶۳.۴۲ درصدی سواد شهری نسبت به قبل از انقلاب خبر داد و گفت: این نرخ در آستانه چهل‌سالگی انقلاب اسلامی به عدد ۹۷.۵۷ درصد رسیده است.

میرزایی اضافه کرد: همچنین نرخ باسوادی در روستاها در قبل از انقلاب اسلامی ۳۲.۶۸ درصد بوده که این عدد به برکت انقلاب اسلامی به ۹۲.۴۹ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: ۹۹.۲۹ درصد افراد ۱۰ تا ۱۴ ساله و ۹۸.۷۷ درصد افراد ۱۵ تا ۱۹ ساله در استان مرکزی در سال ۹۵ باسواد هستند که از این نظر استان مرکزی در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد.

معاون سوادآموزی آموزش‌وپرورش استان مرکزی بیان کرد: سهمیه حجم ابلاغی امسال سازمان مرکزی برای استان مرکزی ۱۹۰۰ نفر سوادآموزی ایرانی، ۴۵۰ نفر سوادآموزی اتباع خارجی، ۵۰۰ نفر انتقال و ۷۷۸ نفر دوره تحکیم در نظر گرفته‌شده که ثبت‌نام دوره سوادآموزی و تحکیم از ابتدای تیرماه تا ۱۵ دی‌ماه انجام می‌شود.

وی به تشریح دوره‌های مختلف سوادآموزی پرداخت و افزود: دوره سوادآموزی برای بی‌سوادان مطلق در نظر گرفته‌شده که در این دوره افراد ۴۰۰ ساعت آموزش‌دیده و پس‌ازآن در دوره انتقال با گذراندن ۶۰۰ ساعت آموزش و گرفتن نمره قبولی در آزمون مربوطه، مدرکی معادل ششم ابتدایی به آن‌ها داده می‌شود. اما افرادی که دوره سوادآموزی را طی کرده ولی به هر دلیلی قادر به ادامه تحصیل نیستند در دوره‌ای با عنوان تحکیم سواد، با گذراندن ۲۰۰ ساعت شامل ۱۳۰ ساعت غیرحضوری و ۷۰ ساعت حضوری جهت جلوگیری از رجعت به بی‌سوادی آموزش می‌بینند.

میرزایی بیان کرد: دوره انتقال صرفاً در شهریور و مهرماه انجام شد که موفق شدیم در اوایل مهرماه ۵۰۰ نفر را تحت پوشش قرار داده که با در نظر گرفتن زندان‌ها و مراکز آموزشی توانستیم بیش از ۱۱۰ درصد را در دوره انتقال آموزش دهیم. در دوره تحکیم هم بسیار زود به حجم ابلاغی رسیده و مجدداً ۱۰۰ نفر دیگر تقاضای حجم کردیم که ظرفیت امسال استان در این دوره به ۸۷۸ نفر رسید.

رتبه اول استان مرکزی در سوادآموزی

معاون سوادآموزی آموزش‌وپرورش استان مرکزی تصریح کرد: با توجه به اینکه حجم دوره سوادآموزی استان از ۱۳۰۰ نفر در سال گذشته به ۱۹۰۰ نفر در سال ۹۷ افزایش داشته و بیشترین افزایش حجم را در بین استان‌ها در دوره سوادآموزی ایرانی داشتیم، توانستیم ۱۵۸۴ نفر را تا الآن تحت پوشش قرار داده که نسبت به سال گذشته ۱۲۶.۷۶ درصد رشد را داشته‌ایم. همچنین در دوره اتباع خارجی تمام حجم ۴۵۰ نفر را تحت پوشش قراردادیم و خوشبختانه هیچ مشکلی نداریم.

وی با اشاره به آمار سال ۹۶ اظهار کرد: سال گذشته استان مرکزی ازنظر درصد افراد تحت پوشش دوره سوادآموزی رتبه اول را در کشور به خود اختصاص داد. همچنین در ارزیابی شاخص‌های ۱۶ گانه سازمان مرکزی هم موفق شدیم به رتبه یک کشور برسیم.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار