آیا هاشمی امام را گول زد؟ دیوان محاسبات کشور: دستور جهانگیری مبنی بر عودت پرونده کشت و صنعت از هیات داوری مرحله نهایی دومین رویداد سراسری تولید محتوای دیجیتال بسیج به روز دوم رسید/ وقتی سوژه بازی‌سازی بسیج صهیونیست‌ها را عصبانی کرد شناسایی 247 مبتلا به کرونا در استان مرکزی/تعداد فوتی ها به 492 نفر رسید بهره برداری از ۱۲ پروژه محرومیت زدایی در بخش های روستایی زرندیه اجرای ۱۴۰ پروژه آبرسانی کشاورزی در دستور کار بسیج سازندگی استان مرکزی قرار دارد/بهره برداری از ۲۷۰ پروژه محرومیت زدایی در هفته دفاع مقدس فعالیت های محرومیت زدایی نقطه مقابل با اقدامات و توطئه های دشمنان است توقیف محموله 5 میلیارد ریالی لوازم خانگی قاچاق در استان مرکزی 2کشته و 2 مجروح در سانحه رانندگی محور اراک – توره واگذاری سهام پرسپولیس و استقلال از طریق فرابورس/ وجود ۶۱ هزار اماکن ورزشی در کشور
جمعه ۰۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۸
کد خبر: 48704
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸
معاون سوادآموزی آموزش‌وپرورش استان مرکزی:

96 درصد مردم استان مرکزی باسواد هستند/ رتبه اول استان مرکزی در سوادآموزی

معاون سوادآموزی آموزش‌وپرورش استان مرکزی گفت: در سرشماری سال ۹۵ نرخ باسوادی افراد ۱۰ تا ۴۹ ساله استان مرکزی به ۹۶.۵درصد رسید که این افتخاری برای کشور و استان است.

به گزارش دیار آفتاب؛ حسین میرزایی معاون سوادآموزی آموزش‌وپرورش استان مرکزی امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته سوادآموزی برگزار شد؛ با اشاره به‌فرمان حضرت امام خمینی(ره) در روز هفتم دی‌ماه سال ۵۸ در خصوص تشکیل نهضت سوادآموزی عنوان کرد: پس از فرمان حضرت امام(ره) با شکل‌گیری این نهضت نرخ بی‌سوادی در کشور سال‌به‌سال کمتر شد تا جایی که در سرشماری سال ۹۵ نرخ باسوادی افراد ۱۰ تا ۴۹ ساله استان مرکزی به ۹۶.۵درصد رسید که این افتخاری برای کشور و استان است.

میرزایی نرخ باسوادی مردان ۱۰ تا ۴۹ ساله در سال ۹۵ را ۹۷.۳درصد و نرخ باسوادی زنان در همین بازده سنی را ۹۵.۶درصد اعلام کرد و افزود: این اعداد نشان‌دهنده نزدیک شدن نرخ باسوادی مردان و زنان در جامعه است.

وی اضافه کرد: همچنین نرخ باسوادی در شهر در سال ۹۵ به عدد ۹۷.۵۷درصد و این نرخ در روستاهای استان به عدد ۹۲.۴۹درصد ارتقا پیداکرده است.

وی ادامه داد: ۹۹.۲۹ درصد افراد ۱۰ تا ۱۴ ساله و ۹۸.۷۷ درصد افراد ۱۵ تا ۱۹ ساله در استان مرکزی در سال ۹۵ باسواد هستند که از این نظر استان مرکزی در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد.

معاون سوادآموزی آموزش‌وپرورش استان مرکزی بیان کرد: سهمیه حجم ابلاغی امسال سازمان مرکزی برای استان مرکزی ۱۹۰۰ نفر سوادآموزی ایرانی، ۴۵۰ نفر سوادآموزی اتباع خارجی، ۵۰۰ نفر انتقال و ۷۷۸ نفر دوره تحکیم در نظر گرفته‌شده که ثبت‌نام دوره سوادآموزی و تحکیم از ابتدای تیرماه تا ۱۵ دی‌ماه انجام می‌شود.

وی به تشریح دوره‌های مختلف سوادآموزی پرداخت و افزود: دوره سوادآموزی برای بی‌سوادان مطلق در نظر گرفته‌شده که در این دوره افراد ۴۰۰ ساعت آموزش‌دیده و پس‌ازآن در دوره انتقال با گذراندن ۶۰۰ ساعت آموزش و گرفتن نمره قبولی در آزمون مربوطه، مدرکی معادل ششم ابتدایی به آن‌ها داده می‌شود. اما افرادی که دوره سوادآموزی را طی کرده ولی به هر دلیلی قادر به ادامه تحصیل نیستند در دوره‌ای با عنوان تحکیم سواد، با گذراندن ۲۰۰ ساعت شامل ۱۳۰ ساعت غیرحضوری و ۷۰ ساعت حضوری جهت جلوگیری از رجعت به بی‌سوادی آموزش می‌بینند.

میرزایی بیان کرد: دوره انتقال صرفاً در شهریور و مهرماه انجام شد که موفق شدیم در اوایل مهرماه ۵۰۰ نفر را تحت پوشش قرار داده که با در نظر گرفتن زندان‌ها و مراکز آموزشی توانستیم بیش از ۱۱۰ درصد را در دوره انتقال آموزش دهیم. در دوره تحکیم هم بسیار زود به حجم ابلاغی رسیده و مجدداً ۱۰۰ نفر دیگر تقاضای حجم کردیم که ظرفیت امسال استان در این دوره به ۸۷۸ نفر رسید.

رتبه اول استان مرکزی در سوادآموزی

معاون سوادآموزی آموزش‌وپرورش استان مرکزی تصریح کرد: با توجه به اینکه حجم دوره سوادآموزی استان از ۱۳۰۰ نفر در سال گذشته به ۱۹۰۰ نفر در سال ۹۷ افزایش داشته و بیشترین افزایش حجم را در بین استان‌ها در دوره سوادآموزی ایرانی داشتیم، توانستیم ۱۵۸۴ نفر را تا الآن تحت پوشش قرار داده که نسبت به سال گذشته ۱۲۶.۷۶ درصد رشد را داشته‌ایم. همچنین در دوره اتباع خارجی تمام حجم ۴۵۰ نفر را تحت پوشش قراردادیم و خوشبختانه هیچ مشکلی نداریم.

وی با اشاره به آمار سال ۹۶ اظهار کرد: سال گذشته استان مرکزی ازنظر درصد افراد تحت پوشش دوره سوادآموزی رتبه اول را در کشور به خود اختصاص داد. همچنین در ارزیابی شاخص‌های ۱۶ گانه سازمان مرکزی هم موفق شدیم به رتبه یک کشور برسیم.

میرزایی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به طرح‌های مختلف جهت شناسایی و آموزش بی‌سوادان در سطح استان عنوان کرد: طرح اولیای بی‌سواد را در مدارس اجرا کردیم که در این طرح سطح سواد اولیای دانش‌آموز توسط مدیران مدارس با دریافت مدرک تحصیلی آنان سنجیده شده و اولیای بی‌سواد و کم‌سواد تحت پوشش قرار می‌گیرند.

اجرای طرح مجازات جایگزین حبس برای شناسایی و آموزش افراد بی‌سواد

وی ادامه داد: طرح دیگری که در استان پیگیری و اجرا می‌شود طرح مجازات جایگزین حبس نام دارد. در این طرح افرادی که به دلیل جرائم غیر عمد در زندان هستند و مدرک دانشگاهی دارند به‌تناسب جرمی که مرتکب شدند از مجازات جایگزین حبس استفاده کرده و به ازای شناسایی و آموزش افراد بی‌سواد و قبولی آن افراد در آزمون مربوطه می‌توانند از حبس رها شوند.

وی افزود: در صحبتی که با وکلای استان داشتیم قرار بر این شد تا سطح سواد افراد مراجعه‌کننده به آنان مشخص‌شده و افراد بی‌سواد و کم‌سواد به ما ارجاع شوند. همچنین طرح مشابهی در دادگستری‌های استان انجام می‌شود یعنی طرفین دعوایی که مراجعه می‌کنند سطح سوادشان مشخص‌شده و به ما اعلام می‌شود.

آمار دقیقی از افراد بی‌سوادی نیست

معاون سوادآموزی آموزش‌وپرورش استان مرکزی در ادامه بیان کرد: از اولین مشکلات کشور جهت سوادآموزی نبود هیچ‌گونه آمار و ارقام دقیقی از بی‌سوادی افراد است. به این معنی که اطلاعاتی از ۳۲۰۶۸ نفری که در سرشماری سال ۹۵ بر اساس خود اظهاری اعلام بی‌سوادی کردند در دسترس نیست و نتوانستیم علی‌رغم نامه‌نگاری‌های انجام‌شده اطلاعاتی از این افراد به دست بیاوریم چراکه مرکز آمار ایران اطلاعات را محرمانه می‌داند، لذا شناسایی این افراد کاری بسیار سخت است.

میرزایی نبود انگیزه را مشکل بعدی باسواد شدن افراد دانست و تصریح کرد: دولت نیز سیاست‌های تشویقی برای این منظور در نظر گرفته است. یکی از این سیاست‌ها پاداش دولت به افرادی است که باسواد شده که مبلغ ۱۵۲۷۰۰ تومان به‌عنوان پاداش به آنان پرداخت می‌شود. همچنین حق‌الزحمه سوادآموزی به افراد عادی در سال ۹۷، ۸۱۰ هزار تومان و به افراد معلول آموزش پذیر یک‌میلیون و پانصد هزار تومان در نظر گرفته‌شده است.

وی ادامه داد: همچنین طرح‌هایی مانند پرسش مهر ریاست جمهوری، مسابقه انشانویسی جهت بحران برق و آب و مسابقات کتاب‌خوانی جهت سوادآموزان برگزار می‌شود که جوایزی هم برای آن در نظر گرفته‌شده است.

میرزایی خاطرنشان کرد: در راستای ارتقای کیفیت آموزشی، محتوای کتاب‌های سوادآموزی ۱ و ۲ برای گوشی‌های اندروید تولیدشده که کار را برای سوادآموزان بسیار راحت‌تر می‌کند.

انتهای پیام/

captcha