عمر طولانی ویروس کرونا روی صفحه گوشی همراه وحید بهزادی و همسرش چگونه سلطان خودرو شدند؟ ۲۱ پروژه فرودگاهی تا پایان سال در کشور افتتاح می‌شود چهارشنبه؛رای گیری برای انتخاب رئیس مجلس در فراکسیون اکثریت/رئیس مجلس، رئیس فراکسیون نمی شود ایران قوی‌ترین سیلی را به دولت ترامپ زد/ آغاز فروپاشی سیاست‌های تحریم و محاصره توسط آمریکا دستور فرمانده کل سپاه برای اعزام ۲ فروند بالگرد به گچساران برای مقابله با اتش‌سوزی مصاحبه| چهار نکته اساسی سخنان آیت‌الله خامنه‌ای در روز جهانی قدس / امام خامنه‌ا‌ی از منظر حق در برابر باطل می‌ایستند گزارش/ ۳ سناریو اصلی در برگزاری «حج تمتع ۹۹» خبر خوش برای جاماندگان سهام عدالت/۲ راهکار مجلس برای حل مشکل زاهدی: فراکسیون انقلاب اسلامی برنامه متنوعی برای مجلس یازدهم دارد / در حال اصلاح اساسنامه فراکسیون هستیم
سه شنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۶
کد خبر: 48460
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

خروج از سوریه؛ شکست دیگری برای آمریکا رقم زد/قدرت گرفتن کشورهای منطقه با تکیه‌بر مقاومت

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را شکستی دیگر برای آمریکا در منطقه دانست و گفت: تمامی راهبردهای آمریکا مقابل جمهوری اسلامی در منطقه شکست‌خورده است.

محمدابراهیم رضایی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو بادیار آفتاب؛ در رابطه با اقدام اخیر ایالات‌متحده آمریکا مبنی بر خروج نیروهای نظامی خود از سوریه و همچنین کاهش نیروهای نظامی در افغانستان اظهار کرد: این تصمیم ترامپ نشان‌دهنده تغییر راهبرد آمریکا در منطقه نبوده بلکه او با تصمیمات خاص و ناگهانی خود همه سازمان‌های زیرمجموعه دولت آمریکا را نیز شوک زده می‌کند.

وی افزود: ازنظر ما این تصمیمی بسیار خوب است چراکه حضور و مداخله نیروهای نظامی آمریکا برای دولت این کشور جز هزینه و کاهش وجهه و اعتبار ثمره‌ای نداشته است.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: همچنین ازاین‌جهت که فشار روی دولت سوریه و جنگ و خونریزی در منطقه کاهش پیدا می‌کند تصمیمی بسیار مناسب است و ما آن را به فال نیک می‌گیریم.

خروج از سوریه؛ شکست دیگری برای آمریکا رقم زد

رضایی خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را شکستی دیگر برای آمریکا در منطقه دانست و گفت: تمامی راهبردهای آمریکا مقابل جمهوری اسلامی در منطقه شکست‌خورده است و این هم یکی از راهبردهای غلط آمریکا بوده که دچار شکست شده است.

وی اضافه کرد: محور مقاومت به پشتوانه ملت و فرهنگ غنی خود ثابت و استوار است و گرچه با فشار مزدوران غربی ملت‌های منطقه آسیب‌دیده‌اند اما با منطق و حکمت و رعایت منافع منطقه‌ای امروز قدرتمندتر از گذشته شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: آمریکا هر چه زودتر شکست خود را در منطقه بپذیرد هزینه‌ها و آسیب‌های خودش کمتر می‌شود و ما علاقه‌مندیم هر چه زودتر حکام آمریکایی سر عقل آمده و منطقه را برای همیشه ترک کنند.

قدرت گرفتن کشورهای منطقه با تکیه‌بر مقاومت

نماینده مردم خمین در مجلس ضمن اشاره به نقش مقاومت منطقه‌ای در شکست آمریکا عنوان کرد: زمانی که مقاومت از محدوده جغرافیایی ایران خارج شد و کشورهای دیگر به آن پیوستند قدرت آن چندین برابر شد.

رضایی اضافه کرد: امروز اگر هرکدام از کشورهای مقاومت به‌تنهایی می‌خواستند مقابل آمریکا بایستند قطعاً آسیب‌پذیر بودند اما در حال حاضر با ایفای نقش منطقه‌ای خود صاحب قدرت شده‌اند، برای مثال مشاهده می‌کنیم کشور لبنان که در نظر دولت‌های غربی به‌عنوان کشوری کوچک و ضعیف مطرح بود امروزه یکی از اصلی‌ترین نقش‌های مقاومت را ایفا می‌کند و در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی ایستاده است.

وی ادامه داد: درواقع این هنر مقاومت بوده که توانسته کشور کوچکی را آن‌چنان قدرتمند کند که قدرت‌های غربی نتوانند آن را به چشم طعمه نگاه کرده و هر نوع برخوردی را خواستند با آن انجام دهند.

رضایی در رابطه با فرصت به وجود آمده برای پیشبرد راهبردهای کشور از طریق دیپلماسی بیان کرد: متأسفانه دستگاه دیپلماسی کشور ایرادی اساسی دارد که همه‌چیز را در تعامل با غرب خلاصه کرده و اهداف خود را در تعامل با کشورهای اروپایی و آمریکایی محقق می‌داند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطرنشان کرد: معتقدم با روشی که این دستگاه در دستور کار دارد توفیق زیادی نداشته و نمی‌توان اقدام خاصی که راهگشا باشد در آن مشاهده کرد که منشأ را باید در جای دیگری جستجو کرد.

انتهای پیام/

captcha