بیماران بستری در بیمارستان برای بستری رزمندگان مجروح با رضایت خودشان از بیمارستان مرخص می شدند/تنها 10 درصد از مفاهیم دفاع مقدس به جامعه منتقل شده است ۶ فوتی و شناسایی ۱۶۸مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی جزئیات طرح «جهش تولید و تأمین مسکن»/ ساخت انبوه و کنترل قیمت مسکن اولویت‌های این طرح است ‍ گران‌ترین شیرینی ایران آقای ترامپ وعده انتقام ما قطعی و جدی است آغاز رأی‌گیری غیابی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تروئیکای اروپا: هر اقدامی برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران فاقد اثر قانونی است مروری بر اظهارات انتخاباتی روحانی/ کلیدواژه؛ «انتظارات مردم» آیا حذف کارت سوخت و قرارداد با توتال تصمیم نظام بود؟ حاج‌اسماعیلی در گفتگو با دانشجو، سابقه استفاده از تعاونی‌ها در اروپا دو برابر ایران است/ تعاونی اعتبار شغلی، قربانی موسسات مالی
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۸
کد خبر: 48173
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۸

احمد پژمان خطاب به سیاسیون: مجلس را درست آمده‌اید؟

احمد پژمان آهنگساز مطرح موسیقی کشورمان با نوشتن یادداشتی نسبت به سیاسیونی که مهمان ناخوانده‌ی مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فارس شدند، اعتراض کرد.

به گزارش دیار آفتاب؛به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، دهمین دوره جشنواره موسیقی فارس در آذرماه امسال برگزار شد. این جشنواره شاهد حضور چهره‌های مطرح موسیقی کشور بود و هنرمندان بزرگی در عرصه موسیقی در این جشنواره حضور داشتند. اما حاشیه‌هایی هم در این جشنواره و در مراسم اختتامیه به وجود آمد که یکی از این حاشیه‌ها حضور برخی چهره‌های سیاسی در مراسم اختتامیه و سخنرانی‌شان بود.

بیشتر بخوانید

احمد پژمان که یکی از آهنگسازان مطرح موسیقی ایران است، و در دهمین جشنواره موسیقی فارس حضور داشت، با نوشتن یادداشتی به انتقاد از حضور ناخوانده‌ی مسئولان سیاسی در اختتامیه این جشنواره پرداخت. در ادامه متن یادداشت احمد پژمان را می‌خوانید:

جشنواره‌ موسیقی فارس از نجیب‌ترین و شریف‌ترین جشنواره‌های استانی‌ست که در سراسر کشور برگزار می‌شود. به همّت جوانان همان منطقه و با پول و سرمایه‌ بخش خصوصی که به عشق موسیقی و اعتلای فرهنگ پا به میدان گذاشته‌اند. تا جایی که من خبر دارم این جشنواره در دو سال گذشته نه از هیچ نهاد دولتی و حکومتی کمک گرفته و نه کسی از دولتی‌ها و حکومتی‌ها ابراز تمایلی به کمکی داشته ولوُ اندک. ایرادی هم ندارد هنرمندان موسیقی سال‌هاست خو کرده‌اند به این‌ که کارشان را خودشان سامان بدهند و معطّل رسیدن دستی برای هم‌یاری نباشند.

از حق نمی‌توان گذشت که جشنواره‌ امسال خوب برگزار شد. نظم و انضباط و رعایت حقوق هنرمندان و دقت در داوری‌ها و کوشش برای برگزاری جشنواره‌ای با حداکثر توانی که در شهرستان وجود دارد از نکاتی بود که دو دوره‌ اخیر این جشنواره را از سال‌های پیش و کلیّت جشنواره‌ موسیقی فارس را از دیگر  جشنواره‌های استانی آشکارا ممتاز می‌نمود. همین بود که دعوت دوستان شیرازیم را بی‌درنگ پذیرفتم. بی‌شک برای من بسیار دلپذیر بود که چند روزی را در کنار هنرمندان جوان استان فارس و داوران ارجمند مدعو بودم و در معیّت ایشان روز و روزگارمان خوش شد. مضاف بر آن که هیات داوران امسال در نوع خود بی‌نظیر و متشکل از بهترین‌های موسیقی ایران بود.

بیرون نشستن و تماشا کردن و بعد بی‌مقدمه و سرزده از راه رسیدن و مجلسی را که دیگرانی زحمت‌اش را کشیده‌اند از آن خود کردن زیبنده‌ هیچ سیاستمدار اخلاق‌مندی نیست. هرچند سخنرانی‌هایشان اسباب چندین عکس یادگاری را فراهم کرد که لابد در انتصابات و انتخابات بعدی به‌کار خواهد آمد

تنها چیزی که شیرینی جشنواره را در کام همه تلخ کرد همان بود که خصوصی به دوستان گفتم و اینک ناگزیر و موظف هستم به آشکارا گفتن‌اش. از میان سیاسیّونی که در شب اختتامیه سخنرانی کردند و برای جماعتی که خود همه موسیقی‌شناسانی حرفه‌ای بودند درباره‌ مطالب پیش‌پا افتاده‌ موسیقی توضیح واضحات دادند، چند نفر در برگزاری این جشنواره حضور مستقیم و موثّر داشته‌اند؟ چند نفر نفوذ اداری‌شان را برای برگزاری بهتر این جشنواره به‌کار گرفته‌اند؟ چند نفر اصلاً می‌دانستند که چنین جشنواره‌ای در جریان بوده‌است؟

بدیهی‌ست اگر بنا باشد کسی در چنین جمعی سخن براند، یا باید از سیاست‌گذاران فرهنگی باشد یا از هنرمندان. سخنرانی اشخاص غیر مرتبط با فرهنگ و موسیقی هرچه‌قدر هم که محترم باشند در چنین مجلسی منطقی به‌نظر نمی‌رسد.

از میان سیاسیّونی که در شب اختتامیه سخنرانی کردند و برای جماعتی که خود همه موسیقی‌شناسانی حرفه‌ای بودند درباره‌ مطالب پیش‌پا افتاده‌ موسیقی توضیح واضحات دادند، چند نفر در برگزاری این جشنواره حضور مستقیم و موثّر داشته‌اند؟ چند نفر اصلاً می‌دانستند که چنین جشنواره‌ای در جریان بوده‌است؟

بیرون نشستن و تماشا کردن و بعد بی‌مقدمه و سرزده از راه رسیدن و مجلسی را که دیگرانی زحمت‌اش را کشیده‌اند از آن خود کردن زیبنده‌ هیچ سیاستمدار اخلاق‌مندی نیست. به این عزیزان که ناگهان و به واسطه موفقیت و فراگیر شدن این رویداد هنری علاقمند به موسیقی شدند و قدم‌رنجه کردند و سخنرانی‌هایشان اسباب چندین عکس یادگاری را فراهم کرد که لابد در انتصابات و انتخابات بعدی به‌کار خواهد آمد عرض می‌کنم:

«خوش آمدید امّا خاطرجمع‌اید که مجلس را درست آمده‌اید؟ اگر به چنین مجالسی علاقمند هستید زهی افتخار، فقط در برگزاری‌شان هم کمی کمک بفرمایید تا شما را هم بشود صاحب‌مجلس تلقّی کرد و نه مهمانان ناخوانده.»

انتهای پیام/

captcha