طرح ولایت کلید ورود به مباحث عقیدتی و مبانی اسلامی است تنها راه نجات «هپکو» بازگشت به وزارت صمت و «ایمیدرو» است/نگران شرایط «هپکو» هستیم انهدام باند قاچاق سلاح و مهمات غيرمجاز در عمليات پليس استان مركزي/كشف 46 قبضه سلاح جنگي واگذاری «هپکو» به «شستا» هیچ توجیهی ندارد و اشتباه است عصبانیت آمریکا از گزارش سازمان ملل درباره ترور سردار سلیمانی قیمت روز گوشی موبایل در ۱۹ تیر متولی حمایت از تولید کنندگان ادوات کشاورزی وزارت صمت است/ کشور سالانه به 2500 کمباین برنج نیاز دارد تکلیف سود مشارکت پیش‌فروش خودرو چیست؟/تعرض به حقوق مصرف‌کننده امکان دسترسی به شبکه اینترنت برای ۶۶۰ روستای استان مرکزی فراهم‌شده است عراق|موفقیت حشد شعبی در شکست نقشه داعش برای حمله به موصل
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۹
کد خبر: 47799
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۵
گزارش تحلیلی؛

آیا جنگ حزب الله و اسرائیل قریب الوقوع است؟

تحرکات نظامی صهیونیستها در نزدیکی مرز لبنان علاوه بر بحرانی کردن اوضاع منطقه با حوادثی از قبیل گم شدن سلاح نظامیان این رژیم همراه بود که ضعف صهیونیستها در جبهه زمینی را بیش از قبل آشکار کرد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرگزاری مهر: لبنان و فلسطین اشغالی مرزی به طول ۷۹ کیلومتر دارند که همواره طی دوره های مختلف بر اثر سیاست های توسعه طلبانه رژیم صهیونیستی پرتنش بوده است. عقب نشینی رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۰۰ میلادی (۱۳۷۹ خورشیدی) از جنوب لبنان نیز پایان تجاوزکاری های این رژیم در مناطق مرزی با لبنان نبود زیرا هنوز بخش هایی از خاک لبنان در اشغال رژیم صهیونیستی است.

در شرایطی که تحرکات نظامی صهیونیستها در عملیات موسوم به سپر شمال در مرز لبنان ادامه دارد؛  سئوالی که ذهن تحلیلگران را به خود مشغول کرده، این است که آیا پس از ۱۲ سال، جنگ دیگری در کار خواهد بود؟ برخی تحلیلگران از احتمال آن سخن گفته و برخی دیگر آنرا رد کرده اند.

۲ دیدگاه درباره جنگ حزب الله لبنان و رژیم صهیونیستی

برخی از تحلیلگران که احتمال جنگ را ضعیف می دانند، برای نظریه خود دلیل می آورند و آن نامشخص بودن تبعات جنگ اسرائیل ضد حزب الله است. از نگاه این ناظران امور؛ ترامپ با وجود حمایت بی انتها از تل آویو، جنگ با حزب الله را دارای تبعات و هزینه های سنگین برای واشنگتن می داند و اینکه این جنگ جمهوریخواهان را در داخل آمریکا اذیت می کند.

اما در طرف مقابل؛ کسانی که احتمال جنگ را می دهند علت این نظریه خود را ملتهب شدن اوضاع بحرانی منطقه و تحرکات ترامپ برای بی ثبات کردن منطقه می دانند. تل آویو وجود ترامپ در آمریکا را فرصتی مناسب برای خود می داند تا وارد جنگ با حزب الله لبنان در سال ۲۰۱۹ یعنی قبل از سال ۲۰۲۰ که موعد انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست، شود. از نگاه این تحلیلگران؛ نبرد آتی فراتر از بیروت خواهد بود.

تحلیلگرانی که جنگ میان حزب الله و اسرائیل را نزدیک می دانند بر این باورند که از زمان ورود افرادی مانند جان بولتون به دولت آمریکا که فقط بر طبل جنگ می کوبد، ثبات لبنان در معرض خطر قرار دارد و بعید نیست که اسرائیل به جنگ روی آوردتحلیلگرانی که جنگ میان حزب الله و اسرائیل را نزدیک می دانند بر این باورند که از زمان ورود افرادی مانند جان بولتون به دولت آمریکا که فقط بر طبل جنگ می کوبد، ثبات لبنان در معرض خطر قرار دارد و بعید نیست که اسرائیل به جنگ روی آورد.

از نگاه کارشناسانی که احتمال جنگ را قوی می دانند؛ رویکرد ترامپ برای سوزاندن خاورمیانه مشابه آنچه بوش پدر انجام داد، است و گواه آنرا انتخاب قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، خروج ترامپ از برجام، باقی نگه داشتن نیروهای آمریکایی در سوریه و تشدید تحریم ها علیه ایران و حزب الله، می دانند. طبق دیدگاه این تحلیلگران؛ دولت کنونی آمریکا چراغ سبز لازم را به رژیم صهیونیستی برای به راه انداختن جنگ ضد حزب الله داده است.

اما جدای از هر تحولی که رخ دهد؛ آنچه می توان گفت آمادگی کامل حزب الله برای درهم شکستن نیروهای اسرائیلی در جبهه زمینی و دریایی است و از سوی دیگر هراس صهیونیستها از توان موشکی حزب الله و دقت آن است که همه رسانه ها و تحلیلگران صهیونیست به آن اذعان کرده اند.

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارنوت به نقل از «یووال اشتاینس» وزیر انرژی این رژیم اعلام کرد: «موشک های حزب الله ممکن است که کل اسرائیل را هدف قرار دهد. صهیونیستها، حزب الله را دشمن بسیار خطرناک و بسیار مجرب می دانند».

هراس تل آویو از موشکهای دقیق حزب الله

پایگاه صهیونیستی «والا» با اشاره به دقت بالای موشک های حزب الله لبنان می نویسد: «حزب الله توان هدف قرار دادن اهداف و تاسیسات حساس و مهم اسرائیل را دارد و جنگ ۲۰۰۶ در مقایسه به جنگ بعدی به مثابه تفریح است».

رژیم صهیونیستی با تحرکات اخیر خود شامل عملیات موسوم به سپر شمال و جنگ روانی به دنبال اطمینان بخشی به جبهه داخلی خود در وهله اول و دیگر ارسال این پیام نخ نما شده به جهان عرب است که ارتش این رژیم هنوز شکست ناپذیر است.

این در حالی است که طبق گزارش رسانه ها؛ براساس برآوردهای استراتژیک اسرائیلی ها در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸ دشمن اول رژیم صهیونیستی حزب الله است و این برآورد گویا همه چیز است.هر عرب و کشور عربی باید از خود بپرسد که چه زمانی اسرائیل یاغی و عربده کش و اوباش طرح تخلیه ساکنان شهرک های مرزی را دست بررسی داشته است؟  این رژیم از طرح تخلیه ۲۲ شهرک نشین در شمال فلسطین اشغالی در صورت وقوع جنگ با حزب الله خبر داده است.

تحرکات نظامی صهیونیستها در مرز لبنان در عملیات موسوم به سپر شمال در واقع هراس تل آویو از وقوع جنگ را نشان می دهد.

تحرک در جبهه زمینی با هدف چنگ انداختن بر گاز لبنان

«سالم زهران» تحلیلگر سیاسی لبنانی به اسپوتنیک گفت: «نتانیاهو از بحران گسترده ای رنج می برد و تحرکات آن در نزدیکی مرز لبنان در واقع فرار رو به جلو محسوب می شود. اسرائیل از طریق این تحرکات به دنبال باج خواهی از لبنان در جبهه زمینی است تا در دریا بتواند گاز لبنان به سیطره خود درآورد. همه شواهد گواه این است که جنگی در آینده نزدیک رخ نخواهد داد».

نظامیانی که توان نگهداری سلاح خود در شرایطی که هنوز جنگی رخ نداده را هم ندارند

اما صرف نظر از وقوع جنگ میان حزب الله و رژیم صهیونیستی یا عدم آن؛ آنچه در جریان عملیات موسوم به سپر شمال و به زعم صهیونیستها برای نابودی تونلها حزب الله رخ داد، تزلزل و پاشنه آشیل این رژیم یعنی نیروی زمینی اش را بیش از قبل آشکار کرد و آن ماجرای گم شدن سلاح صهیونیستها در جریان این عملیات است.

روزنامه «یدیعوت آحارونوت» رژیم صهیونیستی گزارش داد که سلاح دو سرباز صهیونیستی در نزدیکی مرز با لبنان به سرقت رفته است. وقتی نظامیان صهیونیست صبح شنبه به منطقه ای باز در نزدیکی «الجلیل» و نزدیکی لبنان رسیده اند، در این منطقه مستقر شدند و سلاح دو نفر از آنان از نوع «MAG» به سرقت رفت. نظامیان اسرائیلی اقدام به بازرسی منطقه کردند اما از سلاح ها خبری نبود و دژبانی نیروهای مسلح و پلیس آن رژیم تحقیقات خود را در این باره آغاز کردند.

بعد از تحقیقات مشخص شد که یک موتور سوار زمانی که از منطقه تجمع نظامیان عبور می کرده، در شرایطی که به خاطر مه دید آنها کاهش یافته بوده، سلاح ها را برداشته و از صحنه گریخته است و نظامیان اسرائیلی پس از گذشت دو ساعت فهمیده اند که سلاح هایشان مفقود شده است.

یک سایت عبری زبان نیز با اشاره به این اتفاق به نقل از یک منبع نظامی اعلام کرد، این اتفاق از نظر امنیتی و نیز از منظر امنیت شخصی سربازان به شدت خطرناک است و تحقیقات در این رابطه در حال انجام است.

روزنامه عبری زبان یدیعوت آحارونوت در این رابطه نوشت، گروهی از سربازان اسرائیلی یگان توپخانه این ارتش که از حدود یک هفته قبل در منطقه الجلیل در نزدیکی مرزها با لبنان مستقر هستند، دو مسلسل مدل «اف‌ان ام‌آژ» خود را گم کردند، این دو مسلسل متعلق به یکی از خودروهای زرهی بوده است که بدون نظارت در منطقه مانده بود.

در پی انتشار خبر مفقود شدن دو مسلسل مذکور از روی تجهیزات نظامی اسرائیل این حادثه مورد تمسخر فعالان در شبکه‌های اجتماعی در لبنان و کشورهای عربی درآمد. این موضوع به صورت هشتگ در شبکه‌های اجتماعی همراه با اظهارات تمسخر آمیز علیه اسرائیل و ارتشش انتشار یافت.

یکی از کاربران فضای مجازی در صفحه فیسبوک خود در حالیکه گفته می شود پس از سرقت این سلاح ها «افیخای ادرعی» سخنگوی ارتش اسراییل دیگر در شبکه های اجتماعی حاضر نشده، نوشت: «سلاح های تو هوشمند هستند اما ارتش تو احمقند».یکی از کاربران فضای مجازی در صفحه فیسبوک خود در حالیکه گفته می شود پس از سرقت این سلاح ها «افیخای ادرعی» سخنگوی ارتش اسراییل دیگر در شبکه های اجتماعی حاضر نشده، نوشت: «سلاح های تو هوشمند هستند اما ارتش تو احمقند».

یک کاربر دیگر با لحنی تمسخرآمیز توئیت کرد: «MAG کجاست؟» و کاربر دیگری در جواب او نوشت: «شاید در موزه مقاومت در شهر ملیتا در میان سلاح هایی است که حزب الله در سال ۲۰۰۶ از ارتش اسراییل به غنیمت گرفت».

در حالی که زندگی در مناطق مرزی لبنان با فلسطین اشغالی عادی است و ساکنان روستاها و مناطق جنوبی بر این باورند که رژیم صهیونیستی جرات حمله را به سبب توان حزب الله ندارد در آن سوی دیگر یعنی در داخل فلسطین اشغالی، شهرک نشینان صهیونیست در وحشت به سر می برند و این را تحلیل رسانه ها این رژیم فاش کرده است.

رای الیوم در مطلبی با اشاره به گم شدن سلاح نظامیان اسرائیلی آورده است: « گم شدن دو توپ مسلسل که روی زره پوش های اسرائیلی سوار می شود، در نزدیکی مرز با جنوب لبنان به مثابه رسوایی برای ارتش اسرائیل در وهله اول و بیانگر قدرت حزب الله و رزمندگان آن در وهله بعدی است.

این رسانه نوشت: دو احتمال وجود دارد؛ نخست نفوذ نیروهای حزب الله از مرز یا تونلهای مخفی با استفاده از تاریکی و بازکردن این توپها و بازگشت به پایگاه های خود با هدف ارسال پیامی برای خوار کردن ارتش اسرائیل و فرماندهان آن. و احتمال بعدی؛ اینکه نظامیان اسرائیلی این توپها را فروخته باشند تا پول یا مواد مخدر به دست آورند.

رای الیوم می نویسد: شاید بسیاری گزینه دوم را عجیب بدانند و این منطقی هم هست اما می توان گفت که ارتش اسرائیل از فاسدترین ارتشهای دنیاست. اما ما احتمال نخست را ترجیح می دهیم یعنی نفوذ نیروهای حزب الله به مقر اسرائیلی ها و باز کردن توپها از روی زره پوشها و بازگشت به مقر فرماندهی خود در جنوب لبنان. بعید نیست که ما این سلاحها را در نشست خبری درضاحیه بیروت یا در موزه ملیتا مربوط به غنایم نظامی حزب الله یا در تلویزیون المنار و المیادین ببینیم.

این رسانه می افزاید: حزب الله نیروهای بازدارندگی واقعی ایجاد کرده است که ارتش اسرائیل و فرماندهان آنرا وحشت زده کرده است و روز به روز حزب الله بر توان خود می افزاید و شاید این دو توپ حاوی پیامی است که آنرا تقویت می کند. شیخ نعیم قاسم معاون دبیر کل حزب الله لبنان و مردی که مغز استراتژیک این حزب محسوب می شود در گفتگویی با روزنامه الوفاق ایرانی اعلام کرد که همه مناطق اسرائیل در تیررس موشکهای حزب الله است. این خود پیامی آشکار به بازی مضحک سپر شمالی است که نتانیاهو شروع کرده است. قدرت واقعی حزب الله روی زمین است نه زیر زمین و گم شدن سلاح اسرائیلی ها گواه برای این مدعاست. روزهای آینده آبستن حوادث بی شمار است».

انتهای پیام/

captcha