واکسیناسیون تب برفکی در روستای سید حسن الهایی/تصاویر بازار خنزر پنزر فروشی در اراک/تصاویر وحید جلیلی: فیلم «متری شش و نیم» به معنــای واقعی کلمه درخشان بود/جشنواره فیلم فجر امسال، بهترین یا یکی از بهترین جشنواره های ۲۰ سال اخیر کشور بود حراج باورنکردنی خودروسازها 30 دقیقه ای تمام شد / معادله حاشیه بازار، بازی دوسر برد برای دلال ها و خودروسازها! + تصاویر موافقین و مخالفین نظام مخاطب بیانیه گام دوم انقلاب/ چالش های انقلاب اسلامی با نظام سلطه پایانی ندارد/ جوانان معتقد بار اصلی ساخت دولت اسلامی را بر عهده گیرند همه اقشار مخاطب پیام رهبر معظم انقلاب هستند/ثمره گام دوم انقلاب شکوفایی نظام است انتشار اسنادی از اصالت نامه امام درباره آیت‌الله منتظری و نهضت آزادی برای اولین بار + عکس محاکمه حسین فریدون آغاز شد لزوم رفع تفکرطاغوتی مدیران/بایددست ویژه‌خواران ازانقلاب کوتاه شود حضرت ام‌البنین (س) را باید مادر کربلا و تاریخ نامید
چهارشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۴
کد خبر: 47285
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۷
مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری کشور:

اجرای فعالیت های آبخیزداری در بیش از ۶۰۰۰ نقطه در سطح کشور/69 درصد جمعیت کشور در معرض تهدید سیلاب است

مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری کشور با اشاره به بروزرسانی نقشه مخاطرات سیل در کشور تصریح کرد: از جمعیت کشور حدود ۶۹ درصد به نوعی در معرض تهدید سیلاب و ۱۸ درصد نیز در معرض سیلاب های شدید و پر خطر قرار دارند.

به گزارش  دیار آفتاب؛ حسین پور مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری کشور روز پنج شنبه در جریان بازدید از پارک آبخیز دره گردو اراک در جمع خبرنگاران با اشاره به کارکرد های این پارک آبخیز گفت: کنترل سیلاب های شهری و روان آب های حوزه های آبخیز بالادست شهر و توسعه گردشگری در محیط های طبیعی از اهداف احداث این پارک آبخیز است.

وی با اشاره به اهداف آبخیزداری و آبخوانداری در سطح کلان گفت: پیشگیری از وقوع سیلاب، کاهش فرسایش خاک و مهار رسوب و تغذیه آبخوانهای زیرزمینی از اهداف این طرح ها است.

حسین پور با اشاره به فعالیت های قابل قبول در حوزه آبخیزداری در سطح استان مرکزی عنوان کرد: در سال جاری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در ۲۶ حوزه آبخیز این فعالیت ها در دست اجراست. در استان مرکزی مجموع اعتبارات جهت اقدامات در این حوزه حدود ۶۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

اجرای فعالیت های آبخیزداری در بیش از ۶۰۰۰ نقطه در سطح کشور

مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری کشور با اشاره به فعالیت های آبخیزداری در بیش از ۶۰۰۰ نقطه در سطح کشور اظهار کرد: این فعالیت ها که به صورت نهضتی گسترده در سطح کشور صورت گرفته در بیش از ۳۵۰ شهرستان و ۶۴۹ حوزه آبخیز در حال انجام است.

69 درصد جمعیت کشور در معرض تهدید سیلاب است

وی با اشاره به بروزرسانی نقشه مخاطرات سیل در کشور تصریح کرد: از جمعیت کشور حدود ۶۹ درصد به نوعی در معرض تهدید سیلاب و ۱۸ درصد نیز در معرض سیلاب های شدید و پر خطر قرار دارند. سیلاب های اخیر بخصوص سیل شمال کشور نشان داد آن مناطقی که تحت پوشش فعالیت های آبخیزداری قرار داشتند کمترین خسارت ممکن را متحمل شدند و نسبت به سایر نقاط این تفاوت محسوس بود.

یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی تحت پوشش فعالیت های آبخیزداری

حسین پور اضافه کرد: در سطح کشور یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی تحت پوشش فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری با هدف پیشگیری از سیل قرار گرفته که ۳۲۰ هزار هکتار آن حوزه آبخیز بالادست شهرهای بزرگ کشور است که می تواند از مشکلات سیلاب شهر ها بکاهد.

مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری کشور با اشاره به مشکلات کم آبی کشور گفت: با تقویت آبخیزداری در سطح ملی می توان از مشکلات در این حوزه کاست. همچنین در بارش های اخیر بیش از ۹۰۰ میلیون متر مکعب از حجم عظیم سیلاب های کشور با اقدامات پیشگیرانه آبخیزداری کنترل شد.

اختصاص۲۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی جهت فعالیت های حوزه آبخیزداری

وی خاطرنشان کرد: در سطح کشور ۲۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی جهت فعالیت های حوزه آبخیزداری تخصیص داده شده که بیشتر فعالیت های مکانیکی به انجام رسیده و بخشی در حال بهره برداری است و یک سری فعالیت های بیولوژیک و مدیریتی هم هست که ان شا الله تا پایان سال به بهره برداری می رسد.

انتهای پیام/

captcha