رشد 44 درصد عرضه دام به کشتارگاه‌­‌ها به بهای فلج شدن دامداران تعیین تکلیف طرح سه‌فوریتی مقابله با آمریکا در نشست امروز کمیسیون امنیت ملی صنایع دفاعی با پیچیده‌ترین دانش و علوم آماده کمک به صنعت خودرو هستند دیپلمات‌ها درباره نتیجه اقدام واشنگتن چه می‌گویند؟ اقتدار و عظمت کشور در سایه خون شهدای والامقام رقم خورده است/برگزاری ۵۰ عنوان برنامه به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در فراهان مجوزی برای زائران اربعین از سوی عراق صادر نشده/ ممنوعیت حرکت زوّار به‌سمت مرزهای عراق بیماران بستری در بیمارستان برای بستری رزمندگان مجروح با رضایت خودشان از بیمارستان مرخص می شدند/تنها 10 درصد از مفاهیم دفاع مقدس به جامعه منتقل شده است فوتونیوز| دولت برای پوشش دادن ناتوانی ها به دنبال بهانه تراشی است آمریکا رو به افول است ۶ فوتی و شناسایی ۱۶۸مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۷
کد خبر: 47141
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴
سرنوشت شوم قوانین تاثیرگذار؛

قانون منع به‌‌کارگیری بازنشستگان اجرا نشده، دور خورد!

بسیاری از مدیران که قانون منع بکارگیری بازنشستگان شامل حالشان شده، این روزها با انواع ترفندها در حال دور زدن قانون و یا جایگیری در مسئولیت‌های مشابه بدون بار حقوقی هستند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از آناج، یک هفته از قانون خوب و جنجالی منع به کارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های اجرایی می‌گذرد. هرچند با تصویب اولیه این قانون کور سوهای امید برای جوانان ایجاد شد اما با تبصره‌های بعدی و محدود کردن دایره بازنشستگان، این امید کم‌رنگ شد لیکن هنوز مردم بسیاری از اجرای این قانون خوشحال بوده و آن را گام موثری در باز شدن عصره برای جوان‌ها می‌دانستند.

زمانی که موج اول بازنشستگی‌ها آغاز شد و برخی از مدیران و استانداران از سمت‌های خود کنار رفتند، بسیاری از کارمندان و مردم عادی از جدی بودن اجرای قانون سخن می‌گفتند و در گفت‌وشنود هاشان با تعجب از سرنوشت خوب این قانون تعریف می‌کردند.

اما دیری نگذشت که راه‌های فرار و دور زدن قانون بازنشستگی نیز مانند بسیاری از قوانین دیگر پیدا شد و بسیاری از مدیران، امروز با استناد به یک تبصره در ماده قانونی دیگر و یا با کسب اجازه، مجددا به مسند قدرت و مسئولیت بازگشته‌اند.

رئیس فدراسیون فوتبال که پس از تلاش‌های فراوان، مقدار درصد جانبازی‌اش به قانون بازنشستگی نرسید با تمسک به سازمان‌های بین‌المللی و تهدید آنها در مسئولیت خود ابقا شد، برخی از مدیران صدا و سیما نیز ظاهرا با اجازه رهبری در مسئولیت‌شان ماندنی شدند و وزیر استیضاح شده و بازنشسته اقتصاد نیز بنا به ادعای زنگنه با اجازه مقام مافوق به مدیرعاملی شرکت ملی نفت ایران منصوب شد.

در موردی دیگر وزیر تازه صلاحیت گرفته کابینه دوازدهم در اقدامی، هم‌شهری خود را که زمانی معاون وزیر بود و با قانون بازنشستگی از کار بی‌کار شده بود به سمت دستیار ویژه‌اش منصوب کرد تا تقریبا همه‌کاره این وزارتخانه شود.

با وضعیت موجود که ظاهرا آمار دور زدن قانون بازنشستگان از صد نفر گذشته، این قانون نیز به سرنوشت قوانین دیگر دچار شده و علاوه بر ایجاد ناامیدی و یاس در بین عموم مردم، وجاهت قانون‌گذاری و نظارت بر قوانین توسط نمایندگان مجلس را زیر سوال برده است که این موضوع نیز مانند بسیاری از موضوعات راه علاج فوری می‌طلبد.

انتهای پیام/  

captcha