اردوهای جهادی بستری برای نمایش ظرفیت‌های جوانان/ ساخت ۱۳ منزل برای محرومین توسط بسیج سازندگی اراک نبود اسپانسر مهم‌ترین مشکل حوزه ورزش فراهان است جلوگیری از کشت هندوانه در استان مرکزی/ ذخیره یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعبی آب در پشت سد های استان کاراته کا استان مرکزی مدال طلا را کسب کرد پایان خوش یک فصل ناخوش/ صحنه غروب خورشید در استادیوم آزادی/ بازی تشریفاتی به خاطر یک مشت دلار کشتیم که کشتیم، دیه اش را می‌دهیم/ ریاستی یا پارلمانی/ فروکش هیجان بازار طلا و ارز/ برنامه برق‌آسای ساخت سانتریفیوژ برگزاری اجلاسیه پیشکسوتان استان مرکزی در شهریورماه سال جاری تحلیلگر آلمانی: مردم ایران پشت سر رهبری هستند؛ آمریکا همه مخالفانش را تروریست می‌داند نقش دانشگاه‌ها در گذر از تغییرات اقلیمی لایه دفاعی شبکه ملی اطلاعات 50 بار قوی‌تر شده است
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۶
کد خبر: 46422
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۹
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

کنوانسیون CFT تفاوت چندانی با کاپیتولاسیون ندارد/ تصویب شبانه لوایح FATFدر دولت

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: کنوانسیون CFT ایران را ملزم می‌کند که هرکسی در چارچوب مفهوم کنوانسیون تروریست شناخته شود فوراً باید تحویل اعضای کنوانسیون داده شود یا در داخل کشور تحت نظارت آن‌ها او را محاکمه کنیم، این موضوع تفاوت چندانی با کاپیتولاسیون ندارد.

به گزارش دیار آفتاب؛ علی‌اکبر کریمی نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی شامگاه یکشنبه در نشست مطالبه گری دانشجویی که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه اراک برگزار شد ضمن اشاره به قانون شفافیت آرا نمایندگان مجلس گفت: در خصوص چهار لایحه‌ای که در بحث FATF مطرح بود، مکرراً درخواست شفافیت و علنی شدن رأی نمایندگان را دادیم که متأسفانه بارأی اکثریت نمایندگان این پیشنهاد تصویب نشد. اعتقاددارم شفافیت از الزاماتی است که می‌تواند کشور را از این وضعیت نجات بدهد و فساد را ریشه‌کن کند.

کریمی ادامه داد: جریان اصولگرایی خالص و پیرو خط امام(ره) و رهبری، اقلیتی ۷۰-۸۰ نفرِ در مجلس است. اگرچه فراکسیون نمایندگان ولایی ۱۲۰ نفر عضو دارد اما با توجه به اینکه تعدادی از اعضای فراکسیون به رئیس مجلس گرایش دارند درنتیجه رأی اصولگرایان اکثر اوقات به تعداد ۱۲۰ عدد نمی‌رسد.

عاملی که رأی نماینده را می‌سازد گرایش و خواست سیاسی شخص است

وی اظهار کرد: پس اگر می‌بینیم که طرح‌های مقابله با تحریم‌های آمریکا، شفافیت آرا و بسیاری از طرح‌های دیگر که به نظر می‌رسد باید توسط اصولگرایان رأی داده شود، رأی نمی‌آورد به همین دلیل است. دلیل دیگر این است که خیلی اوقات به استدلال‌های کارشناسی و منطقی توجه نمی‌شود و عاملی که رأی نماینده را می‌سازد گرایش و خواست سیاسی شخص است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس با اشاره به رأی آوردن وزیری که سه بار استیضاح شده بود گفت: این موضوع واقعاً جای تأسف دارد و دردآور است.

کریمی در بخش دیگری از سخنانش در رابطه با کمک مجلس جهت اشتغال جوانان گفت: قانونی توسط مجلس و با عنایت مقام معظم رهبری و اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در شهرها و روستاهای زیر ده هزار نفر تصویب شد که باید دولت پس از حدود دو سال از گذشت آن گزارش خود را اعلام کند که با این مبلغ چه عملکردی داشته است.

وی با اشاره به کنوانسیون مبارزه با تروریسم یا به‌اصطلاح FATF و چگونگی شروع این موضوع در کشور عنوان کرد: در سال ۹۵ وزیر اقتصاد وقت آقای طیب نیا بدون اخذ مجوز از مراجع بالادستی طی نامه‌ای به کنوانسیون FATF اعلام آمادگی کرد که الزامات آن را در چارچوب قانون اساسی کشور بپذیریم، حتی قضیه به استیضاح وی نیز کشیده شد که جو کشور به‌سوی انتخابات ریاست جمهوری کشیده شد و در دور دوم دولت اعتدال، وی از وزارت کنار گذاشته شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: شاید FATF در شرایط عادی می‌توانست مزایایی برای کشور داشته باشد اما امروزه در شرایط عادی قرار نداریم.

تصویب شبانه لوایح FATFدر دولت

کریمی تصریح کرد: دولتی که در طی پنج سال گذشته مهم‌ترین و ضروری‌ترین موضوعات کشور را زمین گذاشته و یک لایحه به مجلس نفرستاده است بلافاصله با تأکید FATF، این چهار لایحه را شبانه تصویب کرد و به مجلس فرستاد.

وی افزود: در این چهار لایحه دو کنوانسیون پالرمو و CFT وجود دارد. باید توجه داشت اگر کشوری به کنوانسیونی ملحق شود تا چند ده سال و بعضاً الی‌الابد نسبت به مفاد آن کنوانسیون متعهد است. در مورد پالرمو، کمیسیون قضایی مجلس روی آن کارکرد و پس از بحث‌های طولانی و به هر ترتیبی بود بالاخره رأی آورد. اما وقتی جهت تائید به شورای نگهبان فرستاده شد کاشف به عمل آمد که حضرات دولتی ترجمه واقعی متن انگلیسی را دست‌کاری کرده بودند و به مجلس فرستاده بودند که این باعث آبروریزی بزرگی برای دولت در مجلس شد.

کنوانسیون CFT تفاوت چندانی با کاپیتولاسیون ندارد

نماینده مردم اراک ضمن اشاره به کنوانسیون CFT ادامه داد: این موضوع از تمامی لایحه‌های دیگر بدتر بود. به‌این‌علت که در آن مفهوم تروریست بسیار مبهم و کلی گفته‌شده بود. در حدی که در بخشی از مفاد آن آمده که اگر اعضای کنوانسیون نسبت به کسی ظن و گمان برند که او تروریست است باید با وی برخورد شود. بحث دیگر بحث حقوقی و قضایی آن است.

وی افزود: این کنوانسیون ایران را ملزم می‌کند که هرکسی در چارچوب مفهوم آن تروریست شناخته شد فوراً باید تحویل آن‌ها داده شود یا در داخل کشور تحت نظارت آن‌ها او را محاکمه کنیم. این موضوع تفاوت چندانی با کاپیتولاسیون ندارد.

کریمی ادامه داد: قرارداد برجام که پس از امضای آن، رئیس‌جمهور در تلویزیون حاضر شد و شخصاً رو درروی مردم متعهد شد که در روز اجرای آن تمامی تحریم‌ها در تمامی حوزه‌ها به‌طور کامل و یکجا برداشته می‌شود، نتیجه‌اش این شد که مشاهده می‌کنیم و هر بچه‌ای می‌فهمد چیزی که گفته‌شده بود با نتیجه واقعی آن تفاوت کامل دارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در مورد CFT که آقای ظریف در مجلس گفتند نه بنده و نه رئیس‌جمهور هیچ تضمینی نمی‌دهیم که پس از الحاق به آن مشکلات مالی و بانکی کشور برطرف شود، چه عقل سلیمی ملحق شدن به آن را می‌پذیرد؟

شورای پنجم تاکنون دستاورد زیادی برای اراک نداشته است

وی در پایان با اشاره به انتخاب شهردار اراک در روزهای آینده عنوان کرد: بنده هیچ نظری در مورد انتخاب شهردار اراک در هیچ کجا نداده‌ام. البته اعضای شورای شهر از بنده خواستند که با آن‌ها جلسه‌ای داشته باشم و بنده هم قبول کردم و انشا الله جلسه خواهم گذاشت و نظراتم را خواهم داد اما دخالتی در انتخاب شهردار ندارم و امیدوارم شورای پنجم در انتخاب شهردار دوم خود موفق‌تر از تجربه سال گذشته عمل کند چراکه شورای پنجم تاکنون دستاورد زیادی برای شهر نداشته است و امیدوارم با انتخاب شهردار مناسب و انسجام درونی فرصت‌های باقی‌مانده را از دست ندهد.

انتهای پیام/

captcha