کشور با تولید و توزیع عادلانه منابع آباد می‌شود/بازداشت خبرنگار پرس تی وی نقض آشکار آزادی بیان است اصرار بعضی نمایندگان مجلس بر تصویب fatf و cft خطاست/نفوذ، نقشه آمریکا برای مقابله با ایران است استکبار با ترفندهای مختلف به دنبال سلطه در ایران است/ ایام فاطمیه بهترین فرصت برای بیان فضایل حضرت زهرا(س) حریف ایران در یک هشتم نهایی مشخص شد +نمودار و برنامه بازی‌ها ساخت نسخه دوم ماهواره«پیام» دو هفته دیگر آغاز می‌شود واکنش ترامپ به پرتاب ماهواره توسط ایران مقایسه وضعیت توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران با منطقه و جهان+جدول مهم‌ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می‌شود؟ واکنش تاج به صحبت های کی‌روش وحشت روزافزون اسرائیل از محور مقاومت
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۵
کد خبر: 46296
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۰

استخوان در گلوی بن سلمان را بشناسید

القدس العربی نوشت «خالد بن طلال» عموزاده «محمد بن سلمان» به استخوانی در گلوی ولیعهد سعودی تبدیل شده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو؛ ملک سلمان شخصا برادرزاده اش خالد بن طلال را آزاد کرد. او از جمله شاهزادگان مهمی بود که به رغم دوستی با محمد بن سلمان، در برابر او ایستاد. احمد بن عبدالعزیز (برادر ملک سلمان) چند روز قبل از بازگشت از لندن به ریاض و نیز غربی‌ها، خواستار آزادی او شده بودند.

خالد بن طلال عضو هیئت بیعت بود و بعد از بیماری پدرش نماینده او شد. خالد با برکناری محمد بن نایف، ولیعهد سابق مخالفت کرد و سپس از هیئت بیعت کنار رفت. محمد بن سلمان جرئت نکرد آن زمان او را بازداشت کند به ویژه آن که هنوز در دستگاه‌های مختلف امنیتی و اطلاعاتی تغییراتی ایجاد نکرده بود.

بعد از اقدام محمد بن سلمان در بازداشت تعدادی از شاهزادگان، تاجران و افسران، خالد بن طلال تنها کسی بود که صدای خود را علیه محمد بن سلمان بلند کرد هرچند بین آن دو رابطه دوستی محکمی برقرار بود. خالد به بن سلمان گفته بود اگر کسانی که در هتل ریتز کارلتون بازداشت کرده است در اختلاس و فساد مالی نقش داشته‌اند، باید آن‌ها را به دستگاه قضایی ارجاع دهد و اموال مصادره شده را با شفافیت کامل به بیت‌المال بازگرداند.

این رفتار خالد باعث خشم ولیعهد شد و او را بازداشت کرد. بن سلمان همزمان یکی از فرزندان خالد را که در خدمت سربازی بود، به خط مقدم جنگ در یمن فرستاد.

خالد در طول مدت بازداشت از ژانویه گذشته تا جمعه گذشته که آزاد شد، از مواضع خود کوتاه نیامد و بر خلاف برادرش ولید بن طلال رفتار کرد. ولید ابتدا مقاومت کرد، اما بعد در ازای دریافت اجازه سفر به خارج از کشور، برابر محمد بن سلمان کوتاه آمد و کار به جایی رسید که در گفتگو با تلویزیون آمریکایی فاکس نیوز از ولیعهد دفاع کرد. گذشته از این او در کنفرانس سرمایه‌گذاری ریاض به محافظ شخصی بن سلمان تبدیل شد چنان که تمسخر مردم را در شبکه اجتماعی تصویری یوتیوب به دنبال داشت. اما همه شاهد بودند که خالد بعد از آزادی از چاپلوسی محمد بن سلمان یا تمجید از او خودداری کرد.

ساره لیا ویتسن، مدیر سازمان دیده‌بان حقوق‌بشر درباره مصاحبه ولید بن طلال گفت: ولید بن طلال در اظهار نظر آزاد نیست و مجری فاکس نیوز باید شرایط دشوار او را در نظر می‌گرفت.

احمد بن عبدالعزیز اصرار دارد خالد به هیئت بعیت بازگردد، چون او قادر است در دیگر شاهزادگانی که از قدرت ولیعهد می‌ترسند، روحیه شجاعت بدمد. خالد با این حال ترجیح می‌دهد از سیاست دور بماند و همه تلاش خود را برای آزادی همه شاهزادگان، مبلغان و فعالان در بند یا برگزاری محاکمه علنی آن‌ها در صورتی که مرتکب جرم شده‌اند، به کار گیرد.

برخی معتقدند بن سلمان زیر بار آزاد کردن خالد نمی‌رفت، اما بعد از تحولاتی که در پی متهم شدن وی به دست داشتن در قتل جمال خاشقجی رخ داد، ناچار شد خالد را آزاد کند.

captcha