کلیپ| کاروان عزای فاطمی در اراک دیدار اعضای ستاد کنگره شهدای استان مرکزی با جانباز محمد رضا ثامنی گزارش تصویری| عزاداری مردم اراک در روز شهادت بانوی دو عالم فاطمه(س) اُسوه و الگوی اهل زمین سیره فاطمی گره گشای مشکلات جامعه است پوستر| فاطميه ياس پرپر مي شود، خون ازاين غم قلب حيدرمي شود عکس نوشت| اصلاح طلبان استان مرکزی دست به دامن محکومان قضایی-امنیتی واکنش انتقادی کاربران به اظهارات اخیر روحانی درباره شورای نگهبان همه آنچه باید درباره معامله قرن بدانید سومین شب مراسم عزاداری حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیها)
چهارشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۳
کد خبر: 45873
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۵
صحن شورای اسلامی کلان‌شهر اراک؛

از راه اندازی مرکز پژوهش های شورا تا خداحافظی همراه با تقدیر از شهردار اراک

عضو شورای اسلامی کلان‌شهر اراک گفت: راه اندازی مرکز پژوهش‌های شورای کلان‌شهر اراک در حال پیگیری است.

به گزارش دیار آفتاب؛ ایرج رضایی عضو شورای اسلامی کلان‌شهر اراک و رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورا عصر روز شنبه در صحن رسمی شورای اسلامی کلان‌شهر اراک گفت: مرکز پژوهش‌های شوراهای کلان‌شهرها در حال پیگیری است که به‌صورت تیپ واحد شکل بگیرد.

رضایی ضمن بیان اینکه کمیسیون فرهنگی و دیگر کمیسیون ها بررسی‌های لازم را انجام دادند و درنهایت بنا شد که این مرکز راه بیفتد، عنوان کرد: هفته گذشته با دعوت از معاونت‌های پژوهشی دانشگاه‌های معتبر شهر اراک به همراه معاونت پژوهشی پارک علم و فناوری و 12 نفر از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه که در حوزه‌های پژوهشی فعال هستند تصمیم شد که چارت سازمانی مرکز پژوهش و مطالعات شورای اسلامی شهر هرچه چابک‌تر و جمع‌وجور تر طراحی شود.

وی ادامه داد: بنا نیست شورا یا مرکز پژوهش شورا را متمرکز به کار پژوهشی کنیم بلکه محورهای پژوهش شهری را در آنجا تعریف و تدوین خواهیم کرد و به‌صورت پایلوت و بنا به تخصص هر دانشگاه بخشی را به دانشگاه‌ها واگذار می‌کنیم و برای اینکه این مهم محقق شود پیشنهاد‌ها خوبی شده است که در حال جمع‌بندی آن هستیم. همچنین در هفته‌های آتی مجدداً جلسه‌ای با دعوت از روسای دانشگاه‌ها و معاونین پژوهشی دانشگاه‌ها برقرار خواهد شد و از سایت مرکز پژوهش شورا رونمایی خواهیم کرد.

عضو شورای اسلامی کلان‌شهر اراک اظهار کرد: هدف است که چارت سازمانی و هیئت‌امنای مرکز پژوهش را علاوه بر منتخبین شورا به سمت حضور معاونین پژوهشی دانشگاه‌ها به‌عنوان اعضای حقوقی سوق می‌دهیم.

ارتباط با صنعت دغدغه اصلی دانشگاه

نجفی ریاست دانشگاه صنعتی اراک که به‌عنوان مهمان در صحن علنی این هفته شورای شهر حضور داشت گفت: به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های دولتی باکیفیت سعی کرده‌ایم مسئله ارتباط صنعت با جامعه را یکی از دغدغه‌های اصلی خود قرار دهیم.

نجفی ضمن بیان اینکه مرکز تحقیقات توسعه پایداری در دانشگاه صنعتی اراک شکل‌گرفته است اذعان داشت: همان‌طور که از نام آن مشخص است شکل‌دهی و هدف دهی به مطالعات و پژوهش‌ها و هدایت به سمت مسائل و مشکلات جامعه شهری و محیط پیرامونی به‌عنوان یک محیطی که بتواند مسیر توسعه پایدار را طی کند این مرکز شکل‌گرفته است.

وی با اشاره به اینکه سعی شده است شکل تعامل و همکاری‌های دوجانبه را به شکل ظرفیت‌سازی و نهادسازی‌های مشترک پی بگیریم عنوان کرد: پیشنهاد می‌شود که این الگو با شهرداری و شورای شهر شکل بگیرد و در مرکز تحقیقات دانشگاه اعلام آمادگی می‌کنیم که مرکز تحقیقات توسعه شهری دانشگاه را به مرکز تحقیقات شکل‌گرفته در شورای شهر متصل کنیم.

رئیس دانشگاه صنعتی اراک گفت: پیشنهادی را در سال‌های گذشته پیرامون بحث 55 متری داشتیم و دانشگاه اعلام آمادگی کرد که سمینار های تخصصی را حول این موضوع بررسی کند که جلساتی هم در این حوزه تشکیل شد.  

وی با تأکید بر اینکه زمینه‌های همکاری بین‌الملل بعضاً در شهرهای دیگر فراهم‌شده است تصریح کرد: برگزاری استارت آپ هایی که مرتبط با بازار ایده در حوزه مدیریت شهری است یکی از پیشنهادهایی هست که قطعاً با محوریت دانشگاه و مشارکت حوزه مدیریت شورای شهر و شهرداری می‌تواند مفید واقع شود.

نجفی تشریح کرد: به خاطر اینکه فضاهای پیرامونی دانشگاه بتواند به محیطی تبدیل شود که محل تبادل حوزه‌های علمی و مدیریت شهری قرا گیرد پیشنهاد می‌شود که با تفاهمی که بین دانشگاه صنعتی اراک و دانشگاه‌های استان و شورای شهر یا شهرداری و پارک علم و فناوری استان منعقد می‌شود اگر بتوانیم فضایی را به شرکت‌ها و مراکز تحقیقاتی که مرتبط با حوزه مدیریت شهری هستند اختصاص دهیم که این مهم می‌تواند روح علمی را به این مراکز عمومی بدهد.

انجام 150 پروژه توسط دانشگاه صنعتی

وی بابیان اینکه حدود 150 پروژه را در اقصا نقاط استان در مکان‌یابی، نقشه‌برداری و حوزه‌های موردنیاز استان انجام دادیم یادآور شد: دانشگاه صنعتی ساماندهی اهل تفکر در حوزه مدیریت شهری را به طرق مختلف انجام داده است که به‌عنوان‌مثال در سال 84 تا 86 بر روی تعیین اولویت‌های شهر اراک کمیته‌ای تشکیل شد و فعالیت‌هایی شکل گرفت.

مرکز تحقیقات صنایع فلزی دانشگاه در کنار ماشین‌سازی

رئیس دانشگاه صنعتی اراک توافق با ایرالکو و گرفتن مجوز مرکز تحقیقات آلومینیوم را جز فعالیت‌های دانشگاه در حوزه صنعت عنوان کرد و افزود: این کار را با ماشین‌سازی به‌صورت مرکز تحقیقات صنایع فلزی انجام دادیم که این مرکز با مرکز تحقیقات و توسعه ماشین‌سازی یکی شده است.

وی پروژه‌های تعریف‌شده را 20 عنوان برشمرد و بابیان اینکه از این تعداد 5 پروژه به قرارداد انجامیده است اضافه کرد: دانشگاه صنعتی  همچنین در خوشه ریلی و نفت و گاز نهادهای مشترکی را با صنعت ایجاد کرده است.

نجفی گفت: از سال 92 توانستیم بحث تحقیق و توسعه را در صنایع کوچک و متوسط برجسته کنیم و آنجا منجر به این شد که با کمک اداره کل صنایع واحد تحقیق و توسعه صنایع را راه بیندازیم و آموزش‌های آن‌ها را شروع کردیم.

وی ادامه داد: درزمینهٔ نقش خدمات پیشین و پسین تولید مخصوصاً در بخش تحقیقات و توسعه، دانشگاه به دنبال الگوهای بسیار جدید ازنظر نهادهای مشترک بوده است که آثار آن نیز مشهود است .

ورود آموزش به بحث منابع انسانی

رئیس دانشگاه صنعتی اراک بابیان اینکه معتقدیم که باید بحث آموزش در بحث تدوین برنامه جامع منابع انسانی ورود پیدا کند اظهار کرد: در کنار فعالیت‌های فناورانه فعالیت‌های آموزشی نیز ازجمله فعالیت‌های دانشگاه است و در همین راستا در حال برگزاری دوره مدیریت پیشرفته برای 60 نفر از متخصصین صنعت فلزی هستیم.

تولید دستگاه زباله‌های بیمارستانی با همکاری ماشین‌سازی

وی اذعان داشت: یکی از پروژه‌های دانشگاه با ماشین‌سازی بحث تولید دستگاه برای زباله‌های بیمارستانی است که در حال پیگیری آن هستیم همچنین دانشگاه در حوزه مدیریت سبز نیز واردشده است و مرکز تحقیقات و توسعه پایدار دانشگاه در بخش تکنولوژی‌های سبز به این مسئله می‌پردازد.

نجفی با اشاره به اینکه حجم دانشگاه‌های کیفی استان نسبت به نیاز استان کم است، تشریح کرد: شهر اراک به‌عنوان یک کلان‌شهر، توسعه خدمات شهری در آن بسیار اهمیت دارد و باید تلاش کرد که در این زمینه خلاقیت و کارآفرینی جوانان را ساماندهی کنیم.

وی توسعه شرکت‌های دانش‌بنیانی که در حوزه مدیریت شهری کار می‌کنند را از اولویت‌های شورای شهر دانست و عنوان کرد: دانشگاه درخواست دارد خانه‌های علم را در بستر پارک‌ها گسترش دهد و در این زمینه کمک کنیم که پارک‌ها ازجمله پارک مادر شهر اراک شامل این مسئله باشند همچنین انتظار این است که شهرداری پیش‌قدم شود و نهادهایی را در اختیار آموزش پرورش دانشگاه‌ها قرار دهد تا بتوانند در این زمینه فعالیت کنند.

نجفی با اشاره به تشکیل خانه ریاضیات و فیزیک و انجام فعالیت در این خانه‌ها مطرح کرد: اگر قرار است که فعالیت‌ها به سطح شهر کشیده شود به اراده شهرداری و شورای شهر بستگی دارد.

پارک‌ها علمی شود

وی در ادامه یادآور شد: شهرداری در سال 79 بهره‌برداری از پارک مادر را به شورای شهر واگذار کرد. یکی از طرح‌ها این بود که بدون دست زدن به ساختار پارک مؤلفه‌های علمی به آن اضافه شود که این طرح کنار گذاشته شد اما با توجه به اتفاقات مجرمانه روی‌داده در آن پارک حاضریم فضای دانشگاه را به یک‌سوم پایانی پارک متصل کنیم تا مردم به مسجد دانشگاه مراجعه کنند و دانشجوها وارد فضای پارک شوند تا بتوان با این کار امنیت لازم را ایجاد کرد که برای این کار قسمت یک‌سوم انتهایی پارک یک سری اصلاحات جزئی می‌خواهد.

آماده کمک در پروژه 55 متری هستیم

نجفی با اشاره به طرح 55 متری ادامه داد: بنا به درخواست شورا دانشگاه جلساتی را برگزار کرد بعد از جلسه اول بلافاصله55 متری به سمت اجرا رفت و درواقع هیچ مطالبه‌ای از کار جهت تداوم بررسی ابعاد اقتصادی و مباحث دیگر نشد.

 وی افزود: اگر در مورد 55 متری درخواست مشخصی از دانشگاه هست به‌صورت مکتوب ارسال شود که از چه بعدی و چه بحثی به این زمینه ورود کنیم و دانشگاه کمک‌های خود را انجام می‌دهد.

رئیس دانشگاه صنعتی گفت: امید است که اعضای شورا و شهرداری بحث چشم‌انداز اراک را که سندهای متفاوتی برای آن داریم و مسیر قانونی تصویب خودشان را انجام نداده‌اند پیگیری کنند و چشم‌اندازی را که چراغ راه همه مدیران باشد تعیین کنند.

 وی مکان‌یابی، نقشه‌برداری ، ممیزی رو تبدیل اطلاعات ممیزی به نقشه gis ،مشاوره‌های ساختمانی و ترافیک را از حوزه فعال دانشگاه دانست و خاطرنشان کرد: از دانشگاه‌ها بیشتر استفاده کنید که این دانشگاه‌ها برای شما و مردم است ما هر امکاناتی که داریم متعلق به مردم است و وظیفه‌داریم در اختیار شورای شهر که برآمده از مردم است قرار دهیم تا بتواند بهترین عملکرد را برای مردم اراک به ارمغان آورد.

خداحافظی با شهردار اراک

در بخش دیگری از جلسه شورا فلک افلاکی رئیس شورای اسلامی کلان‌شهر اراک به مسئله انتخاب شهردار پرداخت و عنوان کرد: ضمن تشکر از زحمات شهردار فعلی اراک تا چهارشنبه در خدمت ایشان هستیم و با توجه به اینکه قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان ابلاغ‌شده است و مجبور به قطع همکاری با آقای تاجران خواهیم بود روند انتخاب سرپرست و شهردار جدید مانند سال گذشته صورت می‌گیرد.

فلک افلاکی ادامه داد: همان‌طور که سال گذشته مراحل مقدماتی خارج از صحن رسمی اتفاق افتاد امسال هم به همین شکل خواهد بود.

وی افزود: یک یا دو نفر از افراد معرفی‌شده از طرف دو جریان حاضر در شورا در صحن علنی و در حضور خبرنگاران برنامه‌های خود را ارائه خواهند داد.

بدقولی نسبت به مردم در پروژه 55 متری

در بخش دیگری از این جلسه تاجران شهردار اراک به طرح 55 متری پرداخت و در پاسخ به انتقاد رئیس شورای شهر مبنی بر بدقولی صورت گرفته نسبت به مردم گفت: موضوع 55 متری که هفته گذشته جلسه آن‌که هیچ‌یک از اعضای شورا در آن شرکت نکردند و با حضور تعدادی از مخالفین و استاندار تشکیل شد و صحبت‌هایی پیرامون لغو این طرح ارائه شد که توضیحاتی برای آن‌ها داده شد که لغو این طرح از طریق شورای شهر و استاندار و شهرداری نیست.

تاجران با اشاره به اینکه برنامه 55 متری، سازوکار خودش را لازم دارد عنوان کرد:  برای اجرای آن به گرفتن وام نیاز است زیرا شهرداری در قالب بودجه خودش نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

وی انتخاب دو شرکت معتبر برای اجرا را مطرح کرد و ادامه داد: این شرکت‌ها به این خاطر انتخاب‌شده‌اند که اگر به هر دلیلی نتوانستند در نشر اوراق کاری را انجام دهند خودشان توان تأمین سرمایه را داشته باشند.

شهردار اراک بابیان اینکه آن‌ها حدود 800 میلیارد تومان وثیقه لازم داشتند و این وثیقه آماده شد و از آن‌ها دعوت‌شده که این هفته به اراک بی آیند و مدارک را تکمیل و شروع به کار کنند.

وی افزود: شرکت‌ها میگویند که ظرف دو ماه آینده این را می‌توانند تأمین کنند ولی پیش‌بینی عقلایی این هست که تا بهمن‌ماه این کار زمان می‌برد.

تاجران در پاسخ به انتقاد فلک افلاکی گفت: این مسئله مربوط به موفقیت یا ناموفق بودن شخص نیست همان‌طور که می‌دانید عوامل مختلفی دست‌به‌دست هم می‌دهند تا یک‌چیزی موفق بشود یا نشود. از سویی مشکلات اقتصادی کشور و از سوی دیگر اتفاقات اخیر شهرداری که سازمان شهرداری را دچار گرفتاری کرد ، هر دو باعث شد تا بدقولی نسبت به مردم صورت گیرد.

فلک افلاکی در واکنش به تاجران بیان کرد: با توجه به اینکه 16 سال از این طرح می‌گذرد و هنوز انجام‌نشده است جا داشت که سعی می‌شد  تا با خوش‌قولی نسبت به مردم، اعتماد مردم برمی‌گشت.

در این جلسه با اصلاح اساسنامه باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری و با تفویض اختیار به مجتبی خراجی به‌عنوان سرپرست معاونت مالی و اقتصادی شهرداری موافقت شد و همچنین نمایندگان مردم در شورا با تصویب 50 درصد تعیین جایزه خوش‌حسابی برای پرداخت‌کنندگان به‌موقع عوارض صنفی مخالفت کردند.


انتهای پیام/

captcha