آماده‌باش کامل استان مرکزی برای مقابله با سیلاب احتمالی حضور سردار غیب‌پرور در جمع سیل زدگان شهرستان آق قلا/تصاویر فرمان حضرت آقا جهشی را در امداد رسانی ایجاد کرد / 7 استان معین جهت بهسازی امشب وارد استان می شوند/ 250 هزار هکتار زمین زراعی زیر آب است آیا اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان در سال ۹۸ باعث بهبود وضعیت معیشتی آنها می‌شود؟ آق قلا همچنان نقطه کانونی فاجعه سیل استان / انتقال و اسکان مردم در نقاط امن ادامه دارد / بازگشت آرامش نسبی در ششمین روز پس از وقوع سیل کالاهای غیر ضروری در سبد وارداتی کشور/ چرا ۱۹۶۰۰ واردکننده در کشور وجود دارد؟ سناریوهای پیش‌روی انگلیس کدامند، برکسیت با توافق یا بدون توافق؟ اعزام مشمولان مناطق سیل زده به سربازی ۲ ماه به تعویق افتاد/ اعطای یک ماه مرخصی اضطراری به سربازان از حمایت شخص ترامپ از ناآرامی‌های ایران تا جایگاه کشورمان در میان قدرت‌های جهان و تصاویری خارق‌العاده از روستایی بر فراز ابر‌ها رقابت بازیگران سریال «دلدادگان» در خندوانه/ماجرای ازدواج خانم بازیگر با عمو پورنگ چه بود؟
یکشنبه ۰۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۶
کد خبر: 45298
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
امیدی رئیس پلیس راهور استان مرکزی

فرهنگ استفاده از دوچرخه در استان مرکزی مغفول مانده است/کاهش آلودگی هوای اراک با تمرکززدایی از هسته مرکزی شهر

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان مرکزی با اشاره به اینکه باید شهروندان را به استفاده از وسایل نقلیه پاک مثل دوچرخه تشویق کرد گفت: استفاده از دوچرخه که متأسفانه در استان مغفول مانده علاوه بر بالا بردن سطح سلامتی، ترافیک و آلودگی زیست‌محیطی را کاهش می‌دهد.

سرهنگ ابوالفضل امیدی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان مرکزی  در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به اینکه آلودگی شهر اراک بیشتر منشأ صنعتی دارد تا ترافیکی گفت: یکی از عوامل ترافیکی تأثیرگذار در آلودگی هوای اراک فرسوده بودن ناوگان حمل‌ونقل عمومی است.

تشدید برخورد با خودروهای فاقد معاینه

امیدی با اشاره به اینکه در راستای کاهش آلودگی هوا برخورد با خودروهای فاقد معاینه امسال تشدید یافته است افزود: در ۶ ماهه اول سال گذشته ۲۵۰ فقره اعمال قانون در خصوص معاینه فنی داشته‌ایم درحالی‌که این آمار امسال به ۱۲۶۴ فقره اعمال قانون افزایش‌یافته است.

وی همچنین در مورد خودروهای سنگین نیز اعلام کرد: در حال حاضر با فعال بودن ۶ مرکز معاینه فنی سنگین در استان و اتصال آنلاین مراکز معاینه به راهنمایی رانندگی، ماشین‌های بالای ۱۰ سال هر ۳ ماه یک‌بار و ماشین‌های زیر ۱۰ سال هر۶ ماه یک‌بار ملزم‌ به مراجعه به مراکز معاینه فنی هستند.

کاهش آلودگی هوای اراک با تمرکززدایی از هسته مرکزی شهر

امیدی در خصوص ساختار شهر اراک افزود: با توجه به تمرکز اغلب کاربری‌های گوناگون در مرکز شهر، ظرفیت سرویس خیابان‌ها به‌هیچ‌عنوان جوابگوی این‌همه تقاضای سفر نیست. این موضوع علاوه بر ایجاد ترافیک و هدر دادن وقت مردم، باعث ایجاد آلودگی هوا و مصرف بیشتر سوخت شده است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان مرکزی بیان کرد: لازم است بسیاری از کاربری‌ها را از هسته مرکزی شهر منتقل کنیم.

وی گفت: عامل مؤثر دیگر در این ترافیک، میل افراد به استفاده از خودروی تک‌سرنشین برای سفر به مرکز شهر است.

رئیس پلیس راهور استان بیان کرد: برای کنترل آلودگی هوا و کاهش حجم ترافیک لازم است تغییر الگوی سفرهای درون‌شهری و تغییر و تبلیغ وسایل نقلیه عمومی انجام شود. وسایل نقلیه عمومی باید ایمن و با بررسی ضوابط و استانداردها باشند.

امیدی تردد وسایل نقلیه عمومی کارخانه‌ها و سازمان‌ها را عامل دیگر آلودگی دانست و گفت: اغلب اتوبوس‌هایی با ظرفیتی حدود ۴۰ نفر اما با تعداد سرنشین خیلی کمتر از ظرفیت خود تردد می‌کنند. علاوه بر اشباع فضای خیابان باعث افزایش آلاینده‌ها می‌شوند.

استفاده از دوچرخه در استان مرکزی مغفول مانده است

وی با اشاره به اینکه باید شهروندان را به استفاده از وسایل نقلیه پاک مثل دوچرخه تشویق کرد خاطرنشان کرد: استفاده از دوچرخه که متأسفانه در استان مغفول مانده علاوه بر بالا بردن سطح سلامتی، ترافیک و آلودگی زیست‌محیطی را کاهش می‌دهد.

انتهای پیام/

captcha