ستاره هواداران استقلال به دنبال بازار گرمی و حضور در استقلال + عکس ایران به اقدام هر متجاوزی در عرصه فضا پاسخی پشیمان‌کننده می‌دهد سکونشینی در اروپا و بی‌اثری در ترکیه؛ آخر و عاقبت بازیکنانی که از پرسپولیس جدا شدند دستگیری ۱۳۰ دلال ارزی/ طرح کاهش به زودی اجرایی می شود کدام اعضای دولت روحانی توقع مردم از برجام را بالا بردند؟ «سهمیه هیات‌علمی» چیست؟/ همه برابرند، فرزندان اساتید برابرتر! ولایت‌پذیری برادر بزرگ‌تر حضرت امام #گنبد_پوشالی اسرائیل در برابر راکت‌های فلسطینی استانی که می‌توانند سر تا پایش را طلا بگیرند! + تصاویر سانسور پیام ویژه خارجی‌ها به مقامات دولتی/ فوتبال ایران در آستانه تعلیق!
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۳:۵۶
کد خبر: 45298
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
امیدی رئیس پلیس راهور استان مرکزی

فرهنگ استفاده از دوچرخه در استان مرکزی مغفول مانده است/کاهش آلودگی هوای اراک با تمرکززدایی از هسته مرکزی شهر

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان مرکزی با اشاره به اینکه باید شهروندان را به استفاده از وسایل نقلیه پاک مثل دوچرخه تشویق کرد گفت: استفاده از دوچرخه که متأسفانه در استان مغفول مانده علاوه بر بالا بردن سطح سلامتی، ترافیک و آلودگی زیست‌محیطی را کاهش می‌دهد.

سرهنگ ابوالفضل امیدی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان مرکزی  در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به اینکه آلودگی شهر اراک بیشتر منشأ صنعتی دارد تا ترافیکی گفت: یکی از عوامل ترافیکی تأثیرگذار در آلودگی هوای اراک فرسوده بودن ناوگان حمل‌ونقل عمومی است.

تشدید برخورد با خودروهای فاقد معاینه

امیدی با اشاره به اینکه در راستای کاهش آلودگی هوا برخورد با خودروهای فاقد معاینه امسال تشدید یافته است افزود: در ۶ ماهه اول سال گذشته ۲۵۰ فقره اعمال قانون در خصوص معاینه فنی داشته‌ایم درحالی‌که این آمار امسال به ۱۲۶۴ فقره اعمال قانون افزایش‌یافته است.

وی همچنین در مورد خودروهای سنگین نیز اعلام کرد: در حال حاضر با فعال بودن ۶ مرکز معاینه فنی سنگین در استان و اتصال آنلاین مراکز معاینه به راهنمایی رانندگی، ماشین‌های بالای ۱۰ سال هر ۳ ماه یک‌بار و ماشین‌های زیر ۱۰ سال هر۶ ماه یک‌بار ملزم‌ به مراجعه به مراکز معاینه فنی هستند.

کاهش آلودگی هوای اراک با تمرکززدایی از هسته مرکزی شهر

امیدی در خصوص ساختار شهر اراک افزود: با توجه به تمرکز اغلب کاربری‌های گوناگون در مرکز شهر، ظرفیت سرویس خیابان‌ها به‌هیچ‌عنوان جوابگوی این‌همه تقاضای سفر نیست. این موضوع علاوه بر ایجاد ترافیک و هدر دادن وقت مردم، باعث ایجاد آلودگی هوا و مصرف بیشتر سوخت شده است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان مرکزی بیان کرد: لازم است بسیاری از کاربری‌ها را از هسته مرکزی شهر منتقل کنیم.

وی گفت: عامل مؤثر دیگر در این ترافیک، میل افراد به استفاده از خودروی تک‌سرنشین برای سفر به مرکز شهر است.

رئیس پلیس راهور استان بیان کرد: برای کنترل آلودگی هوا و کاهش حجم ترافیک لازم است تغییر الگوی سفرهای درون‌شهری و تغییر و تبلیغ وسایل نقلیه عمومی انجام شود. وسایل نقلیه عمومی باید ایمن و با بررسی ضوابط و استانداردها باشند.

امیدی تردد وسایل نقلیه عمومی کارخانه‌ها و سازمان‌ها را عامل دیگر آلودگی دانست و گفت: اغلب اتوبوس‌هایی با ظرفیتی حدود ۴۰ نفر اما با تعداد سرنشین خیلی کمتر از ظرفیت خود تردد می‌کنند. علاوه بر اشباع فضای خیابان باعث افزایش آلاینده‌ها می‌شوند.

استفاده از دوچرخه در استان مرکزی مغفول مانده است

وی با اشاره به اینکه باید شهروندان را به استفاده از وسایل نقلیه پاک مثل دوچرخه تشویق کرد خاطرنشان کرد: استفاده از دوچرخه که متأسفانه در استان مغفول مانده علاوه بر بالا بردن سطح سلامتی، ترافیک و آلودگی زیست‌محیطی را کاهش می‌دهد.

انتهای پیام/

captcha