کشور با تولید و توزیع عادلانه منابع آباد می‌شود/بازداشت خبرنگار پرس تی وی نقض آشکار آزادی بیان است اصرار بعضی نمایندگان مجلس بر تصویب fatf و cft خطاست/نفوذ، نقشه آمریکا برای مقابله با ایران است استکبار با ترفندهای مختلف به دنبال سلطه در ایران است/ ایام فاطمیه بهترین فرصت برای بیان فضایل حضرت زهرا(س) حریف ایران در یک هشتم نهایی مشخص شد +نمودار و برنامه بازی‌ها ساخت نسخه دوم ماهواره«پیام» دو هفته دیگر آغاز می‌شود واکنش ترامپ به پرتاب ماهواره توسط ایران مقایسه وضعیت توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران با منطقه و جهان+جدول مهم‌ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می‌شود؟ واکنش تاج به صحبت های کی‌روش وحشت روزافزون اسرائیل از محور مقاومت
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۵
کد خبر: 45298
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
امیدی رئیس پلیس راهور استان مرکزی

فرهنگ استفاده از دوچرخه در استان مرکزی مغفول مانده است/کاهش آلودگی هوای اراک با تمرکززدایی از هسته مرکزی شهر

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان مرکزی با اشاره به اینکه باید شهروندان را به استفاده از وسایل نقلیه پاک مثل دوچرخه تشویق کرد گفت: استفاده از دوچرخه که متأسفانه در استان مغفول مانده علاوه بر بالا بردن سطح سلامتی، ترافیک و آلودگی زیست‌محیطی را کاهش می‌دهد.

سرهنگ ابوالفضل امیدی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان مرکزی  در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به اینکه آلودگی شهر اراک بیشتر منشأ صنعتی دارد تا ترافیکی گفت: یکی از عوامل ترافیکی تأثیرگذار در آلودگی هوای اراک فرسوده بودن ناوگان حمل‌ونقل عمومی است.

تشدید برخورد با خودروهای فاقد معاینه

امیدی با اشاره به اینکه در راستای کاهش آلودگی هوا برخورد با خودروهای فاقد معاینه امسال تشدید یافته است افزود: در ۶ ماهه اول سال گذشته ۲۵۰ فقره اعمال قانون در خصوص معاینه فنی داشته‌ایم درحالی‌که این آمار امسال به ۱۲۶۴ فقره اعمال قانون افزایش‌یافته است.

وی همچنین در مورد خودروهای سنگین نیز اعلام کرد: در حال حاضر با فعال بودن ۶ مرکز معاینه فنی سنگین در استان و اتصال آنلاین مراکز معاینه به راهنمایی رانندگی، ماشین‌های بالای ۱۰ سال هر ۳ ماه یک‌بار و ماشین‌های زیر ۱۰ سال هر۶ ماه یک‌بار ملزم‌ به مراجعه به مراکز معاینه فنی هستند.

کاهش آلودگی هوای اراک با تمرکززدایی از هسته مرکزی شهر

امیدی در خصوص ساختار شهر اراک افزود: با توجه به تمرکز اغلب کاربری‌های گوناگون در مرکز شهر، ظرفیت سرویس خیابان‌ها به‌هیچ‌عنوان جوابگوی این‌همه تقاضای سفر نیست. این موضوع علاوه بر ایجاد ترافیک و هدر دادن وقت مردم، باعث ایجاد آلودگی هوا و مصرف بیشتر سوخت شده است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان مرکزی بیان کرد: لازم است بسیاری از کاربری‌ها را از هسته مرکزی شهر منتقل کنیم.

وی گفت: عامل مؤثر دیگر در این ترافیک، میل افراد به استفاده از خودروی تک‌سرنشین برای سفر به مرکز شهر است.

رئیس پلیس راهور استان بیان کرد: برای کنترل آلودگی هوا و کاهش حجم ترافیک لازم است تغییر الگوی سفرهای درون‌شهری و تغییر و تبلیغ وسایل نقلیه عمومی انجام شود. وسایل نقلیه عمومی باید ایمن و با بررسی ضوابط و استانداردها باشند.

امیدی تردد وسایل نقلیه عمومی کارخانه‌ها و سازمان‌ها را عامل دیگر آلودگی دانست و گفت: اغلب اتوبوس‌هایی با ظرفیتی حدود ۴۰ نفر اما با تعداد سرنشین خیلی کمتر از ظرفیت خود تردد می‌کنند. علاوه بر اشباع فضای خیابان باعث افزایش آلاینده‌ها می‌شوند.

استفاده از دوچرخه در استان مرکزی مغفول مانده است

وی با اشاره به اینکه باید شهروندان را به استفاده از وسایل نقلیه پاک مثل دوچرخه تشویق کرد خاطرنشان کرد: استفاده از دوچرخه که متأسفانه در استان مغفول مانده علاوه بر بالا بردن سطح سلامتی، ترافیک و آلودگی زیست‌محیطی را کاهش می‌دهد.

انتهای پیام/

captcha