آماده‌باش کامل استان مرکزی برای مقابله با سیلاب احتمالی حضور سردار غیب‌پرور در جمع سیل زدگان شهرستان آق قلا/تصاویر فرمان حضرت آقا جهشی را در امداد رسانی ایجاد کرد / 7 استان معین جهت بهسازی امشب وارد استان می شوند/ 250 هزار هکتار زمین زراعی زیر آب است آیا اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان در سال ۹۸ باعث بهبود وضعیت معیشتی آنها می‌شود؟ آق قلا همچنان نقطه کانونی فاجعه سیل استان / انتقال و اسکان مردم در نقاط امن ادامه دارد / بازگشت آرامش نسبی در ششمین روز پس از وقوع سیل کالاهای غیر ضروری در سبد وارداتی کشور/ چرا ۱۹۶۰۰ واردکننده در کشور وجود دارد؟ سناریوهای پیش‌روی انگلیس کدامند، برکسیت با توافق یا بدون توافق؟ اعزام مشمولان مناطق سیل زده به سربازی ۲ ماه به تعویق افتاد/ اعطای یک ماه مرخصی اضطراری به سربازان از حمایت شخص ترامپ از ناآرامی‌های ایران تا جایگاه کشورمان در میان قدرت‌های جهان و تصاویری خارق‌العاده از روستایی بر فراز ابر‌ها رقابت بازیگران سریال «دلدادگان» در خندوانه/ماجرای ازدواج خانم بازیگر با عمو پورنگ چه بود؟
یکشنبه ۰۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۶
کد خبر: 45147
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۸
چگونه تصویب لوایح خودتحریمی، بهانه را از آمریکا نگرفت؟

وقتی پیش بینی منتقدان FATF محقق می‌شود

امروز تعهدی که دولت به FATF داده و اطلاعاتی که به بازرسان و کارشناسان این نهاد داده می‌شود به عنوان منبع در گزارش‌ها و اقدامات تحریمی آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از گروه فرهنگی قدس‌آنلاین، وزارت خزانه داری آمریکا با متهم کردن جمهوری اسلامی ایران به پولشویی و تأمین مالی تروریسم، آن هم با دستاویز قرار دادن دستورعمل‌ها و گزارش‌های FATF، برای شرکت‌ها و بانک‌های جهان خط و نشان کشیده است که نه تنها باید هشدارهای کارگروه اقدام مالی که تهران را در فهرست خاکستری قرار داده، مورد توجه قرار دهند که باید تحریم‌های آمریکا را نیز رعایت کنند و از همکاری با ایران بپرهیزند.

این گزارش و ادعاهای مطرح شده در آن درست پس از آن منتشر شده که آخرین مورد از برنامه اقدام FATF با فشار و لابی دولت و اصلاح‌طلبان با رئیس مجلس در پارلمان به تصویب رسید و لایحه CFT آخرین پرده از لوایح چهارگانه دولت روحانی نیز از سد مجلس عبور کرد.

محمد جواد ظریف در آن جلسه گفته بود نه او و نه روحانی حاضر نیستند تضمینی بدهند که با تصویب این آخرین لایحه هم مشکل تحریم‌های کشور حل شود، اما تضمین می‌دهند که اگر این لایحه تصویب نشود، آمریکا بهانه مهمی برای افزایش مشکلات ما پیدا خواهد کرد.

پنجشنبه گذشته اما وزارت خزانه داری آمریکا در گزارش جدید خود با استناد به هشدار خاکستری FATF که از دو ماه پیش ریاستش به مارشال بیلینگسلیا، معاون این وزارتخانه دولت آمریکا واگذار شده و بر مبنای اطلاعاتی که در قالب تعهدات 41 گانه دولت روحانی به این کارگروه در اختیار نهادهای خارجی قرار می‌گیرد دولت ایران را به حمایت از گروه‌های تروریستی، کمک‌ رسانی به دولت سوریه، ارتقای سیستم‌های موشکی و نقض حقوق بشر، با سوءاستفاده از سیستم مالی جهانی از طریق ایجاد شرکت‌های صوری، اسناد جعلی، صرافی‌ها، شرکت‌های ظاهراً قانونی و مقام‌های دولتی برای تولید درآمدهای غیرقانونی و استفاده از آن‌ها در فعالیت‌های مخرب متهم کرد.

 دهن کجی آمریکا به ظریف و توافقش با اروپایی‌ها

حالا به گفته احمد علیرضا بیگی این حامیان FATF و لوایح آن در مجلس و آقای ظریف و رئیس جمهور هستند که باید مسئولیت ادعاهای نادرست خود را بپذیرند و پاسخگوی اتفاق امروز و اتفاق‌های بعد از آن باشند و بگویند وزارت خزانه داری آمریکا بر مبنای اطلاعات چه نهادهایی مدعی آگاهی از تراکنش‌های مالی شرکت‌ها و مقامات ایران و حتی صرافی‌های کشور است؟ جز اینکه هر اطلاعاتی که به FATF داده می‌شود مبنای مستندسازی و رصد فعالیت‌های اقتصادی ایران در شرایط تحریمی و در جنگ قدرت در منطقه قرار می‌گیرد؟

نماینده مردم تبریز با بیان اینکه سناریویی که برای برجام طراحی شده بود، امروز در موردFATF در حال تکرار شدن است، گزارش خزانه داری آمریکا را دهن کجی به دولت روحانی خوانده و به خبرنگار ما می‌گوید: تفاوت در این است که دولت روحانی در برجام وعده‌ها و تضمین‌های زیادی به مردم داده بود که گشایش‌های زیادی را به دنبال خواهد داشت و آن را سند افتخار معرفی می‌کرد، اما در مورد FATF هیچ وعده و تضمینی ندادند و فقط ابراز امیدواری کردند که تن دادن به تعهدات دیکته شده این کارگروه بتواند بهانه تشدید تحریم‌ها را از آمریکا بگیرد که این حرف تحقیرآمیز و نادرستی بود.

وی با اشاره به محتوای گزارش اخیر وزارت خزانه‌داری آمریکا و استناد آن به توصیه‌هایFATF برای متهم کردن ایران به پولشویی و حمایت از تروریسم، خاطرنشان می‌کند: نگرانی مخالفان تصویب لایحه CFT از همین بود که عضویت ایران در کنوانسیون‌هایFATF و دادن اطلاعات کشور به بیگانگان دستاویز فشار علیه خودمان و سوءاستفاده دشمنان قرار گیرد و امروز همین اتفاق در حال رخ دادن است و تبعات نامطلوبی برای کشور خواهد داشت. امروز تعهدی که دولت به FATF داده و اطلاعاتی که به بازرسان و کارشناسان این نهاد داده می‌شود به عنوان منبع در گزارش‌ها و اقدامات تحریمی آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی، گزارش وزارت خزانه‌داری آمریکا را نوعی واکنش و عکس‌العمل به مذاکرات تهران و کشورهای اروپایی و توافق صورت گرفته برای حفظ برجام عنوان کرده و می‌افزاید: آمریکا می‌خواهد این نکته را متذکر شود که اهمیتی برای توافق اروپایی‌ها با ایران قائل نیست و در هر شرایطی به دنبال اعمال تحریم‌های بیشتر است و عقب نشینی دولت روحانی و اجرای تمامی تعهدات برجامی هم تغییری در موضع واشنگتن ایجاد نخواهد کرد.

 دام FATF

قاسم ساعدی عضو کمیسیون انرژی نیز با یادآوری اینکه وزارت خزانه‌داری آمریکا با استناد به هشدارهای FATF در مورد ایران و قرار گرفتن نام ایران در فهرست خاکستری این نهاد، تهران را متهم به پولشویی و حمایت از تروریسم کرده است، می‌گوید: این وضعیت قابل پیش‌بینی بود و منتقدان و مخالفان بارها در جریان تصویب لوایح دولت نسبت به تبعات پذیرش FATF هشدار دادند و امروز این موضوع ملموس‌تر شده است.

نماینده مردم دشت آزادگان با اشاره به اینکه تصویب لوایح چهارگانه تضمینی برای خارج شدن نام ایران از فهرست خاکستری FATF نیست و این وضعیت ممکن است سال‌ها ادامه داشته باشد، می‌گوید: وزارت خزانه داری آمریکا به همین بهانه و با اطلاعاتی که از مسیر FATF به دست می‌آورد، حمایت ایران از محور مقاومت و دور زدن تحریم‌های یکجانبه خود را به عنوان پولشویی و حمایت از تروریسم معرفی کرده و فعالیت‌های مالی ایران را که برای مصون ماندن از تحریم‌ها لازم است از دید آمریکا مخفی نگه داشته شود، مشکوک معرفی می‌کند و این به مدد تعهد دولت به اجرای خواسته‌های FATF و افتادن کشور در دام این کارگروه صورت می‌گیرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با تأکید بر اینکه دولت، رئیس جمهور و آقای ظریف که در مجلس تعهد داده بود با تصویب لوایح چهارگانه بهانه از دست آمریکایی‌ها گرفته خواهد شد، امروز باید در مقابل مردم و سرخوردگی آن‌ها پاسخگو باشند، تصریح می‌کند: آمریکا با اصل نظام و ماهیت انقلاب ایران مشکل دارد و به دنبال براندازی است، بنابراین تصور اینکه می‌شود بهانه‌ای را از دست آن‌ها گرفت و حسن نیت خود را نشان داد ساده‌لوحی است و دولت با اصرار بر اجرای تعهدات و دستورعمل‌های FATF تنها به آمریکایی‌ها کمک خواهد کرد تا ادعاهای خود را که بر مبنای حدس و گمان و جاسوسی و سندسازی مطرح می‌کرده‌اند به عنوان تخلف از تعهدات FATF و دسترسی به اطلاعات مالی و بانکی کشور مستند جلوه دهند.

انتهای پیام/

captcha