اردوهای جهادی بستری برای نمایش ظرفیت‌های جوانان/ ساخت ۱۳ منزل برای محرومین توسط بسیج سازندگی اراک نبود اسپانسر مهم‌ترین مشکل حوزه ورزش فراهان است جلوگیری از کشت هندوانه در استان مرکزی/ ذخیره یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعبی آب در پشت سد های استان کاراته کا استان مرکزی مدال طلا را کسب کرد پایان خوش یک فصل ناخوش/ صحنه غروب خورشید در استادیوم آزادی/ بازی تشریفاتی به خاطر یک مشت دلار کشتیم که کشتیم، دیه اش را می‌دهیم/ ریاستی یا پارلمانی/ فروکش هیجان بازار طلا و ارز/ برنامه برق‌آسای ساخت سانتریفیوژ برگزاری اجلاسیه پیشکسوتان استان مرکزی در شهریورماه سال جاری تحلیلگر آلمانی: مردم ایران پشت سر رهبری هستند؛ آمریکا همه مخالفانش را تروریست می‌داند نقش دانشگاه‌ها در گذر از تغییرات اقلیمی لایه دفاعی شبکه ملی اطلاعات 50 بار قوی‌تر شده است
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۴
کد خبر: 44850
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۲

حافظ را حفظ کنیم

بسوخت حافظ و ترسم که شرح قصه‌ی اوبه سمع پادشه کامکار ما نرسد

به گزارش دیار آفتاب؛ ۲۰ مهرماه در تقویم به نام بزرگ‌مرد شعر و ادب پارسی، خواجه شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی رقم خورده و در این تاریخ هرچند نمی‌شود با برگزاری کنگره و همایش و نشست و شب‌شعر و غیره حق حافظ را ادا کرد اما اگر در حد عنوانی در تقویم باقی نماند می‌شود امید داشت که آنچه حافظ خود از آن ترس داشت نشود:

بسوخت حافظ و ترسم که شرح قصه‌ی او  به سمع پاد شه کامکار ما نرسد

هرساله خبر می‌رسد، کشوری یکی از مشاهیرمان را به نام خودکرده‌اند و این نشان از کم‌کاری ماست. نشان از تلاشی است که ما برای شناساندن مشاهیرمان به مردم ایران و جهان، انجام ندادیم.

هرچند ستاره اشعار حافظ در آسمان ادب فارسی چنان درخشان است که  نمی‌شود آن راندید و حقیقتاً در اعماق و زوایای جامعه‌ی ما و ذهن و دل ملت ما نفوذ کرده است. جفا در حق حافظ نه‌تنها شناساندن خود او بلکه شناساندن تفکر نهفته در اشعار اوست.

حافظ کسی است که شعر و سخن شاعرانه‌ی او در زمان خودش، هم در شیراز و هم در سراسر ایران و خارج از ایران گسترش و شهرت یافته بود که خود او در اشعارش، به این اشاره می‌کند: از بنگاله و هند و چین تا روم و مصر...

تا به امروز در داخل و خارج از کشور بسیار سطرها و کتاب‌ها نوشته و سخن‌ها در بزرگداشت و منقبت وی رانده‌شده، اما هنوز چنان‌که شایسته است، شناخته‌نشده است. حافظ نه‌تنها یک شاعر بلکه عارفی است که پیام خود را از قرآن که ارزشمندترین کتاب است گرفته و با زبان لطیف و ذوق خویش درآمیخته و آن اندیشه‌های ناب را به شیوایی بیان کرده است.

حافظ همچنانی که تا امروز شاعر همه‌ی قشرها در کشور ما بوده، بعدازاین هم شاعرِ همه خواهد ماند و امید است که هر چه بیشتر توفیق پیدا کنیم که معارف این شاعر بزرگ را از اشعارش بفهمیم و شخصیت او را بیشتر درک کنیم و آن را پایه‌ی خوبی قرار بدهیم.

بنابراین باید ۲۰ مهرماه روز بزرگداشت حافظ باید آغازی باشد برای تلاش در شناخت بیشتر حافظ و معرفی ابعاد شعری حافظ چه ازنظر کلام و نوع ظاهری آن و چه ازنظر معنا و درک پیام شعر او.

به گفته بزرگان، بزرگداشت شعر حافظ می‌تواند مسیری باشد جهت پیشرفت فرهنگی و معرفتی کشور عزیزمان ایران که مهد فرهنگ و تمدن و خاستگاه شعرای نامی بوده و خواهد بود.

captcha