دلیل مشکلات کنونی هپکو چیست/ سازمان خصوصی‌سازی پاسخ می‌دهد مدافعان برزیلی جنگل ها قربانی جنگل زدایی شبکه های جنایتکار می شوند/ خشونت و ارعاب، تعهدات تغییرات آب و هوایی را به خطر می اندازد سردار حاجی‌زاده: جزء پنج کشور برتر دنیا در حوزه پهپاد هستیم عطوان: باج‌گیری از کشور‌های عربی، تنها مسئله بااهمیت برای ترامپ است/ رئیس‌جمهور آمریکا از ایران می‌ترسد بررسی روند تطهیر متهمان زن؛ از شهلا تا شبنم/ حجاب ریاکارانه از دادگاه‌ها می‌رود؟ روحانی دوشنبه به نیویورک می‌رود پشت‌پرده اجرای سند ۲۰۳۰ در ایران از زبان دبیرکل کمیسیون ملی «یونسکو» سناتور ایالتی: هیچ مدرکی درباره دخالت ایران در حمله به عربستان وجود ندارد سید‌جلال حسینی: استقلال را دست‌کم نمی‌گیریم/ پرسپولیسی‌ها قهرمانی می‌خواهند ورزشگاه را پر کنند تیم ملی والیبال ایران - استرالیا / جدال انتقامی در آزادی/ بلندقامتان یک قدم تا هت تریک در قاره کهن
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۶
کد خبر: 44612
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۷
کارشناس اقتصادی:

افزایش نرخ ارز، درآمدِ مازاد برای دولت ایجاد کرد/فرایند اقتصادی کشور به سمت آرامش پیش می‌رود

کارشناس اقتصادی گفت: عدم علاقه دولت برای کاهش قیمت دلار ناشی از این بود که افزایش قیمت دلار درآمد مازادی را برای دولت از فروش دلار ایجاد می کرد.

علی یونسی کارشناس مسائل اقتصاد در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص وضعیت دلار گفت: در فاصله خردادماه تا امروز که حدود ۴ ماه گذشته، یک جنگ اقتصادی و رسانه‌ای بین ابرقدرت‌ها شکل‌گرفته است که در یک‌سو جمهوری اسلامی ایران و در سوی دیگر آمریکا به‌عنوان کشوری که تلاش می‌کند خودش را کشور برتر جهان نشان بدهد حضور دارند.

فرایند اقتصادی کشور به سمت آرامش پیش می‌رود

یونسی بابیان اینکه تاکنون آمریکا موفق نشده است که تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران را عملیاتی کند، اظهار کرد: تحریم‌های ثانویه‌ای شکل‌گرفته است که صادرات نفت را با تهدید مواجه کرده اما شواهد نشان از آن دارد که فرایند اقتصادی به سمت آرامش می‌رود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در این مدت در راستای فشار بر جمهوری اسلامی ایران برای قبول محدودیت‌های منطقه‌ای و موشکی یک ماراتن اقتصادی شکل گرفت و تفکر تلاش برای مقابله با یکدیگر را افزون کرد و برای تحقق این هدف، جنگ روانی به‌عنوان مقدمه اصلی جنگ اقتصادی طراحی شد و همچنین در کنار جنگ روانی برخی مشکلات داخلی مانند افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها در کشور ایجاد شد اما آمریکا نتوانست به اهداف خود پیرامون مجاب کردن ایران به محدودیت‌های موشکی و منطقه‌ای جامه عمل بپوشاند.

شکست قیمتی کالاهای بادوام در راه است

یونسی با اشاره به وضیعت کنونی بازار ارز در کشور بیان کرد: در حال حاضر بازار روند مثبتی به نفع اقتصاد ایران را نشان می‌دهد و پیش‌بینی کاهش قیمت دلار نیز محقق شد و در ادامه یک شکست قیمتی برای کالاهای بادوام در حوزه مسکن و لوازم‌خانگی شکل خواهد گرفت.

وی افزود: با افزایش قیمت دلار، کالاهای مصرفی و غذایی نیز با افزایش قیمت مواجه شده که با توجه به روند کاهش قیمت ارز کاهش قیمت مواد مصرفی و غذایی را شاهد خواهیم بود اما این روند در مواد غذایی بازمان بیشتری اتفاق خواهد افتاد و در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نخواهد بود و همچنین در صنعت خودرو و طلا کاهش قیمت این بخش با سرعت بیشتری صورت خواهد گرفت.

یونسی ضمن تأکید بر این نکته که در مورد ارزش نهایی دلار به‌راحتی نمی‌شود قضاوت کرد اظهار کرد: قیمت دلار به عوامل زیادی مثل خواست دولت مربوط است، که در شرایط موجود شواهد نشان می‌دهد فعلاً دولت ارزش دلار را در سطح بازار ثانویه، بین ۷ الی ۸ هزار تومان می‌پسندند.

احتمال کاهش بیشتر قیمت دلار وجود دارد

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در خصوص قیمت دلاردیدگاه های مختلفی بین کارشناسان وجود دارد عنوان کرد و افزود: برخی معتقدند اقتصاد ایران برای حفظ قدرت خرید و نیروی کار باید دلار را در حدود ۳۰۰۰ الی ۳۵۰۰ تومان حفظ کند و برخی دیگر حفظ کانال ارزی کشور بین ۷الی ۸هزار تومان را استاندارد می‌دانند. اما ممکن است نرخ دلار حداقل در سطح نرخ بازار ارز ثانویه متوقف شود که اگر دولت برنامه‌ای برای حذف بازار ثانویه داشته و خواهان ثبات دلار باشد امکان و احتمال کاهش بیشتر دلار نیز وجود دارد اما در حال حاضر اراده‌ای در دولت برای کاهش دلار به قیمت کمتر از ۷۰۰۰ تومان دیده نمی‌شود.

یونسی تصریح کرد: ما به تجربه دلار ۲۰ هزارتومانی رسیدیم. این مسئله می‌تواند ناشی از خواست دولت، کم‌تحرکی و بی‌تدبیری دولت و یا سکوت دولت باشد. لذا می‌توان گفت درصدی از افزایش نرخ ارز به ناتوانی بدنه دولت برای مدیریت نرخ ارز اختصاص دارد و درصدی را هم می‌توان به علاقه‌ی دولت برای افزایش قیمت اختصاص داد.

کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه نباید نقش دشمنان را در این جنگ اقتصادی نادیده بگیریم اظهار کرد: دشمن نسبت به اقتصاد ایران بی‌تفاوت نیست و اثر خود را بر روی فضای روانی جامعه و انتظارات مردمی گذاشت که باعث شد برخی از سرمایه‌ها  از بانک‌ها توسط دولتی‌ها ، غیردولتی‌ها و بخشی از مردم به سمت دلار رفته و تقاضای دلار را افزایش دهد. 

افزایش نرخ ارز، درآمدِ مازاد برای دولت ایجاد کرد

وی اضافه کرد: عدم علاقه دولت برای کاهش قیمت دلار ناشی از این بود که دولت صاحب اصلی ذخایر دلار کشور بوده و همان‌طور که شما با افزایش قیمت کالای خود صاحب سود بیشتر می‌شوید لذا افزایش قیمت دلار درآمد مازادی برای دولت از فروش دلار ایجاد می کرد.

یونسی گفت: دولت در بودجه سال۹۷ قیمت دلار را ۳۵۰۰تومان پیش‌بینی کرده و بر اساس این نرخ مخارج را محاسبه  و معاملات انجام‌شده نیز بر این اساس خواهد بود و با افزایش  قیمت دلار به ۱۰ الی ۲۰هزار تومان دولت توانمند عرضه دلار با قیمت بیشتر در بازار می‌شود و این فرآیند دولت را صاحب سود بیشتری کرده  و از کسری بودجه نجات خواهد داد.

انتهای پیام/

captcha