جولان سگ های ولگرد در خیابان های کمیجان و میلاجرد

سریال جولان سگ های ولگرد در برخی از خیابان های شهرستان کمیجان(شهر کمیجان و میلاجرد) از توابع استان مرکزی، نگرانی هایی را بین مردم این شهرستان بوجود آورده است.
کد خبر: ۴۴۲۲ تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۳
به گزارش دیار آفتاب؛به نقل از سلام کمیجان، سریال جولان سگ های ولگرد در برخی از خیابان های شهرستان کمیجان(شهر کمیجان و میلاجرد) از توابع استان مرکزی، نگرانی هایی را بین مردم این شهرستان بوجود آورده است.

مهم ترین بحث در سلامت شهروندان است که شاید این حیوانات ناقل بیماریهای مسری باشند و همچنین تردد این سگ ها تهدیدی برای بهداشت محیط شهری است.

از دیگر موراد، مشکلات و آزارهایی است که این سگ های ولگرد برای عابرین پیاده، بخصوص دانش آموزان مقاطع ابتدایی بوجود آورده اند.

یکی از شهروندان کمیجانی در این باره به خبرنگار ما گفت: یقینا حضور سگ‌های ولگرد در سطح شهر، سلامتی مردم را به خطر خواهد انداخت، بنابراین مسئولان مربوطه باید اقدام فوری برای جمع‌آوری سگ‌ها انجام دهند.

وی ادامه داد: وجود سگ در خیابان های کمیجان باعث رعب و و حشت همشهریان بخصوص کودکان و خردسالان شده است.

یک شهروند دیگر گفت: وجود این حیوانات در شهر، نه تنها سلامت و آسایش و ایمنی مردم را به خطر می‌اندازد، بلکه امکان دارد با حمله سگ‌های ولگرد به آن‌ها مشکلات زیادی برایشان ایجاد کند.

وی افزود: امیدوارم مسئولان شهری، به‌خصوص شهرداری زمینه برطرف کردن این معضل جدید در سطح شهر را هرچه زودتر فراهم کرده تا مردم بتوانند با رضایتمندی و اطمینان کامل در سطح شهر تردد کرده و با آسایش زندگی کنند.

بنابر اعلام اداره کل دامپزشکی استان مرکزی در سال گذشته حدود دو هزار و 981 مورد حیوان گزیدگی در این استان گزارش شده که دو هزار و 457 مورد از این حیوان گزیدگی ها مربوط به سگ است.

شاید روش های غلط در مقابله با سگ های ولگرد، منجر به افزایش روز افزون این حیوانات در شهرها شده است که این خود، هم از لحاظ بهداشتی و هم از لحاظ امنیتی زندگی مردم را با تهدید روبرو کرده است.

سخن کوتاه، افزایش حیوانات ناقل بیماری های مشترک و به خصوص سگ های ولگرد به یکی از معضلات در تمامی شهرها و حتی در کشور تبدیل شده است، سگهای بدون صاحبی که ضمن انتقال بیماری به انسان همچنان در حال تولید نسل هستند، اما نباید این را هم فراموش کرد که احترام به حقوق حیوانات و حفظ جان آنها از نکات قابل تاکید در دین مبین اسلام و یکی از نکات کلیدی اخلاقی در دنیا است که باید همه ی مردم و مسئولین به آن احترام بگذارند.

ولی هیچگاه در اسلام نیامده است که حیواناتی که می توانند جان و آرامش انسان ها را مورد مخاطره قرار دهند به صورت آزادانه و بی هیچ گونه تمهیداتی در کنار آنها زندگی کنند، پس باید چاره ای کرد.

 انتهای پیام/ش