چرا خبرنگاران رسانه ملی می‌توانند، اما مأمورین سیستم کنترلی و نظارتی برخی از دستگاه‌ها نمی‌توانند؟ دستورالعمل مراسم عزاداری محرم ابلاغ شد برگزاری جشنواره ایده پردازی تعلیم و تربیت در دوران کرونا 8 مورد فوتی و شناسایی 128 مورد مبتلا به کروناویروس، در 24 ساعت گذشته در استان مرکزی کمک صنایع استان برای مقابله با کرونا بسیار کم است/ مخالف مراسم عزاداری نیستیم، پروتکل ها رعایت شود رییس جمهور: محرم امسال باید سلامت و سوگواری مردم کنار هم قرار گیرد شرکت ملی نفت ایران موظف به تامین یک میلیون تن قیر برای آسفالت راه های روستایی شد جزئیات دریافت کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت/ سری دوم ETF کی عرضه می‌شود؟ افسار بازار لبنیات رها شده است/ صنایع لبنی باز هم گران کردند کارگران «هپکو» خواستار حضور و پاسخگویی تیم مدیریتی شرکت شدند
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۱
کد خبر: 44047
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰
فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی :

وحدت، عامل پیروزی‌های بزرگ دفاع مقدس بود/ریشه اصلی مشکلات امروز داخلی است

فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی گفت: عوامل پیروزی‌های بزرگ دفاع مقدس همگرایی و وحدت، گذشت و ایثار و بی‌توجهی به سود فردی بود.

به گزارش دیار آفتاب؛ سردار محسن کریمی فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی روز سه شنبه در مراسم یادواره شهدای طلاب استان مرکزی در اراک با اشاره به این‌که تاریخ معلم انسان‌هاست و باید از آن درس گرفت، تجربه آموخت و برای ادامه مسیر از آن استفاده کرد به بیان زوایای سنت الهی در تاریخ پرداخت و افزود: از سنت الهی می‌توانیم چهار اصل را استخراج کنیم، اولین اصل این است که بدانیم تحولات در تاریخ قانون‌مند بوده و تصادفی نیستند و تابع علت و معلول هستند، دوم اینکه قوانین حاکم بر تاریخ یکسان است، به این معنا که حوادث رخ داده در تاریخ فرا‌زمانی و فرامکانی است و بیان سرنوشت پیامبران مختلف خود اثباتی بر این مسئله است. سوم، تاریخ آینه تمام عیاری است جهت عبرت آموزی و شناخت عوامل شکست و پیروزی است.

وی چهارمین اصل از اصول سنت الهی را نقش انسان در فراز و فرودهای تاریخی دانست و اضافه کرد: خداوند پیروزی را برای انسان شرطی قرار داده است.

کریمی در توضیح این بخش از صحبت‌های خود گفت: شرط پیروزی را اخلاص در نیت و عمل گذاشته‌اند تا بدانیم پیروزی نصیب کسی است که تمام مقدورات خود را خالصانه به میدان عمل بیاورد و نقش خود را در هر برهه زمانی مشخصی ایفا کند و بداند نیاز اجرای این شرط توجه و تمرکز بر قرآن و اهل بیت علیهم السلام است.

وی با تکیه بر این چهار اصل تاکید کرد: تاریخ دفاع مقدس از این اصول و قواعد مستثنی نیست و عمل به شرط و کسب پیروزی همان چیزی است که در دفاع مقدس تجربه شد.

فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی در ادامه دلایل تقدس دفاع مقدس را بر شمرد و گفت: دفاع مقدس به این دلیل مقدس بود، چون مبنای دینی داشت. اول اینکه توسط فقیه واجد شرایط مدیریت و رهبری می‌شد و دوم بر اساس مبانی دین به جنگ ورود کردیم.

وی دین‌داری و دفاع از دین را عامل اصلی امیدوار بودن مردم و تقید به دفاع مقدس دانست و افزود: کسانی هم بودند که با محوریت توجه به آب و خاک پا در این عرصه گذاشتند اما باز اهمیت این مسئله هم به دلیل حاکمیت دین بر این آب و خاک بود.

جبهه یک مدرسه بود

کریمی با بیان اینکه بخشی از تجربه آن زمان ما، عراق و سوریه امروز را نجات داد، به دستاورد های دفاع مقدس در حوزه های فردی و اجتماعی پرداخت و افزود: جبهه یک مدرسه بود، مدرسه‌ای که کلاس‌های اخلاقش زبان زد بود، مدرسه‌ای که توسلات و نماز شب‌هایش قابل توجه بود. اینها زمینه ساز رشد فردی افراد بود و در حوزه اجتماعی دفاع مقدس کشور را در شرایطی قرار داد تا در حوزه های پزشکی، نظامی و مهندسی رشد و نمو داشته باشیم.

وی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به برخی از احادیث رحمت واسعه را ولایت تعریف کرد وگفت: ولایت مسئله‌ای است که رایگان در اختیار کسی قرار نمی‌گیرد و هر کس که این را بخواهد باید زره بر تن کند و مشکلات و بلایا را به جان بخرد.

کریمی در این راستا افزود: ولایت مسئله ایست برا تمام بشریت و محدوده جغرافیایی ندارد. به همین دلیل است که ما برای انقلاب اسلامی مرزی قائل نیستیم و قیام امام خمینی (ره) را قیامی برای نجات بشریت می‌دانیم.

این رزمنده دفاع مقدس با انتقاد از عده‌ای که با سوء استفاده از دفاع مقدس برای دستاورد های سیاسی خود تلاش می‌کنند افزود: عده‌ای مردم را از جنگ می‌ترسانند. اما ما دنبال جنگ نبودیم و نیستیم، تلاش ما در راستای دفاع از مرزهایمان بوده، هست و خواهد بود.

وی با اشاره به چند نمونه تاریخی عنوان کرد: در زمان قاجار به واسطه قراردادهایی چون ترکمان‌چای، گلستان و... و در زمان پهلوی علیرغم دفاع به اصطلاح تمام عیار غرب از آن حکومت، بیش از سه میلیون کیلومتر مربع از خاک ایران جدا شد. اما به واسطه رشادت‌های جوانان وطن در دفاع‌مقدس با توجه به همراهی 36 کشور علیه ما ذره‌ای از این خاک جدا نشد.

همگرایی و وحدت، عامل پیروزی‌های بزرگ دفاع مقدس بود

کریمی عوامل پیروزی‌های بزرگ دفاع مقدس را همگرایی و وحدت، گذشت و ایثار و بی‌توجهی به سود فردی دانست و در ادامه عنوان کرد: مشکل اصلی امروز کشور بی‌توجهی به همین مسائل است. امروز روحیه جمعی تبدیل به روحیه فردی شده است، تقوای الهی در مدیریت جای خود را به فرصت طلبی داده. همین موارد عاملی شده است تا نتوانیم بر برخی از مشکلات چیره شویم.

ریشه اصلی مشکلات امروز داخلی است

کریمی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه ریشه اصلی مشکلات امروز داخلی است و تاثیر برنامه‌های دشمن محدود است، به هفت برنامه دشمن برای تبدیل مطالبه به حق مردم به اغتشاش اشاره کرد و افزود: دوقطبی سازی در مقابل رهبری با تربیت نیروهایی در داخل و خارج از کشور، توسعه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، توسعه سمن‌هایی با اهداف نامعلوم، سازماندهی اراذل‌و‌اوباش، نفوذ ، تحریم و عوض کردن زیر ساخت‌های فکری و فرهنگی جز اصلی‌ترین برنامه های دشمن برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی است.

وی در ادامه هوشمند شدن تحریم ها، سوء مدیریت ها، خیانت‌ها و تغییر روحیه را از عوامل تاثیرگذار بر امروز کشور دانست و در پایان راه عبور از این پیچ را توجه به راهبری‌های مقام معظم رهبری، اقتصاد مقاومتی، توجه به اقتصاد خرد و ایجاد روحیه ایثار و گذشت عنوان کرد.

انتهای پیام/

captcha