واکسیناسیون تب برفکی در روستای سید حسن الهایی/تصاویر بازار خنزر پنزر فروشی در اراک/تصاویر وحید جلیلی: فیلم «متری شش و نیم» به معنــای واقعی کلمه درخشان بود/جشنواره فیلم فجر امسال، بهترین یا یکی از بهترین جشنواره های ۲۰ سال اخیر کشور بود حراج باورنکردنی خودروسازها 30 دقیقه ای تمام شد / معادله حاشیه بازار، بازی دوسر برد برای دلال ها و خودروسازها! + تصاویر موافقین و مخالفین نظام مخاطب بیانیه گام دوم انقلاب/ چالش های انقلاب اسلامی با نظام سلطه پایانی ندارد/ جوانان معتقد بار اصلی ساخت دولت اسلامی را بر عهده گیرند همه اقشار مخاطب پیام رهبر معظم انقلاب هستند/ثمره گام دوم انقلاب شکوفایی نظام است انتشار اسنادی از اصالت نامه امام درباره آیت‌الله منتظری و نهضت آزادی برای اولین بار + عکس محاکمه حسین فریدون آغاز شد لزوم رفع تفکرطاغوتی مدیران/بایددست ویژه‌خواران ازانقلاب کوتاه شود حضرت ام‌البنین (س) را باید مادر کربلا و تاریخ نامید
چهارشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۳
کد خبر: 43655
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۹
کارشناس مسائل دینی؛

اصلاح جامعه و امت هدف اصلی قیام امام حسین(ع)است /بیداری اسلامی نتیجه قیام سیدالشهدا(ع) است

محقق حوزه و دانشگاه با اشاره به فلسفه‌ی قیام امام حسین(ع) گفت: اصلاح امت پیامبر و امور مسلمانان، امر به معروف و نهی از منکر از جمله اهداف اصلی قیام سیدالشهدا بود.

حجت‌الاسلام علی‌اصغر الهامی‌نیا کارشناس دینی و محقق حوزه و دانشگاه در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص چگونه شکل گرفتن قیام عاشورا، گفت: بعد از رحلت پیامبراکرم(ص) و روی کار آمدن افرادی که مشروعیت دینی نداشتند، دین اسلام در خطر تحریف و تخریب قرار گرفت.

وی افزود: در آن دوران حضرت علی(ع) تمام تلاش خود را بصورت جهادگونه برای مبارزه با تحریفات و دشمنان دین انجام داد، که سرانجام به شهادت رسید، امام حسن(ع) نیز برای حفظ دین از تخریب، با ارائه‌ی شروطی از جمله به خلافت نرسیدن یزید، با معاویه صلح کرد.

الهامی‌نیا عدم پایبندی معاویه به شرایط صلح با امام حسن(ع) و به خلافت رسیدن یزید را عامل قیام امام حسین(ع) دانست و افزود: زمانی که خبر به خلافت رسیدن یزید به امام حسین(ع) رسید ایشان در جمله ای فرمودند که فاتحه‌ی اسلام را باید خواند، لذا حضرت سیدالشهدا برای احیای دین و جلوگیری از تحریف و تخریب دست به قیام علیه حکومت فاسد یزید زد.

وی مهمترین فلسفه‌ی قیام امام حسین(ع) را اصلاح امت پیامبر و امور مسلمانان خواند و گفت: امر به معروف و نهی از منکر نیز از جمله اهداف اصلی قیام سیدالشهدا بود، اما مردمان آن زمان به‌جای تبعیت از امام به دشمنی با او پرداختند که در نهایت به حادثه ی کربلا کشیده شد.

محقق حوزه و دانشگاه بیان کرد: در واقع با به شهادت رساندن امام حسین(ع) و یارانشان نشان دادند، هیچ اعتقاد و التزامی به دین اسلام ندارند و برای رسیدن به اهداف خود دست به هر کاری حتی از بین بردن نوه‌ی پیامبر(ص) می‌زنند.

الهامی‌نیا با بیان اینکه قیام امام حسین(ع) باعث بیداری اسلامی در بین مردم شد، اظهار کرد: بعد از شهادت امام حسین(ع) و حوادث تلخ شام، مردم در گوشه و نقاط شهرهای خود دست به قیام‌هایی علیه حکومت استبدادی زمان خود زدند و فهمیدند نباید در مقابل حکومت فاسد سکوت کرد.

انتهای پیام/

captcha