قدرت آمریکا علی‌رغم رجزخوانی‌های ترامپ رو به افول است/ راه‌حل برون رفت از مشکلات اعتماد به جوانان انقلابی است حراست از آراء ملت و جمهوریت نظام سر فصل اصلی خطبه 29 خرداد 88 بود/رهبری به درستی دوای فتنه را روشنگری تشخیص دادند گزارش تصویری| دورهمی خانوادگی شبانه در پارک ملت اراک انفصال ۶۰ قاضی/ چرا خودرو گران است/ سرانجام اسلام آمریکایی/ خداحافظی با دلار ۴۲۰۰ تومانی؟ یک عضو هیئت مدیره برانکو را از ایران فراری داد/ دهن کجی بهاروند و طالقانی به کمیته اخلاق/ دستیاران استراماچونی در تهران/ یحیی در حوالی پرسپولیس؟ نماینده دادستان: اظهارات خاتمی مخدوش و بدون سند است/تخلف هم ثابت نشد چه رسد به تقلب ۸ میلیونی آیت‌الله مکارم‌شیرازی: مذاکره مجدد با آمریکا‌ ‌منطقی و عقلانی نیست/در برابر تحریم‌ها باید مقاومت کرد‌ حذف مهمترین منتقد دولت از ریاست کمیسیون اقتصادی/ چه کسانی از رفتن پورابراهیمی خوشحال می‌شوند؟ خانه را به تابوت حیات وحش تبدیل نکنیم درمان آسم با کمک نخستین نقشه ریه انسان
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰
کد خبر: 43655
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۹
کارشناس مسائل دینی؛

اصلاح جامعه و امت هدف اصلی قیام امام حسین(ع)است /بیداری اسلامی نتیجه قیام سیدالشهدا(ع) است

محقق حوزه و دانشگاه با اشاره به فلسفه‌ی قیام امام حسین(ع) گفت: اصلاح امت پیامبر و امور مسلمانان، امر به معروف و نهی از منکر از جمله اهداف اصلی قیام سیدالشهدا بود.

حجت‌الاسلام علی‌اصغر الهامی‌نیا کارشناس دینی و محقق حوزه و دانشگاه در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص چگونه شکل گرفتن قیام عاشورا، گفت: بعد از رحلت پیامبراکرم(ص) و روی کار آمدن افرادی که مشروعیت دینی نداشتند، دین اسلام در خطر تحریف و تخریب قرار گرفت.

وی افزود: در آن دوران حضرت علی(ع) تمام تلاش خود را بصورت جهادگونه برای مبارزه با تحریفات و دشمنان دین انجام داد، که سرانجام به شهادت رسید، امام حسن(ع) نیز برای حفظ دین از تخریب، با ارائه‌ی شروطی از جمله به خلافت نرسیدن یزید، با معاویه صلح کرد.

الهامی‌نیا عدم پایبندی معاویه به شرایط صلح با امام حسن(ع) و به خلافت رسیدن یزید را عامل قیام امام حسین(ع) دانست و افزود: زمانی که خبر به خلافت رسیدن یزید به امام حسین(ع) رسید ایشان در جمله ای فرمودند که فاتحه‌ی اسلام را باید خواند، لذا حضرت سیدالشهدا برای احیای دین و جلوگیری از تحریف و تخریب دست به قیام علیه حکومت فاسد یزید زد.

وی مهمترین فلسفه‌ی قیام امام حسین(ع) را اصلاح امت پیامبر و امور مسلمانان خواند و گفت: امر به معروف و نهی از منکر نیز از جمله اهداف اصلی قیام سیدالشهدا بود، اما مردمان آن زمان به‌جای تبعیت از امام به دشمنی با او پرداختند که در نهایت به حادثه ی کربلا کشیده شد.

محقق حوزه و دانشگاه بیان کرد: در واقع با به شهادت رساندن امام حسین(ع) و یارانشان نشان دادند، هیچ اعتقاد و التزامی به دین اسلام ندارند و برای رسیدن به اهداف خود دست به هر کاری حتی از بین بردن نوه‌ی پیامبر(ص) می‌زنند.

الهامی‌نیا با بیان اینکه قیام امام حسین(ع) باعث بیداری اسلامی در بین مردم شد، اظهار کرد: بعد از شهادت امام حسین(ع) و حوادث تلخ شام، مردم در گوشه و نقاط شهرهای خود دست به قیام‌هایی علیه حکومت استبدادی زمان خود زدند و فهمیدند نباید در مقابل حکومت فاسد سکوت کرد.

انتهای پیام/

captcha