واکسیناسیون تب برفکی در روستای سید حسن الهایی/تصاویر بازار خنزر پنزر فروشی در اراک/تصاویر وحید جلیلی: فیلم «متری شش و نیم» به معنــای واقعی کلمه درخشان بود/جشنواره فیلم فجر امسال، بهترین یا یکی از بهترین جشنواره های ۲۰ سال اخیر کشور بود حراج باورنکردنی خودروسازها 30 دقیقه ای تمام شد / معادله حاشیه بازار، بازی دوسر برد برای دلال ها و خودروسازها! + تصاویر موافقین و مخالفین نظام مخاطب بیانیه گام دوم انقلاب/ چالش های انقلاب اسلامی با نظام سلطه پایانی ندارد/ جوانان معتقد بار اصلی ساخت دولت اسلامی را بر عهده گیرند همه اقشار مخاطب پیام رهبر معظم انقلاب هستند/ثمره گام دوم انقلاب شکوفایی نظام است انتشار اسنادی از اصالت نامه امام درباره آیت‌الله منتظری و نهضت آزادی برای اولین بار + عکس محاکمه حسین فریدون آغاز شد لزوم رفع تفکرطاغوتی مدیران/بایددست ویژه‌خواران ازانقلاب کوتاه شود حضرت ام‌البنین (س) را باید مادر کربلا و تاریخ نامید
چهارشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۶:۱۵
کد خبر: 43618
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۱
مدیر کل اقتصادی استانداری خبر داد:

ظرفیت مغفول کشت گیاهان دارویی در استان مرکزی/تهیه سند راهبردی گیاهان دارویی

مدیرکل دفترهماهنگی اموراقتصادی و بین الملل استانداری مرکزی گفت: سطح زیر کشت گیاهان دارویی در استان مرکزی را کمتر از حد انتظار است.

به گزارش دیار آفتاب؛ محمود نعمتی مدیرکل دفترهماهنگی اموراقتصادی و بین الملل استانداری مرکزی  روز یکشنبه درحاشیه جلسه هماهنگی و بررسی ترویج گیاهان دارویی در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت کشت گیاهان دارویی و فراوری آنها گفت: در سال های اخیر با توجه به بحران کم آبی در کشور و لزوم صرفه جویی و اصلاح روش های کاشت گیاهان، توجه به کاشت گیاهان دارویی اهمیت به سزایی پیدا کرده است.

وی افزود: توصیه‌ی کارشناسان بخش کشاورزی با توجه به خشکسالی‌های کشور و کمبود نقدینگی، کشت گیاهان دارویی است که با شرایط آب و هوایی کشور نیز سازگاری دارد.

نعمتی با یبان اینکه توسعه و ترویج کشت گیاهان دارویی در بین کشاورزان نیاز به آموزش دارد اظهار کرد: گیاهان دارویی همانند محصولات زراعی و باغی مورد نیاز اولیه‌ی مصرف کننده نیست و باید مراحل فراوری و مراحل اسانس‌گیری روی آنها صورت گیرد.

وی ادامه داد: کشت و تولید گیاهان دارویی ارزش افزوده‌ی بسیار بالایی دارد که برای رسیدن به این مهم، نیازمند سرمایه‌گذاری‌های کلان و تخصص هستیم که به همین منظور با تشکیل ستاد گیاهان دارویی و تهیه سند راهبردی در استانداری، در حال برنامه ریزی هستیم.

مدیرکل دفترهماهنگی اموراقتصادی و بین الملل استانداری مرکزی سطح زیر کشت گیاهان دارویی در استان مرکزی را کمتر از حد انتظار خواند و افزود: وضعیت کنونی سطح زیرکشت محصولات گیاهان دارویی در استان با 105هکتار سطح زیر کشت و تولید 637تن، زعفران 716 هکتار و 1400 تن گل محمدی و نیز سایر محصولات، در حد انتظار نیست و می‌بایست در ستاد مربوطه در استانداری با برنامه ریزی های دقیق و جذب سرمایه به حد انتظار و فراتر از آن رسید.

وی با اشاره به انواع گیاهان دارویی زیرکشت در استان مرکزی گفت: گیاهان خارمریم، رزماری، نعنافلفلی، استوخودوس و بابونه کاسنی از جمله گیاهان دارویی تحت کشت در استان مرکزی است.

انتهای پیام/

captcha