خرابکار‌های ذهنی وجودمان را بشناسیم فروش رسمی بازی‌های مستهجن خارجی در بازار ایران/ دیجی‌کالا با چه مجوزی بازی رایانه‌ای توزیع می‌کند؟ +عکس کدام خودروها امروز افزایش قیمت داشتند؟ / قیمت محصولات سایپا در ۴ اردیبهشت + جدول چاقی مغز را کوچک می‌کند ضربان‌ساز بدون باتری، با موفقیت روی خوک‌ها آزمایش شد مخالفت شرکای ایران با تحریم نفتی جمهوری اسلامی/ چرا عربستان نمی تواند جایگزین خوبی برای نفت ایران باشد خط کشی بین بازیگران سینما و تلویزیون را قبول ندارم/ تقلید برای بازیگر کار درستی نیست/ بازی حامد بهداد در آرایش غلیظ مرا به یاد بازی خودم در وضعیت سفید انداخت رئیس دفتر سیاسی حماس در پی سیل اخیر کشور تصمیم جدید برای تعلل کنندگان در اجرای دولت الکترونیک پرویز کاظمی روانه زندان شد/ سکته همزمان سه متهم پرونده بانک سرمایه
چهارشنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۰
کد خبر: 43446
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۷

نشریه هنگ کنگی: آمریکا چین را به جاسوس پروری متهم کرد

پکن-ایرنا- یک نشریه هنگ کنگی نوشت که آمریکا بشدت بر روی اقدامات جاسوسی چین متمرکز شده است و این کشور را متهم کرده است که اتباع چینی خارج از کشور را به جاسوسی وادار می کند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از ایرنا روزنامه 'ساوت چاینا' روز چهارشنبه نوشت: کمیسیون بررسی های امنیتی و اقتصادی چین در آمریکا بر روی این موضوع به طور گسترده کار کرده و نتایج آن را در دسترس مسئولان آمریکا قرار داده است.

این کمیسیون در یکی از گزارش های خود آورده است چین اتباع خود را در خارج از کشور تهدید می کند که باید در آمریکا برای پکن جاسوسی کنند.

روزنامه از قول کمیسیون آورده است که چین شهروندان چینی مقیم آمریکا را مجبور می کند در نظام آموزشی و امنیتی و موسسات آن کشور نفوذ و رسوخ کرده و اطلاعات را کسب و به چین ارسال کنند.

ساوت چاینا ادامه می دهد که ارایه چنین گزارشی درباره چین و جاسوسی از آمریکا نشان می دهد که پکن قصد دارد از قدرت نرم با استفاده از اتباعش در خارج از کشور برای دستیابی به اطلاعات محرمانه از واشنگتن دست یابد.

با این حساب چین و آمریکا امروز نه تنها در بخش تجارت بلکه در عرصه های امنیتی، قدرت نرم و مسایل ایدیولوژیک با یکدیگر وارد مناقشه شده اند.

گزارش موسسه آمریکایی حاکی است که چین از روش های مختلفی برای وادار کردن شهروندانش برای جاسوسی از آمریکا استفاده می کند از جمله اینکه اعضای خانواده های آنها را زندانی می کند و تا زمانی که آنها از جاسوسی خودداری ورزند این افراد را در زندان نگه می دارد.

موسسه آمریکایی حتی اظهارات 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین در کنگره حزبی سال گذشته را مورد توجه قرار داده که در آن تاکید شده است «ارتباط با چینی های ماواری بحار باید گسترش یابد».

آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که چین یک میلیون از افراد قوم اویغور در منطقه سین کیانگ در شمال غرب چین را به اردوگاه های بازآموزی فرستاده است که نوعی بازداشتگاه محسوب می شود.

بر این اساس واشنگتن اعتقاد دارد که این افراد زندانی شده اند تا چین خویشاوندانشان را در آمریکا وادار به جاسوسی کند.

حتی آمریکا گزارش کرد که چین به همین دلیل 'ماگا راجابوپالان' خبرنگار آمریکایی را که گزارشی در همین ارتباط و در زمینه حقوق بشر در 'سین کیانگ' منتشر کرده بود از کشور بیرون کرده است.

بنا به نوشته روزنامه هنگ کنگی، این خبرنگار آمریکایی پس از انتشار این گزارش در چین دیگر نتوانست روادید دریافت کند و مجبور شد این کشور را ترک کند.

موسسه آمریکایی گزارش کرده که حتی انجمن دانشجویان و محققان چینی در آمریکا هم در برخی از موارد برای چین اطلاعاتی ارسال کرده است و این نشانه ای از نفوذ دولت چین در این نهادها در آمریکا است.

همین نگرانی های امنیتی موجب شد تا این بار آمریکا بخشی از بودجه دفاعی خود را برای سال 2019 میلادی برای مقابله با آنچه تهدیدهای امنیتی چین خوانده است، اختصاص دهد.

captcha