اولین بوستان تخصصی ویژه بانوان استان مرکزی در اراک افتتاح شد مبارزه ای نرم تر از سخت ، سخت تر از نرم/ مبارزه اسلحه با استدلال مراسم چهلم شهید مدافع وطن «مرتضی کارچانی» برگزار می‌شود سلطان سکه و همدستش اعدام شدند کشتی‌گیر استان مرکزی به اردوی تیم ملی دعوت شد پیشرفت40 درصدی کتابخانه مرکزی بعد از 10 سال/توقف کار بزرگ‌ترین پروژه فرهنگی استان مرکزی از تولید گرفتارِ کاغذ بازی تا پاسِ ظریف به حریف شادی پرتغالی بعد از باخت پرسپولیس/علی کریمی را به استقلال قالب کردند/تهدید به تعلیق فوتبال ایران! ستاره هواداران استقلال به دنبال بازار گرمی و حضور در استقلال + عکس ایران به اقدام هر متجاوزی در عرصه فضا پاسخی پشیمان‌کننده می‌دهد
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶
کد خبر: 43415
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۱
مداح پیشکسوت استان مرکزی:

زدودن غبار تحریف از مجالس عزاداری با نهال آگاهی و بصیرت/شهدا با شعار «هیهات من الذله» امام حسین(ع) به میدان جنگ رفتند

مداح پیشکسوت استان مرکزی گفت: آسیب‌ها و ناهنجاری‌هایی که اخیراً در هیئت‌های مذهبی به وجود آمده و در حال گسترش است به دلیل عدم بصیرت و آگاهی است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به مناسبت ماه محرم، میزگردی با موضوع «بررسی آسیب‌های عزاداری» در دفتر این پایگاه تحلیلی خبری با حضور حجت‌الاسلام صفر قربانپور، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی، علیرضا مرادی و مرتضی پیرایش از مداحان برجسته استان مرکزی و کشور برگزار شد.

در این میزگرد در خصوص فلسفه و اهداف قیام عاشورا، آسیب‌های عزاداری سیدالشهدا و راهکارهای مقابله با آن مطرح شد.

بصیرت رکن اساسی هیئات و مجموعه های مذهبی/ تحریفات و ناهنجاری‌های موجود در مجالس عزاداری نشئت گرفته از عدم بصیرت است

مرتضی پیرایش مداح پیشکسوت استان مرکزی با اشاره به راهکارهای تقویت هیئت‌های مذهبی گفت: اصلی‌ترین و راهگشاترین راهکار در جهت تقویت هیئت‌های مذهبی مطالعه و استفاده از بیانات حضرت علی علیه‌السلام است.

وی افزود: بهره‌مندی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب نیز که برگرفته از بیانات امیرالمؤمنین است نیز می‌تواند مجموعه‌ها و هیئات مذهبی را در بخش محتوایی رشد دهد.

پیرایش بصیرت را رکن اساسی هیئات مذهبی خواند و بیان کرد: باید در هیئات مذهبی، خادمان و عزاداران و به خصوص مداحان و سخنرانان بصیرت داشته باشند چرا که اگر بصیرت وجود نداشته باشد، هدف و قیام امام حسین(ع) را آن‌ طور که دلشان می‌خواهد تفسیر می‌کنند و همین موجب تحریف و تخریب می‌شود.

مداح پیشکسوت اهل‌بیت افزود: آسیب‌ها و ناهنجاری‌هایی که اخیراً در هیئت‌های مذهبی به وجود آمده و در حال گسترش است به دلیل عدم بصیرت و شناخت است.

وی تأکید کرد: اگر بینش و بصیرت نباشد، دشمن به‌راحتی در هیئات مذهبی نفوذ می‌کند و باعث تحریف اصول عزاداری می‌شود.

پیرایش اضافه کرد: شناخت شخصیت والای امام حسین(ع)، علل و اهداف قیام و مطالعه مقاتل معتبر همان بصیرت است که مانند سدی محکم در برابر تحریفات و آسیب‌ها می‌ایستد.

جمله مشهور «هیهات من الذله» از امام حسین(ع) مورد غفلت و فراموشی قرار گرفته است/ مبارزه با ظلم و ستم هدف اصلی قیام سیدالشهدا بود

پیرایش عدم توجه به فرمایشات امام حسین(ع) در روز عاشورا را یکی از آسیب‌های عزاداری دانست و اظهار کرد: متأسفانه در برخی از هیئات مذهبی به بیانات سالار شهیدان در روز عاشورا در خصوص مبارزه با ظلم و ستم خیلی کم توجه می‌شود.

وی افزود: جمله‌ی معروف و مشهور «هیهات من الذله» از امام حسین(ع) در روز عاشورا که مبنای اصلی قیام ایشان است مورد غفلت و فراموشی سهوی یا عمدی قرار گرفته است.

پیرایش بیان کرد: هدف امام حسین(ع) از قیام علیه یزید، زیر بار ظلم و ستم نرفتن بود و این را به‌طور مکرر در محافل عمومی و خصوصی و در میدان جنگ اعلام می‌کرد ولی متأسفانه در هیئات مذهبی هیچ اشاره‌ای به این مورد نمی‌شود و صرفاً مجالس گریه و عزاداری است.

شهدا با شعار «هیهات من الذله» امام حسین(ع) به میدان جنگ رفتند

مداح اهل‌بیت استان مرکزی خاطرنشان کرد: شهدای دفاع مقدس، مدافعان حرم و نیروهای مقاومت در سوریه، عراق و یمن با تمسک به جمله «هیهات من الذله» امام حسین(ع) در برابر ظلم و ستم ایستادند و ایستادگی می‌کنند که نشان از بصیرت بالا و شناخت عمیق و صحیحشان از فلسفه قیام سید و سالار شهیدان دارد.

انتهای پیام/

captcha